مضرات رژیم های تک غذایی

طب سنتی رژیم تک غذایی را مضر می داند.

رژیم تک غذایی چیست؟

رژیم تک بعدی، عبارت است از مصرف اشکال مختلف یک ماده غذایی خاص در کوتاه مدت که افرادی به کار می‌برند که می‌خواهند سریعا به کاهش وزن دست یابند، انواع این رژیم‌ها، شامل رژیم مایعات، رژیم‌های کم کربوهیدرات یا با پروتئین و چربی بالا هستند یا از مواد غذایی‌ای تشکیل شده‌اند که کالری منفی ایجاد می‌کنند که در آن‌ها به جای دریافت کالری از مصرف غذا، کالری بیشتری سوزانده می‌شود.

مضرات رژیم های تک غذایی

بدن ما سیستمی است که به مجموعه ای از منابع غذایی و مواد غذایی برای عملکرد حداکثری و بهینه نیازمند است تا زنده، سالم و سرحال بماند. بنابراین آیا غذایی هست که هر روز آن را بخوریم و باز هم سالم و سرحال بمانیم؟ مصرف روزانه از یک غذای ثابت موجب خستگی و آزردگی می‌شود. از طرف دیگر باعث می‌شود برخی از مواد غذایی مورد نیاز به بدن وارد نشود.

اینکه چه نوع مواد غذایی را برای مصرف هر روز برمی‌گزینید، بر تجمع نوع خاصی از سموم در بدن اثر می گذارد. مثلاً مصرف هر روز گوشت ماهی باعث ورود حجم زیادی از جیوه در بدن می شود و جیوه ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازد. مقادیر زیاد جیوه می تواند مشکلاتی را برای سیستم عصبی ایجاد کند و اگر در دوران بارداری یا شیردهی مرتب و هر روز ماهی مصرف کنید؛ ممکن است تجمع این ماده به مغز کودک شما آسیب برساند.

یک ماده غذایی نمی‌تواند حاوی همه ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر یا پروتئین مورد نیاز بدن باشد و شخص رژیم‌گیرنده را بزودی با چالش‌های تغذیه‌ای پایین آمدن سیستم ایمنی و نیز مشکلات روحی و ذهنی روبه‌رو می‌کند، در ضمن چنین رژیم‌هایی می‌تواند منجر به وضعیت YO-YO شود، به طوری که شخص با برگشت به عادات طبیعی، سریع‌تر دچار اضافه وزن می‌شود. امروزه بیشتر متخصصان تغذیه از تقسیم غذا‌ها به دو دسته خوب و بد اجتناب می‌کنند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *