بیماری هاسرطانسرطان پوست

پیشگیری و درمان سرطان پوست در پزشکی جدید

معرفی بیماری سرطان پوست و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

سرطان پوست چیست؟

شایع ترین نوع این دسته در بین مردم است که خود ۴۰ درصد از آن را در بر می گیرد معمولا عامل ایجاد آن در بیش از ۹۰ درصد موارد به علت قرار گرفتن طولانی در زیر تابش شدید اشعه فرابنفش خورشید به وجود می آید. به طور کلی دسته از بیماری ها دارای درمان کامل و صحیح نمی باشند ولی اخیرا محققان روش هایی را یافته اند  که می توانند پوست را در برابر این نوع سرطان تحریک و مقاوم کنند.

این سرطان دارای سه نوع مختلف بوده و معمولا کسانی که پوست روشن تری دارند و کسانی سیستم دفاعی بدن آن ها ضعیف تر می باشد نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض بیشتر خطر ابتلاء به این نوع بیماری هستند.

برای پیشگیری از این خطر توصیه شده از مصرف ویتامین ب ۳ و جلوگیری از تابش شدید خورشید می تواند به میزان قابل توجهی میزان ابتلاء به این بیماری را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
آشنایی با بیماری ها و روش های درمانی آنها

توضیحات کلی

پوست بزرگترین اندام بدن است و از بدن در برابر گرما، نور خورشید، صدمات، و عفونت محافظت می‌کند، و همچنین به کنترل درجه حرارت بدن کمک می‌نماید و آب، چربی، و ویتامین D را ذخیره می‌کند. پوست چند لایه دارد، اما دو لایه اصلی آن روپوست یا اپیدرم (لایه بالایی یا بیرونی) و پوست حقیقی (کوریوم یا درم) (لایه پایینی یا داخلی) است. سرطان پوست در اپیدرم آغاز می‌شود، که اپیدرم از سه نوع سلول به شرح زیر تشکیل شده است:

 • سلول‌های سنگفرشی: سلول‌های نازک و مسطحی که لایه بالایی اپیدرم را تشکیل می‌دهند.
 • سلول‌های بازال: سلول‌های دایره‌ای شکلی که در زیر سلول‌های سنگفرشی قرار دارند.
 • ملانوسیت‌ها: این سلول‌ها در بخش پایینی اپیدرم یافت می‌شوند و ملانین را می‌سازند. ملانین پیگمان یا رنگدانه‌ای است که به پوست رنگ طبیعی‌اش را می‌دهد. هنگامی‌که پوست در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، ملانوسیت‌ها مقدار بیش‌تری پیگمان تولید می‌کنند و باعث تیره رنگ‌تر شدن پوست می‌شوند.

ممکن است سرطان پوست در هر جایی از بدن بروز کند، اما در اکثر موارد در پوستی بروز می‌کند که در اغلب مواقع در معرض نور آفتاب قرار دارد، مانند پوست صورت، گردن، دست، و بازو. چند نوع سرطان در پوست آغاز می‌شود. رایج‌ترین انواع سرطان پوست عبارتند از کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی، که اینهاسرطان‌های پوستی غیرملانومی هستند. کراتوز آفتابی یک نوع ناراحتی پوستی است که گاهی اوقات به‌تدریج به‌صورت کارسینوم سلول سنگفرشی درمی‌آید.

این بخش خلاصه به درمان سرطان پوست غیرملانومی و کراتوز آفتابی مربوط می‌شود. سرطان‌های پوست غیرملانومی به‌ندرت به دیگر اندام‌های بدن گسترش می‌یابند. احتمال اینکه ملانوم، که نادرترین فرم سرطان پوست است، به بافت‌های مجاور حمله کند و به دیگر قسمت‌های بدن گسترش یابد بیش‌تر است.

ممکن است رنگ پوست و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بر خطر ایجاد سرطان پوست غیرملانومی و کراتوز آفتابی تأثیر گذارد.

پیشگیری از سرطان پوست در طب جدید

برای جلوگیری از ابتلاء به سرطان پوست موارد زیر را رعایت کرده تا بتوان خطر ابتلاء را به حداقل رساند.

 • به مدت زیاد در معرض نور آفتاب بودن.
 • دارابودن پوست بلوند (موی بور یا قرمز، پوست بور، چشمان آبی یا سبز، سابقه کک و مک داشتن).
 • قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی نور آفتاب طبیعی یا مصنوعی.
 • داشتن رنگ پوست روشن (موی بور یا قرمز، پوست بلوند، چشمان آبی یا سبز رنگ، سابقه داشتن کک و مک).
 • داشتن زخم یا سوختگی بر روی پوست.
 • قرار گرفتن در معرض آرسنیک.
 • مبتلا بودن به التهاب مزمن پوست یا زخم پوست.
 • پرتودرمانی شدن.
 • مصرف نمودن داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی (به‌عنوان مثال، پس از پیوند اندام).
 • دچار کراتوز آفتابی بودن.

درمان سرطان پوست در پزشکی جدید چگونه است؟

معمولا اقدام برای درمان این سرطان به عوامل مختفی بستگی دارد که در زیر به آن اشاره شده است.

گزینه‌های درمان به موارد زیر بستگی دارد:

 • مرحله سرطان (اینکه آیا سرطان به قسمت‌های عمیق‌تر پوست یا به دیگر نقاط بدن توسعه یافته است).
 • نوع سرطان.
 • اندازه و محل قرارگیری تومور.
 • سلامتی عمومی شخص بیمار.

چهار نوع درمان استاندارد سرطان پوست

جراحی

در درمان سرطان پوست غیرملانومی یا کراتوز آفتابی، ممکن است از یک یا چند رویه جراحی زیر استفاده کنند:

جراحی میکروگرافیک (Mohs Micrographic Surgery)

 • تومور به صورت لایه‌های نازک از پوست بریده می‌شود. در طول عمل جراحی، لبه‌های تومور و هر لایه‌ای که برداشته می‌شود را زیر میکروسکوپ نگاه می‌کنند تا متوجه حضور سلول‌های سرطان بشوند. خارج‌سازی لایه‌ای تومور ادامه می‌یابد تا در قسمت‌های برداشته شده دیگر هیچ سلول سرطان دیده نشود. در این نوع جراحی، کمترین مقدار ممکن از بافت نرمال برداشته می‌شود، و در جراحیسرطان پوست صورت اغلب از این رویه جراحی استفاده می‌کنند.

جراحی Mohs

 •  رویه‌ای جراحی برای آنکه سرطان پوست در چند مرحله برداشته شود. ابتدا لایه‌ای نازک از بافت سرطان برداشته می‌شود. سپس لایه نازک دوم را از بافت برمی‌دارند و آن را زیر میکروسکوپ نگاه می‌کنند تا ببینند آیا حاوی سلول‌های سرطان است. هر بار یک لایه برداشته می‌شود تا اینکه در بافتی که در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود هیچ سلول سرطان وجود نداشته باشد. از این نوع جراحی به این منظور انجام می‌شود که کم‌ترین میزان ممکن از بافت نرمال از بدن برداشته شود، و در جراحی سرطان پوست صورت اغلب این نوع جراحی استفاده می‌کنند.

خارج‌سازی کامل ساده

 (Simple Excision): تومور، همراه با مقداری از پوست نرمال دور و بر آن، از پوست بریده می‌شود.

خارج‌سازی کامل تراشه‌ای

 • ناحیه غیرطبیعی با یک تیغ کوچک از سطح پوست تراشیده می‌شود.

لایه‌برداری الکتریکی پوست و کورتاژ

 • تومور با یک کورت (یک وسیله تیز به شکل قاشق) از پوست بریده می‌شود. سپس از یک الکترود سوزنی شکل برای درمان قسمت مربوطه با یک جریان الکتریکی استفاده می‌شود که خونریزی را متوقف نموده و سلول‌های سرطان که در اطراف لبه زخم باقی می‌مانند را نابود می‌نماید. ممکن است در طول عمل جراحی این فرآیند را یک تا سه بار تکرار کنند تا تمامی سرطان برداشته شود.

جراحی انجمادی (Cryosurgery)

 • درمانی که در آن از یک وسیله برای منجمد نمودن و نابود کردن بافت غیرطبیعی، مانند کارسینوم درجا، استفاده می‌شود. این نوع درمان را درمان انجمادی (Cryotherapy) هم می‌نامند.

جراحی انجمادی

 • از ابزاری که یک نازل (سر آبپاش) دارد، برای پاشیدن ازت مایع یا گاز کربنیک مایع، جهت منجمد نمودن و نابود کردن بافت غیرطبیعی استفاده می‌شود.

جراحی با لیزر

 • رویه جراحی که در آن از پرتو لیزر (پرتوی باریکی از نور شدید) به‌عنوان چاقو برای ایجاد برش‌های بدون خونریزی در بافت، یا جهت برداشتن ضایعه‌ای سطحی مانند تومور، استفاده می‌شود.

لایه‌برداری پوست (Dermabrasion)

 • برداشتن لایه بالایی پوست با استفاده از چرخی‌گردان (چرخان) یا با به‌کارگیری ذرات کوچک برای ساییدن و خارج نمودن سلول‌های پوست.

پرتودرمانی

پرتودرمانی نوعی درمان سرطان است که در آن از اشعه – X پر انرژی، یا دیگر انواع تشعشعات، برای کشتن سلول‌های سرطان یا جلوگیری از رشد آنها استفاده می‌شود. دو نوع پرتودرمانی وجود دارد. در پرتودرمانی خارجی، از دستگاهی واقع در بیرون بدن برای فرستادن تشعشع به طرف سرطان استفاده می‌کنند. در پرتودرمانی داخلی، از ماده‌ای رادیواکتیو استفاده می‌شود که در داخل سوزن، دانه، سیم، یا کاتتر قرار دارد، و این وسایل را مستقیماً در داخل سرطان یا در مجاورت آن قرار می‌دهند. نحوه انجام پرتودرمانی به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد.

شیمی‌درمانی

شیمی‌درمانی نوعی درمان سرطان است که در آن از داروهایی برای متوقف کردن رشد سلول‌های سرطان استفاده می‌شود، به این صورت که این داروها سلول‌های سرطان را می‌کشند یا مانع از تقسیم سلولی آنها می‌شوند. اگر بیمار این داروها را بلع کند یا آنها را در سیاهرگی در بدنش تزریق کنند، داروها وارد جریان خون می‌شوند و می‌توانند به سلول‌های سرطان موجود در سرتاسر بدن برسند (شیمی‌درمانی سیستمیک). اگر داروها مستقیماً در داخل ستون نخاعی، در داخل اندامی از بدن، یا در حفره‌ای از بدن مانند شکم قرار داده شوند، عمدتاً بر سلول‌های سرطان موجود در این قسمت‌ها تأثیر می‌کنند (شیمی‌درمانی ناحیه‌ای). در سرطان پوست غیرملانومی و در کراتوز آفتابی، شیمی‌درمانی معمولاً به‌صورت موضعی (جلدی) است (داروها به‌صورت کرم یا لوسیون به روی پوست مالیده می‌شوند). نحوه انجام شیمی‌درمانی به بیماری مربوطه بستگی دارد.

گاهی اوقات از رتینوییدها (داروهای مرتبط با ویتامین A) برای درمان یا پیشگیری سرطان پوست غیرملانومی استفاده می‌کنند. رتینوییدها را می‌توان بلع نمود، یا آنها را روی پوست مالید. در حال حاضر، محققان در آزمایشات بالینی کاربرد رتینوییدها را در درمان کارسینوم سلول سنگفرشی بررسی می‌نمایند.

بیشتر بخوانید
تبادل تجربیات درمانی در رابطه با بیماری سرطان پوست

درمان فوتودینامیک

درمان فوتودینامیک (Pdt یا Photo Dynamic Therapy) نوعی درمان سرطان است که در آن از یک دارو و نوعی خاص از نور لیزر برای کشتن سلول‌های سرطان استفاده می‌شود. دارویی را به داخل سیاهرگی تزریق می‌کنند که این دارو، تا زمانی‌که در معرض نور قرار نگیرد، فعال نمی‌شود. این دارو در سلول‌های سرطان بیش‌تر از سلول‌های نرمال تجمع می‌یابد. در سرطان پوست، نور لیزر را بر روی پوست می‌تابانند و دارو فعال می‌شود و سلول‌های‌های سرطان را می‌کشد. در درمان فوتودینامیک صدمه اندکی به بافت‌های سالم وارد می‌شود.

شاید لازم باشد تست‌های پیگیری انجام شود.

شاید برخی از تست‌هایی تکرار شوند که برای تشخیص سرطان یا جهت تعیین مرحله سرطان انجام شده بودند. بعضی از تست‌ها تکرار خواهند شد تا مشخص شود که درمان تا چه اندازه موفق عمل می‌کند. ممکن است براساس نتایج این تست‌ها، درباره ادامه، تغییر، یا توقف درمان تصمیم‌گیری شود. گاهی اوقات این فرآیند را مرحله‌بندی دوباره می‌نامند.

پس از خاتمه درمان، برخی از تست‌ها همچنان هراز گاهی انجام خواهند شد. از نتایج این تست‌ها می‌توان متوجه شد که آیا وضعیت بیمار تغییر نموده یا اینکه سرطانبرگشت (عود) کرده است. گاهی اوقات این تست‌ها را تست‌های پیگیری یا معاینه کامل پزشکی (چک‌آپ) می‌نامند.

گزینه‌های درمان سرطان پوست غیرملانومی :کارسینوم سلول بازال – کارسینوم سلول سنگفرشی

در هر بخش مربوط به درمان، یک لینک متصل به آزمایشات بالینی جاری ارائه شده است. ممکن است در مورد برخی از انواع یا مراحل سرطان هیچ آزمایش بالینی فهرست نشده باشد. برای مطلع شدن از آزمایشات بالینی که در اینجا فهرست نشده‌اند، اما شاید برای بیمارانی خاص مناسب باشند، بیماران باید با پزشکان خود مشورت نمایند.

کارسینوم سلول بازال

ممکن است درمان کارسینوم سلول بازال شامل موارد زیر باشد:

 • جراحی میکروگرافیک به روش موز
 • خارج‌سازی کامل (Excision) ساده.
 • لایه‌برداری الکتریکی پوست (الکترودسیکاسیون) و کورتاژ.
 • جراحی انجمادی.
 • پرتودرمانی.
 • جراحی با لیزر.
 • شیمی‌درمانی موضعی (جلدی) با فلورویوراسیل (Fluorouracil).
 • درمان فوتودینامیک.
 • آزمایشی بالینی در زمینه درمان زیست‌شناختی.

انجام معاینات پیگیری در بیماران مبتلا به کارسینوم سلول بازال اهمیت دارد، زیرا ممکن است در این افراد ظرف مدت ۵ سال پس از تومور اولیه یک تومور جدید، یا تومور برگشتی، ایجاد شود. پس از درمان، تا مدت ۵ سال، هر شش ماه یک‌بار، و بعد از آن هر سال یک‌بار، باید پوست شخص بیمار معاینه شود.

کارسینوم سلول سنگفرشی

ممکن است گزینه‌های درمان کارسینوم سلول سنگفرشی شامل موارد زیر باشد:

 • جراحی میکروگرافیک به روش Mohs.
 • خارج‌سازی کامل ساده.
 • لایه‌برداری الکتریکی پوست و کورتاژ.
 • جراحی انجمادی.
 • پرتودرمانی.
 • شیمی‌درمانی موضعی (جلدی) با استفاده ازفلورویوراسیل.
 • جراحی با لیزر.
 • آزمایشی بالینی در زمینه درمان زیست‌شناختی.
 • آزمایشی بالینی در زمینه درمان زیست‌شناختی و رتینوییدها

در بیماران مبتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی، انجام معاینات پیگیری در مورد پوست اهمیت دارد، چون امکان دارد کارسینوم سلول سنگفرشی پخش شود. تا چند سال پس از درمان، هر سه ماه یک‌بار، و بعد از آن هر شش ماه یک‌بار، پوست شخص بیمار باید معاینه شود.

گزینه‌های درمان کراتوز آفتابی

کراتوز آفتابی، سرطان نیست، اما آن را درمان می‌کنند زیرا امکان دارد به سرطان تبدیل شود. ممکن است درمان کراتوز آفتابی شامل موارد زیر باشد:

 • شیمی‌درمانی موضعی (جلدی).
 • جراحی انجمادی.
 • لایه‌برداری الکتریکی پوست و کورتاژ.
 • لایه‌برداری پوست (Dermabrasion).
 • خارج‌سازی کامل تراشه‌ای (Shave Excision).
 • جراحی با لیزر.
 • درمان فوتو دینامیک.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *