بیماری هازنان و زایمانکیست و تنبلی تخمدان

پیشگیری و درمان کیست و تنبلی تخمدان در پزشکی جدید

معرفی بیماری کیست و تنبلی تخمدان و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

کیست و تنبلی تخمدان چیست؟

کیست و تنبلی تخمدان از بیماری های شایع در بانوان است که نشانه مهم آن تخمک گذاری های کم و نامنظم و غیر طولانی و خود را به صورت پریود های دیر به دیر و یا زیاد شدن هورمون های مردانه مثلا افزایش موهای زاید، بروز چاقی ناگهانی آکنه و جوش و پوست چرب نمایان می کند. راه های درمان آن معمولا استفاده از قرص های ضد بارداری، داروهای ضدهورمون های مردانگی، محلول طبی شست وشوی صورت، داروهای متفورمین و پروژستین می تواند باشد.

علائم ابتلا به کیست و تنبلی تخمدان

در زنان مختلف ممکن است همه این علائم کیست و تنبلی تخمدان یا تنها چند تا از آنها وجود داشته باشند.

بی نظمی قاعدگی

 • این سندرم موجب اختلال در چرخه قاعدگی و مشکلات قاعدگی می شود که معمولا حدود بلوغ خود را نشان می دهد. چرخه قاعدگی ممکن است در ابتدا طبیعی باشد اما بعدا نامنظم شود یا شروع خون ریزی قاعدگی به تاخیر بیفتد.
بیشتر بخوانید
آشنایی با بیماری ها و روش های درمانی آنها

 ناباروری

 •  نامنظمی های قاعدگی یا پریود در سندرم تخمدان پلی کیستیک همراه با عدم تخمک گذاری است، بنابراین زنان مبتلا ممکن است دچار ناباروری شوند. میل به بارداری عاملی است که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را به مراجعه به پزشک وا می دارد.

 رشد موهای زائد

 • افزایش تولید آندروژن (هورمون مردانه) توسط تخمدان در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک منجر به رشد موهای زائد می شود که هیرسوتیسم نامیده ی شود. رشد موهای ضخیم و سیاه بالای لب، چانه، حول نوک سینه ها و ناحیه پایینی شکم رخ می دهد.

 نازک شدن یا ریزش مو

 • افزایش ریزش موی ناشی از این بیماری در میانسالی افزایش می یابد.

 جوش

 • تغییرات هورمونی مرتبط با آندروژن ممکن است منجر به مشکلات پوستی مانند جوش در زنان شود. دیگر تغییرات پوستی ممکن است شامل اسکین تگ یا تیره شدن بخش هایی از پوست در ارتباط با این سندرم باشد.

 خونریزی شدید یا غیر طبیعی

 • به دلیل عدم تخمک گذاری یا کاهش آن، زنان مبتلا به این سندرم، هورمون پروژسترون کمتری دارند (هورمونی که پس از تخمک گذاری در نیمه دوم چرخه قاعدگی تولید می شود). این مورد موجب افزایش ضخامت آندومتر و خونریزی واژینال شدید یا لکه بینی می شود. رشد زیاد آندومتر در غیاب تولید پروژسترون موجب افزایش خطر ابتلا به هایپرپلازی آندومتر و سرطان رحم می شود.

 افزایش وزن

 • افزایش وزن و مقاومت به انسولین جز علائم رایج سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند. تحقیقات نشان داده است که نیمی از زنان مبتلا به تنبلی تخمدان، چاق هستند. مقاومت به انسولین همراه با میزان زیاد انسولین خون در اکثر زنان مبتلا به تنبلی تخمدان صرف نظر از چاقی یا عدم چاقی آنها، رخ می دهد. زنان مبتلا به این سندرم در خطر ابتلا به دیابت نوع دو بیشتری هستند. بسیاری از مطالعات، سطح چربی غیر طبیعی خون و افزایش پروتئین واکنشی سی را نشان داده اند که موجب افزایش ابتلا به بیماری قلبی عروقی می شود.
بیشتر بخوانید
تبادل تجربیات درمانی در رابطه با بیماری کیست و تنبلی تخمدان

خستگی

 • خستگی و کاهش انرژی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به وفور دیده شده است.

 تغییر حالات روحی

 • ابتلا به بیماری تنبلی تخمدان موجب افزایش احتمال تغییر سریع حالات روحی، افسردگی و اضطراب می شود.

 درد ناحیه لگن

 • درد ناحیه لگن ممکن است در حین پریود ها همراه با خونریزی شدید رخ دهد. این درد همچنین ممکن است در زمان هایی به غیر از قاعدگی نیز روی دهد.

 سردرد

 • تغییرات هورمونی ممکن است موجب سردرد شوند.

 مشکلات خواب

 • زنان مبتلا به بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب مشکلاتی در رابطه با بی خوابی یا کم خوابی دارند. عوامل بسیاری وجود دارند که می توانند بر خوابیدن تاثیر بگذارند اما سندرم تخمدان پلی کیستیک با اختلال خوابی به نام آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب مرتبط است که تنفس در زمان های کوتاهی در طی خواب قطع می شود.

درمان های پزشکی کیست و تنبلی تخمدان در پزشکی مدرن چیست؟

قرص های ضد بارداری و دیگر دارو ها می توانند به تنظیم چرخه قاعدگی و درمان علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک مانند رشد زائد موها و جوش های پوستی کمک کنند.

داروهای ضد بارداری

مصرف روزانه استروژن و پروژستین می توانند تعادل هورمونی طبیعی را باز گردانند، تخمک گذاری را تنظیم کنند و علائمی مانند رشد موهای زائد را کاهش دهند و فرد را در برابر ابتلا به سرطان آندومتر (رحم) محافظت کنند.

متفورمین

متفورمین دارویی است که برای درمان دیابت نوع دو به کار می رود و همچنین سندرم تخمدان پلی کیستیک را با بهبود میزان انسولین درمان می کند.
مصرف متفورمین همراه با تغییرات در رژیم غذایی و ورزش موجب کاهش وزن، کاهش قند خون و بازگرداندن چرخه قاعدگی طبیعی بهتری به نسبت تنها تغییر رژیم غذایی و انجام ورزش می شود.

کلومیفن سیترات

این دارو در درمان ناباروری کاربرد دارد و به زنان دچار تنبلی تخمدان در باردار شدن کمک می کند. با این وجود ریسک چندقلو زایی را افزایش می دهد.

داروهای رفع موهای زائد

درمان هایی برای خلاص شدن از دست موهای زائد یا متوقف سازی رشد آنها وجود دارد. کرم وانیکا دارویی است که برای کاهش رشد موهای زائد به کار می رود. لیزر موهای زائد نیز می تواند برای متوقف سازی رشد موهای زائد صورت و بدن شما مفید باشد.

جراحی

جراحی گزینه ای برای بهبود باروری در صورتی است که دیگر روش های درمانی تاثیری نداشته باشند. سوراخ کردن تخمدان شیوه ای است که سوراخ های کوچکی درون تخمدان با لیزر یا سوزن نازکی انجام می شود تا روند تخمک گذاری فرد به حالت طبیعی بازگردد.

دوره درمان 

کسانی که قصد باردار شدن دارند و مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، اغلب این سوال را می پرسند که طول مدت درمان تنبلی تخمدان چقدر است؟ در واقع، هیچ پاسخ قطعی و کلی برای همه افراد مبتلا به این بیماری وجود ندارد. چون فاکتورهای متعددی بر مدت زمان درمان تنبلی تخمدان تاثیر گذار هستند. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

سن

قدرت باروری زنان از ۳۲ سالگی رو به کاهش می رود. اگر سن بارداری در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان زیر ۳۵ سال باشد، با مقاربت های منظم و به خصوص در زمان نزدیک به تخمک گذاری می توانند بعد از یک سال و یا حتی کمتر حاملگی را تجربه کنند. اما اگر در سنین ۳۵ تا ۳۷ سال قرار دارید، بیش از یک سال مدت درمان تنبلی تخمدان طول می کشد. البته سن همسر نیز برای بارداری اهمیت دارد. اگر در سنینی باشد که اسپرم ها بیشترین توانایی را دارند و سالم هستند، باروری زودتر اتفاق می افتد.

سابقه بیماری ها

اگر به جز تنبلی تخمدان بیماری دیگری نداشته باشید، طول مدت درمان تنبلی تخمدان کمتر خواهد بود. سلامت همسر شما نیز در این امر دخیل است. ابتلا به بیماری های مقاربتی مثل زگیل تناسلی در خانم ها یا همسرشان، یا کم بودن تعداد اسپرم در مایع منی در مردان می تواند طول مدت باروری را در زنان بیشتر می کند.

وجود فیبروم رحمی

فیبروم رحمی، غده های غیر سرطانی خوش خیمی هستند که در دیواره رحم رشد می کنند. وجود این فیبروم ها باعث نازایی می شود. اگر علاوه بر سندرم تخمدان پلی کیستیک، فرد مبتلا به فیبروم رحم باشد، مدت زمان درمان فیبروم به درمان تنبلی تخمدان اضافه خواهد شد. بنابراین مدت زمان بیشتری برای باردار شدن زن لازم است.

شدت بیماری و اقدامات درمانی

نوع روش درمان تنبلی تخمدان و اینکه چه زمانی به پزشک مراجعه کرده باشید نیز می تواند روی مدت درمان تنبلی تخمدان تاثیرگذار باشد. هر چه شدت علائم تنبلی تخمدان کمتر باشد و سریعتر برای درمان آن اقدام کرده باشید، مدت درمان تنبلی تخمدان در شما کمتر خواهد بود.

شرایط محیطی و سبک زندگی

شرایط محیطی و سبک زندگی می تواند به باروری زنان صدمه بزند. زنانی که اضافه وزن دارند یا در محیط هایی زندگی می کنند که در معرض سموم قرار دارند، برای درمان تنبلی تخمدان و باروری زمان بیشتری نیاز دارند. همچنین دوره درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک برای زنانی که مواد مخدر استفاده می کنند، طولانی تر از زنانی است که در معرض این نوع مواد قرار ندارند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *