زیبایی و تناسب اندام

۶ باور غلط در مورد لاغری و درمان چاقی

آشنایی با باورهای غلطی که عموماً در رژیم های لاغری به کار می‌برند

حتماً دقت کرده‌اید در هر جایی که حرف از چاقی و لاغری می‌شود همه سعی می‌کنند تجربه‌های خوب خود در کاهش وزن را مطرح کرده و آن‌ها را به سایرین پیشنهاد کنند؛ اما حقیقتاً چند درصد از این صحبت‌ها و باورها درست است؟

متأسفانه داشتن اطلاعات غلط از اصول رژیم درمانی و کاهش وزن و البته باورهای غلط در این زمینه باعث هرچه سخت‌تر شدن رژیم غذایی و کاهش وزن می‌شود. ما در اینجا می‌خواهیم برخی از این باورهای غلط را با شما بازگو کنیم که دیگر برنامه کاهش وزن را برای خود سخت‌تر از آنچه که هست و مسیر زندگی را به کام خود تلخ نکنید:

باورهای غلط در مورد لاغری

باور اول) برای همه افراد رژیم یکسان وجود دارد

در طب سنتی ایران، هر فرد متناسب با مزاج و بیماری‌های زمینه‌ای رژیم اختصاصی خودش را دارد و هرگز درمان چاقی در دو فرد یکسان نیست

باور دوم) روزانه ۸ لیوان آب بخورید (آب درمانی)

برای لاغری، همانطوری که کاهش مصرف مایعات در افراد چاق به بهانه کم کردن رطوبت بدن، صحیح نیست، طب ایرانی توصیه عمومی به دریافت ۸ لیوان آب در روز را نیز تأیید نمی‌کند، بلکه مصرف مایعات باید با تشنگی صادق همراه باشد، نه تشنگی کاذب.

بیشتر بخوانید
طب سنتی برای لاغری شکم و پهلو چه تدابیری دارد؟

باور سوم) توصیه به مصرف سالاد به همه

اکثر سالادهایی که افراد چاق به طور بی رویه با هدف لاغری مصرف می‌کنند، مثل سالاد شیرازی یا سالاد کاهو بدون مصلحات، مزاج سرد و تر دارند. این نوع رژیم، باعث ایجاد مقاومت به درمان چاقی می‌شوند؛

باور چهارم) حذف وعده‌های غذایی به ویژه وعده شام

طب ایرانی، به هیچ وجه، ترک عادت یا کاهش وعده‌های غذایی را توصیه نمی‌کند، وعده شام به خصوص در افراد سالمند ضروری است و حذف آن باعث ایجاد ضعف می‌شود.

در واقع بسیاری از افرادی که با مشکلاتی مانند ریزش مو یا ضعف قوای عمومی به ما مراجعه می‌کنند و شرح حال آن‌ها گرفته می‌شود، افرادی هستند که در دوره‌ای چنین رژیم‌های غذایی را به کار برده و متاسفانه با ضعف عصبی و عضلانی و حالت شبه افسردگی مواجه شده‌اند.

باور پنجم) تهیه پکیج‌های لاغری حاوی قرص‌ها یا دمنوش‌های متنوع

حتما اکثر شما هم این روزها، با تبلیغات اغواکننده دمنوش‌ها و قرص‌های لاغری با برندهای مختلف، مواجه شده‌اید و متاسفانه این نوع توصیه‌ها با عوارض بسیاری  همراه هستند، چرا که:

  • اولاً مصرف گیاهان دارویی محتوی این دمنوش‌ها با همه مزاج‌ها سازگار نیستند.
  • ثانیاً هر یک در حکم دارو عوارضی دارند که مصرف همزمان آن‌ها، باعث تشدید عوارض می‌شود.
  • از جمله بیماری‎های زیاد با علائم التهاب کبدی به دلیل مصرف درازمدت دمنوش‌های لاغری، زیاد گزارش می‌گردد.

باور ششم) محاسبه صرف کالری دریافتی

 در این شیوه معمولاً برای تمام افراد بدون در نظر گرفتن شرایط خاص آن‌ها، رژیم غذایی ارائه می‌شود که مبنای آن صرفاً محاسبه کالری و کاهش میزان کالری دریافتی است.
بسیاری از افرادی که از این رژیم استفاده می‌کنند، بعد از مدتی دچار افسردگی می‌شوند و حتی در مواردی اقدام به خودکشی در آن‌ها دیده می‌شود. این افراد فشار روانی زیادی را تحمل می‌کنند و علاوه بر آن عوارض جسمی از قبیل ریزش مو و مشکلات پوستی به سراغشان می آید. بروز این عوارض عمدتاً به این دلیل است که :

  • شرایط ویژه افراد در نظر گرفته نمی‌شود و تنها بر اساس یک سری فرمول‌های از پیش تعیین شده میزان کالری دریافتی فرد محاسبه و به او توصیه می‌شود که مثلاً به اندازه یک کف دست نان و به اندازه یک قوطی کبریت پنیر به عنوان صبحانه مصرف کند؛ یا مواد غذا را با ترازو وزن کند و بیشتر از یک اندازه مشخص را مصرف نکند.
  • این افراد بعد از مدتی از این رژیم‌های سخت خسته می‌شوند و اگرچه ممکن است کاهش وزن زیادی هم داشته باشند اما باکنارگذاشتن رژیم، ولع زیادی برای خوردن به سراغشان می‌آید و دوباره به وزن قبلی باز می‌گردند.

بیشتر بخوانید
با حفظ تعادل در مزاج، چاقی و لاغری خود را درمان کنید
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)
منبع
تیم محتوایی طبایعدکتر مریم ایرانزاد اصل

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *