نظر علما

نظر آیت الله خامنه ای، مقام معظم رهبری در مورد طب اسلامی

نظرها و دیدگاه های پیرامون طب اسلامی

احیای طب اسلامی

 • آیت الله خامنه ای، مقام معظم رهبری، فرمودند: «در بحث غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم و تأمین نیازهای پزشکی هسته ای نیز وقتی کار را به جوانان محول کردیم، در میان ناباوری بسیار، کار به این مهمی را به سرانجام رساندند و انرژی هسته‌ای مال آن‌ها بوده است که آن را گرفته و به خوبی از پس آن برآمدیم. دغدغه قلبی امروز من طب ایرانی اسلامی است، به آن بپردازید».
 • و خاطر نشان کردند که : جامعه اسلامی باید همه چیزش اسلامی باشد، اقتصاد، رفتار، پوشش و حتی طِبش باید اسلامی باشد.

طب اسلام از دیدگاه مقام معظم رهبری

 • مقام معظم رهبری در سخنرانی خود در اردیبهشت ماه ۹۸ در بیان مفهوم طب اسلامی، این چنین فرمودند: «طب اسلامی»، یعنی  ببینید که اسلام عزیز چه راهی را پیش روی شما گذاشته تا از وابستگی نجات یابید و در جنگ‌های بیولوژیکی تلف نگردید، چه کنید تا اقتصاد پزشکی شما وابسته نگردد؛ نه این که چه چیزی را با چه چیزی مخلوط کرده و بخورید!
 • طب اسلامی، یعنی طبیب مسلمان بار بیاورید، در ابتدای انقلاب، از پاکستان و هندوستان، پزشکان عمومی و جراح می‌آوردیم، اکنون پزشکان فوق تخصص داریم، کشفیات و مقامات علمی داریم، بسیاری از داروهای عمومی یا خاص را خودمان تولید می‌کنیم، نه این که یعنی تمام علوم پزشکی و دارویی را تعطیل اعلام کنید!
 • و در ادامه متذکر شدند: اسلام عزیز و قرآن عظیم و حکیم را مانند کلیسای قرون وسطا معرفی نکنید که تحریف و ظلمی بس عظیم می‌باشد.
 • همچنین افزودند: شاخصه علوم اسلامی، در ریاضیات، طبیعیات، ادبیات، تاریخ و …، این نیست که کاشف یا گوینده اش (از امام معصوم (ع) گرفته تا بوعلی سینا و …) مسلمان باشد، بلکه این است که دانشمند، با جهان بینی اسلامی، به طبیعت نگاه کند، بشناسد، کشف کند و طبق اهداف و برنامه های اسلامی، از علوم بدست آمده، برای منافع جامعه انسانی، بهره برداری نماید. به عنوان مثال جابربن حیان، پدر شیمی آلی، شاگرد امام صادق (ع) بوده است، آیا می‌شود گفت: «شیمی آلی اسلامی است» و مابقی کشفیات و علوم شیمی، اسلامی نیست؟! ریاضی، فیزیک، ادبیات و طب نیز همین طور است.
 • و در پایان تصریح کردند که درخشش در رشته های مهم و حساس پزشکی و جایگاه مرجعیت در آن‌ها و ده ها نمونه دیگر از پیشرفت، محصول آن روحیه و آن حضور و آن احساس جمعی است که انقلاب برای کشور به ارمغان آورد. ایران پیش از انقلاب، در تولید علم و فناوری صفر بود، در صنعت به جز مونتاژ و در علم به جز ترجمه، هنری نداشت.

رعایت موازین پزشکی روز

 • در حالی که حجت‌الاسلام تبریزیان در پاسخ به انتقاد وزیر بهداشت از اظهار نظر اشخاص ناشایست در حوزه سلامت و زیر سؤال بردن علم پزشکی، متخصصان پزشکی روز را لایعقل خوانده است،مقام معظم رهبری در بخش اجوبه‌الاستفتائات بخش احکام آموزش پزشکی در پاسخ به پرسشی درباره جواز تحقیق و پژوهش در طب اسلامی، هر گونه اظهار نظر و تحقیق در این حوزه را به «رعایت اصول و موازین پزشکی روز» منوط دانسته‌اند.
 • در واقع زیر سؤال بردن پزشکی و نظام سلامت و به خصوص مراجع رسمی متولی سلامت از منظر مقام معظم رهبری امری مذموم است که فارغ از پیامدهای مختلف و زمینه‌سازی برای سودجویی، به هرج و مرج و به خطر افتادن سلامت مردم منجر خواهد شد.

متن کامل این استفتاء را در ذیل می‌خوانید:

 •  انجام دادن تحقیق و پژوهش در مورد حجامت و فصد و سایر موضوعات پزشکی مشابه که در روایات موجود است، مطابق با استانداردهای علمی بین‌المللی و بررسی آماری نتایج حاصل از آن، از نظر شرعی چه وجهی دارد؟
 •  مقام معظم رهبری: با رعایت اصول و موازین پزشکی روز بلامانع می‌باشد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)
برچسب ها

اطلاعیه مهم!

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

توجه توجه!

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مژده مژده!

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

‫۵ نظرها

 1. سلام
  دقیقا تو کدوم سخنرانی ایشون در اردیبهشت ۹۸ فرمودن:
  ” «طب اسلامی»، یعنی ببینید که اسلام عزیز چه راهی را پیش روی شما گذاشته تا از وابستگی نجات یابید و در جنگ‌های بیولوژیکی تلف نگردید، چه کنید تا اقتصاد پزشکی شما وابسته نگردد؛ نه این که چه چیزی را با چه چیزی مخلوط کرده و بخورید!”
  ؟

  1. سلام هیچ منبعی دال بر اینکه رهبری چنین صحبت هایی در مورد طب اسلامی کردند نیست.خواهشا حقیقت را کتمان نکنید

   1. سلام ما این موضوع مهم را بدون تحقیق منتشر نکردیم، شما با یک جستجوی ساده می تونید به این صحبت ها دست پیدا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن