گیاهان دارویی

خواص گیاه دارویی آلوئه ورا

معرفی و بررسی خواص گیاه دارویی آلوئه ورا در طب سنتی

نام و مزاج

آلوئه ورا طبیعت گرم و خشک دارد.

معرفی

شاید به جرات بتوان گفت آلوئه ورا در حال حاضر یکی از مهمترین گیاهان دارویی جهان است، گیاه آلوئه ورا از نظر بسیاری از مردم گیاه تازه و ناشناخته ای است در حالی دارای پیشینه تاریخی طولانی است که به قبل از میلاد مسیح می رسد.

این گیاه کاکتوس شکل از خانواده زنبق می باشد و گیاه دایمی، گوشتی و آبدار است. ارتفاع آن حداکثر به ۲ متر با برگ های پهن تیغ دار می رسد که گل های آن به صورت خوشه ای در انتهای محور ساقه قرار دارند. قسمت مورد استفاده این گیاه، شیرابه به دست آمده از برگ های آن است که به شکل تازه، خمیری یا خشک شده در دسترس همگان قرار دارد.  اگر تیغ هایی را که در لبه برگ ها قرار دارند جدا کنیم از جای خالی آنها ژلی ترشح می شود که تمام خواص گیاه در آن نهفته است. ساقه های این گیاه کوتاه، ضخیم و کم و بیش منشعب و شاخ دار است. در انتهای ساقه بدون برگ و به صورت خوشه های انبوه در رنگ های زرد و قرمز ظاهر می شوند تکثیر گیاه به وسیله قلمه، ساقه و بذر صورت می گیرد. گیاه آلوئه ورا شاخه گل دهنده زیبا با گل های نارنجی دارد وقتی گل های نارنجی به بذر تبدیل می شوند قابل رویش و جوانه زدن هستند.

بر اساس اظهارات سالخوردگان جزیره قشم، صبر زرد از سالیان طولانی در جزیره قشم وجود داشته است. در طی قرون گذشته این گیاه توسط بازرگانان و جهانگشایان به جزیره قشم حمل شده (به عنوان کمک های اولیه در کشتی) و با سازگاری با شرایط آب و هوایی قشم و به علت اثرات شفابخش آن به گیاه معجزه گر مشهور شده است.

شرائط اقلیمی: گیاه «آلوئه ورا»گیاهی است که به طور عمده در مناطق خشک رشد می کند. آلوئه ورا با اینکه به خانواده زنبق تعلق دارد اما در ظاهر شباهت بسیار زیادی به کاکتوس دارد.

خواص 

 • جالینوس که از پزشکان بزرگ و مشهورترین پزشک یونانی مقیم روم بوده است اعتقاد داشت از آن جا که آلوئه ورا خون را از قسمت های فوقانی (سر) به سمت قسمت های تحتانی( پاها) می راند لذا از سکته های مغزی جلوگیری می کند.
 • صبر زرد و خواص آن در طب سنتی ایران شناخته شده بود. چنان که در کتب معتبر پزشکی آن زمان همانند قانون ابن سینا و الحاوی رازی از آن نامبرده شده است و از خواص ضدالتهاب و التیام بخشی آن برای درمان جای زخم و جای ضربه استفاده می گردیده است.
 • هیچ چیز این گیاه به تنهایى شگفت انگیز و خارق العاده نیست. بلکه همراهى و یک جا جمع شدن تمام مواد مورد نیاز بدن از گروههاى مختلف غذایى است که آن را منحصر به فرد کرده است گیاه آلوئه‌ورا دارای سدیم، کلسیم، منیزیم، منگنز، روی، مس، کروم، ید، فسفر و آهن می‌باشد که همگی برای متابولیسم سلامتی بسیار حیاتی می‌باشند و همچنین دارای A,B1,B2,B3,B5,B6,B12,C,E,D, Folic acid آلوئه ورا با خاصیت اعجاب انگیز خود مى تواند تمام اسید آمینه هاى ضرورى بدن و همچنین ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز را در اختیار شخص مصرف کننده قرار دهد ژل آلوئه ‌ورا حاوی ۲۰ تا ۳۰ آمینو اسید مورد نیاز انسان است و جالب توجه است که بدن انسان هم قادر به ساختن حدود ۷ تا ۸ نوع از این آنزیمها‌ی ضروری نمی‌باشد
 • به گفته برخی اساتید و متخصصان از این گیاه به عنوان یک داروخانه در یک گیاه نام برده می شود و در کشورهای کارائیب از برگ صبر زرد به عنوان کمک های اولیه نگهداری می گردد.
 • آنزیمهایی نظیر آمیلاز و لیپاز  که برای کاهش چربی و قند خون مفیدند، در این گیاه موجود است که قند و کلسترول خون را کنترل می کند
 • مصرف خوراکی آلوئه ورا نیز به گوارش غذا کمک می کند این گیاه حداقل داراى ۳۳ اسید چرب با خاصیت ضدالتهابى است که براى معده ، روده کوچک و روده بزرگ مفید است ژل ‌این گیاه مسهل مفیدی است این ماده به عنوان تسهیل کننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی که مبتلا به یبوست وبواسیر هستند ماده مفیدی است و همچنین در درمان اسهال خونی نیز مفید است.
 • در پژوهش جدید هم چنین معلوم شد که ژل آلوئه‌ورا در برخی موارد حتی موثرتر از خمیر دندان‌های معمولی است به طوریکه می‌توان از ژل آلوئه‌ورا مانند خمیر دندان عمل استفاده کرد که قادر به نابود کردن باکتری‌ها و میکروب‌های بیماری زای موجود در دهان است.
 • مقداری ژل آلوئه ورا را حدود ۳ ساعت قبل از حمام بر روی پوست سر ماساژ داده و داخل حمام سر را با صابون گیاهی شستشو کنید
 • از بارزترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و ترمیم آنها است ژل آلوئه ورا در درمان التهاب های پوستی ناشی از اشعه ایکس و لیزر مفید است مقداری از ژل داخل برگ را خارج کرده و روی پوست ماساژ دهید همچنین خاصیت ضدویروسی داشته و در درمان سوختگی های پوستی درجه یک و دو بسیار سودمند است.
 • مصرف آلوئه ورا برای افرادی که در کنار رژیم لاغری، ورزش هم می کنند و در نتیجه بیش از هر زمان دیگری در معرض استرس و ضعف سیستم ایمنی هستند توصیه می شود. محدود کردن دریافت مواد غذایی ارزشمند و تحرک زیاد، بدن را خسته می کند به ویژه اگر رژیم غذایی پر پروتئین و مقدار میوه و سبزی مصرفی حداقل باشد. از این رو، خوردن کمپوت آلوئه ورا می تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شود.
 • در حالت درد می توانید ژل را خارج کرده و روی قسمت متورم و یا دردناک ماساژ داده و با پارچه ای ببندید و سپس اعجاز آن را مشاهده کنید. به طوریکه گفته شد ژل آلوئه ورا حاوی گلیکوپروتئین است که از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می کند و همچنین حاوی پلی ساکارید است که رشد و ترمیم پوست را تحریک می کند.
 • ژل آلوئه ورا بهترین کرم مرطوب کننده و همچنین حافظ سلامت پوست افزایش خاصیت انعطاف پذیری پوست به واسطه اکسیژن رسانی بیشتر به سلول هایی که باعث افزایش استحکام و قدرت بازسازی می شود. مقدار ۳ سانتی متر از برگ را از پایین آن جدا کرده و ژل را خارج و روی پوست بمالید بلافاصله ژل جذب پوست می شود. پس از گذشت ۱۰ دقیقه بشویید

موارد منع مصرف

 • نباید از ژل در زمان تهوع، استفراغ ، دردهای شکمی، خونریزی و ضعف شدید استفاده کرد.
 • ژل آلوئه ورا برای استعمال خارجی ماده بی خطری است، اما در موارد نادری سبب واکنش آلرژیک می شود. اگر پوست شما تحریک می شود مصرف آنرا ادامه ندهید.ژل آلوئه ورا برای درمان زخمهای عمیق مؤثر نیست.
 • مصرف آلوئه ورا ممکن است سبب تشدید کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گردد.
 • کودکان زیر ۱۲ سال نباید گیاه Aloe مصرف کنند شیره آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد
 •  مادرانی که در زمان شیردهی هستند از این ژل استفاده ننمایند چون امکان تلخ شدن شیرشان وجود دارد .

شیوه استفاده

برگ آلوئه ورا را برش بزنید و از ماده داخل آن استفاده کنید. برگ را بعد از برش داخل کاغذ پیچیده و در قسمت پایین یخچال نگهداری نمائید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۳.۳۳ (۳ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3.33 (3 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: