آیا خواص عسل در اثر حرارت دیدن از بین می‌رود؟

بررسی باورهای غلط طبی از منظر طب سنتی

متأسفانه در جامعه باورها و شایعات غلط طبی زیادی در میان توده مردم، رواج یافته است که با آنچه در منابع طب سنتی برای حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری‌‌ها ذکر شده، در تضاد است، از این رو ما قصد داریم، هر هفته یکی از این باورها و شایعات را در سایت طبایع، مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم:

باور غلط طبی (۱)

عسل در اثر حل شدن داخل آبجوش یا شیر داغ، خواص خواص خود را از دست می‌دهد و سمی می‌شود.

بررسی و تحلیل از منظر طب سنتی

یکی از باورهای غلط طبی، سمی شدن یا از بین رفتن خواص عسل بر اثر حل‌شدن در آب جوش یا شیر داغ است، در حالی که در مکتب طب ایرانی توصیه مستقیمی مبنی بر منع حرارت دادن عسل وجود ندارد، بلکه تنها حرارت زیاد و طولانی که موجب تغییر طعم عسل بشود را منع می‌کند.

بیشتر بخوانید
ویژگی های عسل طبیعی از نظر طب سنتی

کمی تأمل کنیم…

حل کردن عسل در آب جوش یا در شیرداغ، باعث تولید سم نمی‌شود، پیوندهای موجود بین ذرات تشکیل دهنده عسل تنها در صورت حرارت دیدن زیاد و به مدت طولانی، دچار تغییر می‌شود؛

مکتب هندی (آیورودا)

توصیه به عدم مصرف عسل حرارت دیده و سمی شدن آن در اثر حرارت از توصیه‌های اکید مکتب هندی (آیورودا) است. طبق این دیدگاه، عسل نباید به هیچ روشی اعم از حرارت مستقیم یا ترکیب با نوشیدنی‌های داغ، حرارت ببیند چون موجب دشواری هضم و تبدیل آن به یک ماده لزج و چسبناک می‌شود.

حل کردن عسل در شیرداغ
حل کردن عسل در شیرداغ

مکتب طب ایرانی

در مکتب طب ایرانی توصیه مستقیمی مبنی بر منع حرارت دادن عسل وجود ندارد؛ و از طرفی از ماءالعسل یا عسل مطبوخ (جوشانده) در کتب متعددی در بحث درمان بیماری‌ها، نام برده شده است. حکیم عقیلی، از دانشمندان متأخر طب ایرانی در کتاب مخزن الادویه، عسل مطبوخ کف‌گرفته را دارای حرارت و حدت کمتری از عسل خام می‌داند و در حرارت دادن عسل، ترکیب آن با آب و ملایم بودن حرارت را شرط می‌کند و از حرارت زیاد که موجب تغییر طعم عسل شود، منع می‌کند.

برای تهیه ماءالعسل روش‌های مختلفی در کتاب‌های مختلف توصیه شده اما ماده مشترکی که در تمام آن‌ها به‌کار رفته، آب و عسل است که به‌نسبت‌های مختلفی با هم مخلوط شده و با شعله ملایم جوشانده می‌شود تا مقدار معینی از آن باقی بماند. آنچه در منابع مختلف با یکدیگر متفاوت است، میزان آب و عسل مصرفی و افزودنی‌هایی است که بسته به کاربرد دارو، معمولاً برای تقویت اثر ماءالعسل، به آن اضافه می‌شده است.

بیشتر بخوانید
جایگاه «ماءالعسل» در درمان بیماری های ریه از دیدگاه طب سنتی ایران

جمع بندی نهایی

حرارت دیدن عسل در دمای بالای ۴۰ درجه و در مدت زمان طولانی، باعث تغییر ماهیت عسل و تولید ماده سمی به نام هیدروکسی متیل فورفوال می‎شود. اما حرارت دیدن و جوشاندن آن در مدت زمان کوتاه و با شعله ملایم مشکلی ایجاد نمی‌کند.

غالباً شیر، چای و آب‌جوشی که شما قصد حل کردن عسل در آن را دارید، از دمای جوش اصلی فاصله گرفته و  دمای کمتر از ۴۰ درجه دارند، پس نگران سمی شدن عسل در آب جوش یا شیرداغ خود را نداشته و با خیالت راحت میل کنید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
منبع
دکترمحمدعسکر فراشاهتیم محتوایی طبایع

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *