بیماری هاسرطانسرطان استخوان

پیشگیری و درمان سرطان استخوان در پزشکی جدید

معرفی بیماری سرطان استخوان و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

سرطان استخوان چیست؟

سرطان استخوان میتواند در تمامی استخوان های بدن به وجود بیایید که بسیار نادر است و  شایع ترین آن استخوان لگن و بازو می باشد. این بیماری دارای سه نوع مختلف است که نوعی از آن بر کودکان و نوعی دیگر بر افراد مسن تاثیرگذار می باشد. عامل اصلی به وجود آورنده این بیماری مشخص نیست ولی عواملی مثل سندرم های ژنتیکی، بیماری پاژه استخوان و پرتو درمانی سایر سرطان ها می توانند به ایجاد آن کمک کنند. روش های درمان آن از جمله پرتودرمانی، جراحی و شیمی درمانی می باشد که تا حد زیادی می توانند آن را بهبود ببخشند. از نشان های آن می توان به استخوان درد، تورم در ناحیه درگیر بار بیماری، خشکی مفرط، کم شدن وزن و ضعیف شدن استخوان ها اشاره کرد.

انواع این سرطان

سرطان‌های اولیه استخوان جدی‌ترین نوع سرطان استخوان هستند. آن‌ها مستقیما در استخوان‌ها یا بافت‌های مجاور مانند غضروف تشکیل می‌شوند. همچنین سرطان می‌تواند از قسمت دیگری از بدن به استخوان‌ها گسترش یابد یا ایجاد متاستاز کند. این وضعیت به عنوان سرطان ثانویه استخوان شناخته می‌شود و شایع‌تر از سرطان اولیه استخوان است. 

بیشتر بخوانید
آشنایی با بیماری ها و روش های درمانی آنها

انواع متداول سرطان اولیه استخوان عبارت‌اند از:

 • میلوم متعدد (مولتیپل میلوما، MM): میلوم متعدد شایع‌ترین نوع سرطان استخوان محسوب می‌شود. این سرطان زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های سرطانی در مغز استخوان رشد کرده و باعث ایجاد تومور در استخوان‌های مختلف می‌شوند. MM معمولا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در میان سرطان‌های استخوان، MM یکی از بهترین پیش‌آگهی‌ها را دارد و بسیاری از افرادی که به آن مبتلا هستند نیازی به درمان ندارند. 
 • استئوسارکوم (استئوژنیک سارکوم): استئوسارکوم یا استئوژنیک سارکوم عموما کودکان و نوجوانان را درگیر می‌کند. ولی می‌تواند در افراد بزرگسال نیز رخ دهد. معمولا در نوک استخوان‌های بلند در بازوها و پاها آغاز می‌شود. همچنین ممکن است از انتهای ران‌ها، شانه یا قسمت‌های دیگر شروع شود. استئوسارکوم بر بافت سختی که لایه‌های خارجی استخوان‌ها را تشکیل می‌دهند، تاثیر می‌گذارد.
 • کندروسارکوم: کندروسارکوم ممکن است در لگن، نواحی ران، و شانه‌های افراد مسن رخ دهد. کندروسارکوم در بافت زیرغضروفی ایجاد می‌شود که یک بافت پیوندی بین استخوان‌ها است. این دومین سرطان شایعی است که استخوان‌ها را درگیر می‌کند.
 • سارکوم یوئینگ: سارکوم یوئینگ یک سرطان نادر است که در بافت‌های نرم اطراف استخوان‌ها یا مستقیما در استخوان‌های کودکان و جوانان شروع می‌شود. معمولا استخوان‌های بلند بدن مانند بازوها و پاها و لگن تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

کسانی در معرض خطر بیشتر ابتلاء به سرطان استخوان قرار دارند

برخی از عوامل خطرساز برای این سرطان عبارت‌اند از:

 • سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان، به ویژه این سرطان
 • سابقه دریافت پرتودرمانی
 • ابتلا به بیماری پاژه؛ یک بیماری که باعث تخریب استخوانی و سپس بازسازی غیرطبیعی آن‌ها می‌شود.
 • وجود چندین تومور در غضروف (بافت همبند در استخوان) در زمان حال یا گذشته

درمان سرطان استخوان در پزشکی جدید چگونه است؟

درمان سرطان استخوان به موارد زیر بستگی دارد:

 • مرحله سرطان
 • سن شما
 • سلامت کلی شما
 • اندازه و موقعیت تومور

انتخاب بهترین گزینه درمانی سرطان استخوان بستگی به نوع سرطان، میزان پیشروی و وضعیت کلی سلامت فرد و ترجیحات وی بستگی خواهد داشت. بدون شک سرطان های مختلف استخوان به درمان های متفاوت پاسخ های متفاوتی خواهند داد و پزشکان می توانند به فرد مبتلا در انتخاب بهترین شیوه درمانی سرطان کمک کنند. به عنوان مثال، برخی از انواع سرطان استخوان تنها با جراحی درمان شده و نسبت به درمان های دیگر پاسخگو نخواهد بود. این در حالی است که برخی از سرطان های استخوانی تنها با جراحی و شیمی درمانی بهبود خواهد یافت.

داروها

داروهایی که برای درمان این سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

 • داروهای شیمی‌درمانی برای میلوم متعدد
 • داروهای مسکن برای کاهش التهاب و ناراحتی
 • بیسفسفونات‌ها برای کمک به جلوگیری از تحلیل استخوان و محافظت از ساختار استخوان
 • دروهای سیتوتوکسیک برای جلوگیری یا توقف رشد سلول‌های سرطانی

عمل جراحی

هدف از عمل جراحی برای درمان این سرطان، برداشتن کل تومور سرطانی است. در بیشتر موارد، این عمل شامل تکنیک های ویژه ای برای از بین بردن تومور در یک قسمت از استخوان همراه با بخش کمی از بافت سالمی است که آن را احاطه کرده است. جراح استخوان از دست رفته را با مقداری استخوان برداشته شده از ناحیه دیگر بدن فرد، مواد موجود در استخوان استخوان یا با استفاده از فلز و پلاستیک سخت جایگزین خواهد کرد. در صورتی که سرطان استخوان یک بخش بزرگ از استخوان فرد را درگیر کرده باشد، ممکن است در حین عمل جراحی بخش بزرگی از استخوان یا تمام استخوان فرد مبتلا برداشته شده یا عمل قطع عضو برای او صورت پذیرد.

در صورتی که فرد برای درمان سرطان استخوان نیاز به عمل جراحی قطع عضو داشته باشد باید اندام برداشته شده با استفاده از اندام مصنوعی ساخته شده جایگزین شود. همچنین فرد مبتلا برای یادگیری استفاده از اندام مصنوعی و بازگشت به زندگی روزمره خود نیاز به دوره آموزشی و کار درمانی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید
تبادل تجربیات درمانی در رابطه با بیماری سرطان استخوان

شیمی درمانی

شیمی درمانی نیز یکی از شیوه های شایع برای درمان سرطان استخوان است. که طی آن از داروهای ضد سرطان قوی استفاده می کنند. معمولاً داروهای شیمی درمانی از طریق ورید (داخل وریدی) به داخل بدن فرد تزریق می شود تا با سلول سرطانی مبارزه کرده و آن را نابود کند. این نوع درمان برای برخی از انواع سرطان استخوان بهتر از انواع دیگر خواهد بود. به عنوان مثال، شیمی درمانی برای سرطان کندروسارکوم تأثیر بسیار زیادی نخواهد داشت، اما به عنوان یکی از بهترین درمان ها برای بهبود استئوسارکوما و اوینگ سارکوما محسوب می شود.

پرتو درمانی

در پرتو درمانی از پرتوهای پر انرژی مثل اشعه ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده خواهد شد. در طول انجام پرتو درمانی فرد مبتلا به سرطان استخوان روی میزی قرار گرفته و دستگاه تابش پرتوها در اطراف فرد حرکت کرده و پرتو را به سمت نقاط درگیر شده بدن فرد مبتلا هدایت خواهد کرد. پرتو درمانی یکی از شیوه های درمانی است که غالباً قبل از عمل جراحی صورت می گیرد تا با کوچک تر شدن تومور، برداشتن آن نیز ساده تر شود. این شیوه احتمال نیاز به قطع عضو فرد مبتلا را به حداقل ممکن خواهد رساند. شیوه درمانی پرتو درمانی علاوه بر این برای افراد مبتلا به سرطان استخوانی استفاده می شود. که تومور با استفاده از عمل جراحی قابل برداشتن نباشد.

همچنین بعد از عمل جراحی می توان از پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده در بدن فرد استفاده کرد. برای مبتلایان به این سرطان پیشرفته، پرتو درمانی می تواند به کنترل علائمی مثل درد تا حد زیادی کمک کند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *