نظر علما

نظر آیت‌الله جعفر سبحانی در مورد طب اسلامی

نظرها و دیدگاه های پیرامون طب اسلامی

واکنش به آتش زدن کتاب پزشکی توسط آیت الله تبریزیان

  • آیت الله جعفر سبحانی، امام جمعه سابق گنبد کاووس و از مراجع عظام تقلید، در پی آتش زدن یک کتاب مرجع پزشکی توسط یک روحانی که در زمینه طب اسلامی، بیانیه‌ای صادر کرد و در آن اظهار نمود: «در روایات از پیشوایان معصوم نقل شده است که فرموده­‌اند: «اُطلُبوا العِلمَ ولَو بِالصِّینِ». مسلماً علمی که باید در صین آموخت، علوم دینی نیست، بلکه دانش‌­هایی است مربوط به جهان آفرینش و سنت­‌های خلقت که خداوند منان در نهاد موجودات قرار داده است.
  • و ادامه داد: بنابراین تلاش دانشمندان برای کشف ضوابط موجودات و علل و معالیل آنها، کاملاً محترم است هر چند که محتمل است که برخی از آن‌ها ناصواب باشد. اما این تلاش­‌های آمیخته با درست و نادرست سبب پیدایش یک رشته حقایق می‌­شود.
  • همچنین افزود: کتاب­‌های علوم طبیعی و پزشکی که به نیت کشف علل و معالیل پدیده‌­ها نگاشته می‌­شود از احترام کامل برخوردار است و هر نوع تعرض به آن‌ها بر خلاف روح اسلام و دعوت اسلام به علم و دانش است. انتقاد از محتوا شیوه پسندیده‌­ای است اما تعرض نامعقول شیوه جاهلانه‌­ای است که اتفاقاً در گذشته نیز بسیاری از کتابخانه‌­ها بر اساس انگیزه­‌های غلط طمعه حریق شده است.

دیدگاه نسبت به طب اسلامی و طب نوین

  • آیت الله سبحانی در مورخ ۱۶ مهر ۱۳۹۶ در دیدار با رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم و به دنبال مطرح شدن موضوع طب اسلامی یا طب ایرانی اظهار کردند: در روایات ما احادیثی درباره سالم زندگی کردن آمده همانند “کُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ”، اما یک‌ سری از روایات از این دست جنبه محلی و منطقه‌ای دارد، شیخ صدوق که حدیث‌شناس هستند در این رابطه گفته‌اند که حضرت این موضوع را برای آن محل عنوان کرده‌اند و نمی‌توان کل جهان را از طریق آن درگیر کرد.
  • این مرجع تقلید با اشاره به برخی گفته‌ها درباره طب نوین گفت: اینکه می‌گویند طب امروز، طب آمریکا و جاهای دیگر است، حرف غلطی است، این طبی است که قبل از اسلام بوده و اطبا اسلام آن را تکمیل کرده‌اند و غربی‌ها تکمیل‌تر کردند و این علمی است که از اول آمده و دست به دست شده و امروز به دست ما رسیده است.
  • وی عنوان کرد: نمی‌شود علم طب نوین را تکذیب کنیم، علمی که جنبه تجربی دارد، البته این نیست که خودمان صرفا اعتماد به دیگران کنیم و باید خودمان نیز روی علم کار کرده و اکتشاف انجام دهیم.
  • و در نهایت تصریح کرد: در موضوع طب اسلامی، خواجه نصیر، شیخ الرئیس و بقراط و… هم دارند، اگر بر روی یک سلسله گیاهان مطالعه کنند اشکالی ندارد، اما اینکه بخواهیم علم نوین را انکار کنیم این موضوع به هیچ عنوان صحیح نیست.

استفاده از واکسن آری یا خیر؟!

  • آیت‌الله سبحانی با اشاره به برخی گفته‌ها که افرادی در لباس روحانیت و یا با نام اسلام می‌گویند نباید از واکسن استفاده کرد گفت: واکسن واجب شرعی است و حیات ما به آن بستگی دارد، بنده در کتاب‌های خودم نوشته‌ام که چیزهایی که عقلای عالم بر آن نظر دارند، ما از آنجا کشف می‌کنیم که شرع مقدس هم تایید می‌کند و در کتاب‌های خودم یکی از مثال‌هایی که زدم موضوع واکسن است.

سلامت جسم مقدمه سلامت فکر

آیت‌الله سبحانی در دیدار با وزیر بهداشت اسبق (دکتر قاضی زاده هاشمی) خطاب به ایشان می‌گوید: سلامت جسم مقدمه سلامت فکر است. جامعه بیمار در علم و دین پیشرفت نمی‌کند و توانایی حفظ استقلال کشور را ندارد. عقل سالم در بدن سالم است. کم تحرکی افراد از مشکلات جامعه است و باید مردم را همچون گذشته به تحرک هر چه بیشتر تشویق کرد. مطمئناً اگر تحریک مردم در جامعه بیشتر شود، بسیاری از بیماری‌ها نیز دفع خواهد شد.

همچنین افزود: با استفاده از توان رسانه‌ها، مسأله مضرات دخانیات و مصرف درست مواد غذایی را برای مردم تبیین کنند. امام علی علیه‌السلام مقید به استفاده از نان سبوس دار بودند، لذا بنده نیز از جنابعالی (وزیر بهداشت) می‌خواهم که فکری برای سبوس دار کردن نان در کشور بکنید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *