نظر علما

نظر آیت‌الله مکارم شیرازی در مورد طب اسلامی

نظرها و دیدگاه های پیرامون طب اسلامی

دیدگاه نسبت به طب اسلامی

  • آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، در دیدار با وزیر بهداشت وقت در فروردین ما ۱۳۹۷، بیان داشت: «در قرآن و روایات دستوراتی وجود دارد، اما طب اسلامی گفته نمی‌شود، طبی که امروز وجود دارد طب سنتی نام دارد، که این طب دستوراتی است که اگر منابعش معتبر باشد می‌‌توان به آن عمل کرد. اما نمی‌شود هم منکر آن شد. نمی‌توان گفت چند هزار سال فکر بشر غلط بوده است. اما اینکه یک شخص چند ماه به شاگردانش تدریس کند و بگوید این‌ها طبیب هستند این لطمه می‌زند».
  • آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم با وی، با اشاره به تأسیس دانشکده طب و دین در قم اظهار داشته بودند: «اگر نام این دانشکده «طب اسلامی» باشد جذابیت بیشتری دارد؛ در اسلام اطبای بزرگی بودند، زمانی که طبابت اسلام باشکوه بود در غرب خبر چندانی وجود نداشت، کتاب قانون و طب بوعلی ۳۰۰ سال در دانشگاه‌های اروپا کتاب درسی بوده است».

وجود مباحث طب در آیات و روایات

  • همچنین آیت‌الله مکارم شیرازی در شهریور ماه ۹۶ نیز با تاکید بر این نکته که “وجود مباحث طب در آیات و روایات غیرقابل انکار است” اظهار داشتند:«اخیراً گفته می‌شود، طبی به نام طب اسلامی نداریم؛ باید دید منظور این افراد از طب اسلامی چیست؟ اگر منظور این است که اسلام مکتبی به نام طب آورده است، این حرف درست نیست و ما نمی‌گوییم که اسلام مکتب جدید طب مانند عقائد و اخلاق ایجاد کرده است؛ در آیات و روایات اشاره‌هایی به مسائل طب شده است که ما نمی‌توانیم آن‌ها را انکار کنیم، روایات که از معصومین (ع) در مورد طب آمده، باید بررسی شده و صحت آن‌ها مورد تأیید قرار گیرند.»
  • ایشان با بیان اینکه ما طبی به نام “طب مسلمین” داریم، متذکر شدند: «علمای اسلام از جمله علمایی بودند که علم طب را دنبال کرده‌اند که نمونه آن کتاب قانون بوعلی سینا است که مشهور است ۳۰۰ سال در دانشگاه‌های اروپا تدریس می‌شده است؛ علمای اسلام یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان در علوم مختلف بوده و در میان آنان، علمای شیعه دارای یک نشاط و تلاش فراوان بوده‌اند و کسانی که به این کتاب‌ها، بتوانند احاطه پیدا کنند می‌توانند از طب علمای اسلام بهره‌مند شوند».

احیای طب اسلامی

  • ایشان همچنین تاکید کردند: «طب اسلامی باید احیا شود؛ این کار تازه باید به نام قم و ایران تمام شود؛ از آن جایی که مسائل موجود در این دانشگاه اسلامی است باید از حوزه‌های علمیه استفاده کرد، سابقا یکی از ماده‌های درسی در درون حوزه‌های علمیه، طب بوده است و بسیاری از فق‌های ماهر از طب نیز اطلاعات زیادی داشتند».

برخورد با مدعیان طب اسلامی

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: از سوی دیگر عده‌ای از این نام (طب اسلامی) برای منافع خود سودجویی کرده و مشکلاتی برای جهان اسلام فراهم کرده‌اند که وظیفه ما این است از آن جلوگیری کنیم.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها

اطلاعیه مهم!

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

توجه توجه!

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مژده مژده!

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن