پیج اینستاگرام طبایع

تقویم حجامت سال 1403 | سالنامه حجامت

ضرورت و اهمیت حجامت

در باب اهمیت حجامت همین بس که پیامبر اسلام (ص)، انجام حجامت و خون گیری را از سنت های انبیای الهی دانسته اند و حکمای طب سنتی مانند ذکریای رازی، سید اسماعیل جرجانی، زهراوی و … نیز همگی از حجامت به عنوان روشی درمانی در انواع بیماری ها نام برده‌اند. برای بهره‌مندی از فواید حجامت بهتر است آداب حجامت را رعایت کنید. با دقت به تقویم حجامت و در نظر گرفتن بهترین روز هفته برای حجامت می‌توانید تاثیر این عمل را چند برابر کنید.

درباره تقویم حجامت 1403

سالنامه یا تقویم حجامت 1403 که در ادامه مشاهده می‌کنید از طب شیعه استخراج شده است. این سالنامه، با توجه به برخی منابع در دسترس تهیه شده است و بنابر گفته مرحوم مجلسی معلوم نیست ماه‌های شمسی و رومی وارده در روایات با آنچه امروزه مرسوم است، تطابق داشته باشد. در صورت ضرورت انجام حجامت در ایّام قمر در عقرب یا ایّام نامناسب دیگر که در تقویم حجامت 1403 زیر مشخص شده است.

سه توصیه مهم یعنی قرائت آیة الکرسی، سه بار طلب خیر از خداوند متعال و ذکر شریف صلوات فراموش نشود. پرداخت صدقه و قرائت سوره های شریف معوّذتین هم می تواند توصیه های مقبولی باشند.

حجامت تر

چند توصیه مهم

  • حجامت یک روش درمانی موثر در طب ایرانی است، اما انجام خودسرانه آن بدون بررسی طبیب متخصص می تواند آسیب های جدی به همراه داشته باشد. به جای تبلیغ گسترده حجامت در ایّام حزیران، ایّام دیگری که در احادیث شریف ذکر شده و دارای سندیت قوی تر و توجیه علمی مناسب تری هستند را ملاک قرار دهید.
  • به عزیزانی که قصد انجام حجامت در این روزها را دارند یادآوری کنید که هم استناد این احادیث به حضرات معصومین علیهم السلام قطعی نیست و هم تعیین دقیق روزهای مذکور در روایت ممکن نیست. لذا بهتر است هم حجامت کننده و هم حجامت شونده به نیت تقرّب و رجاءً اقدام به حجامت کند.
  • با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب  طوری عمل کنید که قواعد صحیح اجرای حجامت در این دو روز به خوبی رعایت شود و ازدحام مراجعین باعث نقض ملزومات علمی انجام حجامت و واجبات تکریم مراجعین نگردد. اینکه چه روزهایی برای حجامت خوب است را در تقویم حجامت ارائه شده می‌توانید مشاهده نمایید.

برای آشنایی با اینکه بعد از حجامت چه غذاها و نوشیدنی‌هایی باید بخورید این مقاله را مطالعه بفرمایید: بعد از حجامت چه غذا و نوشیدنی‌هایی باید بخوریم؟

تست مزاج شناسی

حجامت یکی از روش‌های درمانی توصیه شده در طب سنتی است که آثار اعجاب انگیزی در سلامت افراد دارد اما شناخت مزاج افراد قبل از حجامت و تیغ کشیدن از اهمیت زیادی برخوردار است. برای همین به شما توصیه می‌کنیم قبل از انجام حجامت مزاج خود را بشناسید.

راه‌های مختلفی برای شناخت مزاج وجود دارد که در مقالات سایت طبایع نیز به آن‌ها اشاره شده است. ساده‌ترین، سریعترین و مطمئن‌ترین روش برای مزاج شناسی شرکت در آزمون مزاج شناسی طبایع است. از طریق لینک زیر می‌توانید وارد آزمون مزاج شناسی طبایع شوید: شرکت در آزمون مزاج طبایع

راهنمای تقویم حجامت 1403

به طور کلی اگر بخواهیم مشخص کنیم که چه روزهایی برای حجامت خوب است باید گفت که روزهای مناسب حجامت شامل روزهای 12 تا 15، روزهای 17،19،21 و پنجشنبه آخر هر ماه قمری می‌شود. روزهای خاص و ویژه برای حجامت شامل

  1. روزهای 7 و 14 ماه رومی حزیران که بنابر بعضی تقویم ها، مطابق 30 خرداد و 6 تیر و بنابر برخی تقویم ها، مصادف با 29 خرداد و 5 تیر است.
  2. اولین سه شنبه ماه رومی آذار (29 اسفند ماه)
  3. روزهای سه شنبه ای که مصادف با 17، 19 یا 21 ماه قمری می شود. (16 خرداد، 17 مرداد، 14 شهریور، 11 مهر، 14 آذر، 12 دی، 8 و 29 اسفند)

حجامت در روزهای قمر در عقرب

چنان که مستحضرید این سالنامه بر اساس احادیث وارد شده از حضرات معصومین علیهم السّلام تنظیم می شود و از آن جایی که موضوع نهی از حجامت در ایّام قمر در عقرب، مستقیما مورد اشاره حضرات معصومین علیهم السّلام نبوده است در این سالنامه به آنها اشاره ای نشده است.

امّا از آن جا که در احادیث دیگر، احتیاطاتی در این گونه ایّام مورد اشاره قرار گرفته است توصیه می کنیم با نیّت عمل به سفارش حضرات معصومین علیهم السّلام، در این ایّام از انجام حجامت غیرضروری پرهیز شود. برای مشاهده جدول ایّام قمر در عقرب می توانید به پایگاه های تخصّصی مراجعه کنید.

دانلود تقویم حجامت 1403

برای مشاهده و دانلود فایل عکس تقویم حجامت لینک های زیر را لمس کنید. برای نمایش بهتر هر شش ماه بطور جداگانه ارائه شده است:

پیشنهاد ویژه!

آنلاین | رایگان | پیشرفته