اسکلت و عضلهبیماری هاپوسیدگی استخوان

پیشگیری و درمان پوسیدگی استخوان در پزشکی جدید

معرفی بیماری پوسیدگی استخوان و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

پوسیدگی استخوان چیست؟

پوسیدگی استخوان بیشتر در دوران کهن سالی رخ میدهد و در آن شخص مبتلاء به علت ضعف و پوسیدگی استخوان خطر شکستگی آن  به طور شدیدی قرار می گیرد. علائم این بیماری زمانی نمایان می شود که استخوان به شدت پوسیده شده باشد و در وضع وخیمی قرار داشته باشد که بعضی از آن مثل کمردرد ناشی از شکستگی، خمیدگی، کاهش قد، شکستگی های پی در پی می باشد. معمولا عامل این بیماری نوع و میزان مقاومت تشکیل توده های استخوانی در دوران جوانی می باشد و عوامل دیگر آن مانند وراثت، جنسیت، نژاد، نوع تغزیه و… می باشد. تنها راه پیشگیری از پوسیدگی استخوان اصلاح تغزیه در دوران جوانی و داشتن سبک زندگی سالم می باشد.

راه های درمان پوسیدگی استخوان در پزشکی جدید چیست؟

درمان پوسیدگی استخوان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ایجاد تغییرات در شیوه زندگی، مانند تغییر رژیم غذایی و ورزش منظم
 • مصرف کلسیم و ویتامین D

برای دریافت کلسیم و ویتامین D کافی برای جلوگیری از پوسیدگی استخوان، از دستورالعمل‌ زیر پیروی کنید:

 • بزرگسالان زیر ۵۰ سال باید ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم و ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد ویتامین D در روز مصرف کنند.
 • زنان ۵۱-۷۰ سال باید ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم و ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد ویتامین D در روز مصرف کنند.
 • مردان ۵۱-۷۰ سال باید ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم و ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد ویتامین D در روز مصرف کنند.
 • افراد بالاتر از ۷۰ سال باید ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم و ۸۰۰ واحد ویتامین D در روز مصرف کنند.
 • پزشک شما ممکن است مصرف مکمل کلسیم را به شما توصیه کند. (لینک به مقاله کمبود کلسیم)
 • از یک رژیم غذایی پیروی کنید که به مقدار مناسب کلسیم و ویتامین D برای شما فراهم می‌کند.
 • پزشک شما در صورت وجود عامل خطرساز پایین بودن سطح ویتامین D، ممکن است دوزهای بالاتر این ویتامین را برای شما تجویز کند.

(توجه: برخی از متخصصان، از برتری مزایا و ایمنی مصرف این مقدار ویتامین D و کلسیم، نسبت به خطرات آن اطمینان ندارند. بنابراین حتما” با پزشک خود درباره مناسب بودن مصرف این مکمل‌ها مشورت کنید.)

بیشتر بخوانید
آشنایی با بیماری ها و روش های درمانی آنها

ازون درمانی

ازون درمانی تا چه حد در درمان پوسیدگی استخوان مفید است؟

 در سال‌های اخیر، آسیب شناسان با انجام کالبدشکافی در بیماران فوت‌شده متوجه شده‌اند، کسانی که قبل از مرگشان به پوسیدگی استخوان شدید مبتلا بوده‌اند؛ در سیستم گردش خونشان مقداری زیادی رسوب کلسیم وجود داشته درصورتی‌که هنوز آن‌ها به پوسیدگی شدید استخوان مبتلا گردیده بودند. درواقع مشکل پوسیدگی استخوان، صرفاً کمبود کلسیم نیست، بلکه فقدان اکسیژن است. مهم‌ترین عامل در درمان پوسیدگی استخوان، به گردش خون و اکسیژن مربوط می‌شود. استخوان یک بافت زنده است که در طول زمان خود را بازسازی می‌کند. به همین دلیل، ورزش با وزنه، بهترین پیشگیری مدرن برای پوسیدگی استخوان محسوب می‌گردد. پارگی‌های جزئی در رباط‌ها باعث افزایش بازسازی استخوان‌ها می‌شود، زیرا که اکسیژن‌رسانی ناحیه از طریق گردش خون افزایش‌یافته و استخوان‌ها اکسیژن بیشتری دریافت می‌کنند. ازون درمانی کمک می‌کند تا اکسیژن‌رسانی به بافت‌های بدن و ماتریکس‌های استخوانی افزایش یابد. استخوان یک بافت زنده و پویا در بدن می‌باشد که برای بازسازی خود به اکسیژن نیاز دارد.

آیا اکسیژن به‌اندازه کلسیم و ویتامین‌ها در پوکی استخوان مهم است؟

اکسیژن و خون‌رسانی، به همان اندازه‌ای برای سالم ماندن و بازسازی استخوان‌ها مهم می‌باشد که کلسیم، ویتامین D و K مهم هستند. در بیماری‌های تحلیل برنده مانند پوسیدگی استخوان، اکسیژن یک جزء حیاتی درمان محسوب می‌شود که متأسفانه اغلب توسط متخصصان نادیده گرفته می‌شود.

امروزه ازون درمانی چگونه استفاده می‌شود؟

ازون درمانی به‌تنهایی برای درمان بیماری‌ها در نظر گرفته نمی‌شودبه خصوص بیماری پوسیدگی  استخوان. بلکه معمولاً با درمان‌های دیگر تلفیق ‌شده تا مکانیسم اکسیژن‌رسانی به بافت‌های بدن افزایش و بهبود یابد. در تجربیات بالینی، ما شاهد هستیم که اوزون درمانی سبب افزایش اثر درمان‌های دیگر می‌شود. این روش درمانی بسیار مفید است زیرا که اکسیژن جزء مهمی از فرایند درمان و بازسازی بافت‌ها محسوب می‌شود.

درمان دارویی پوکی استخوان

هنگامی برای تقویت استخوان‌های شما دارو تجویز می‌شود که:

پوسیدگی استخوان شما از طریق سنجش تراکم استخوان تشخیص داده شده است، صرف‌نظر از اینکه دچار شکستگی شده باشید و یا احتمال شکستگی استخوان شما بالا باشد.

شما دچار یک شکستگی استخوان شده‌اید و آزمایش تراکم استخوان نشان می‌دهد که شما مبتلا به نازک شدگی استخوان‌ (نه پوسیدگی استخوان) هستید.

داروهایی که برای درمان پوسیدگی استخوان مصرف می‌شوند، عبارتند از:

 • بیس فسفونات‌ها (داروهای اصلی مورد استفاده برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان در زنان پس از یائسگی)
 • استروژن و تعدیل کننده گیرنده استروژن
 • تری پاراتید (یک هورمون مصنوعی مشابه هورمون طبیعی بدن شما که باعث افزایش تراکم استخوان می‌شود.)
 • کلسی تونین (یک هورمون مصنوعی مشابه هورمون بدن شما که باعث افزایش تراکم استخوان شده و عمدتا” برای درمان درد ناگهانی ناشی از شکستگی ستون فقرات مصرف می‌شود.)
 • دنوزوماب (روند از دست دادن استحکام استخوان را کند می‌کند و تراکم استخوان را افزایش می‌دهد.)
بیشتر بخوانید
تبادل تجربیات درمانی در رابطه با بیماری پوسیدگی استخوان

ارتوزهای W.K.O

داروها و مکمل‌های ویتامین متعددی موجود است برای پوسیدگی  استخوان که برای کاهش سرعت فرآیند تحلیل استخوان و درمان پوسیدگی استخوان تجویز می‌شود. همچنین برنامه‌های درمانی و فیزیوتراپی نیز تاثیرات تقویت کننده بدن و به تاخیر انداختن عوارض پوسیدگی استخوان را نشان داده است. اعمال هر دو روش، بهترین راه برای خنثی کردن اثرات پوکی استخوان است.

با این حال، استعمال اورتزها می‌تواند به بیماران کمک کند که تحرک و فعالیت خود را افزایش  دهند و قدرت لازم برای زندگی با کیفیت بهتر را کسب کنند. کارشناسان می‌گویند روش‌های درمانی که با استفاده از بیومکانیک، در ستون فقرات تغییرات دینامیک ایجاد می‌کنند، برتری دارند نسبت به بریس‌های سنتی که حرکت ستون فقرات را محدود کرده و باعث آتروفی می‌شوند.

متخصصان اورتوز نباید بیماران مبتلا به پوکی استخوان حاد و مزمن را به شیوه یکسان درمان کنند. در پوکی استخوان حاد، شکستگی فشاری مهره‌ای نیاز به تثبیت کردن اطراف محل شکستگی دارد؛ با این حال، اگر بیمار به عارضه مزمن ثانویه پوکی استخوان مبتلا باشد، غالبا” راه حل درمان، به شدت مورد بستگی خواهد داشت. طبق نتایج بدست آمده، برای خفیف‌ترین موارد پوکی استخوان، تمرینات ثباتی ستون فقرات موثر واقع می‌شود و با کمک به تقویت عضلات، منجر به تحرک بیشتر و استقرار بهتر ستون فقرات می‌گردد.

تمرینات

 • تمرینات ورزشی، نقش کلیدی در حفظ تراکم استخوان سالمندان دارد. برخی از تمرینات که به منظور کاهش احتمال شکستگی استخوان و پوسیدگی  استخوان توصیه می‌شود، عبارتند از:
 • تمرینات تحمل وزن مثل پیاده روی، آهسته دویدن، بازی تنیس، رقص
 • تمرینات با وزن آزاد، دستگاه‌های بدنسازی، باندهای کششی
 • تمرینات تعادلی مانند تای چی و یوگا
 • دستگاه قایقی روئینگ

از انجام هر گونه ورزش که با خطر سقوط همراه است، اجتناب کنید. همچنین، تمرینات استقامتی و مقاومتی که می‌تواند باعث شکستگی استخوان در افراد مسن شوند، انجام ندهید.

ترک عادات ناسالم

 • مصرف سیگار را ترک کنید.
 • مصرف نوشیدنی‌های الکلی را کاهش دهید. زیرا الکل می‌تواند موجب آسیب به استخوان‌های شما شود. تاثیرات الکل، شما را در معرض خطر افتادن و شکستگی استخوان قرار می‌دهد.

جلوگیری از سقوط و زمین خوردن برای جلوگیری از پوسیدگی  استخوان بسیار مهم است. پیشنهادات زیر می‌تواند در زمینه پوسیدگی  استخوان مفید باشد:

 • از مصرف داروهای آرام بخش که شما را خواب آلود و نامتعادل می‌سازد، اجتناب کنید. اگر مجبور به استفاده از آنها هستید، هنگام ایستادن و راه رفتن فوق العاده دقت کنید. برای مثال، برای جلوگیری از افتادن، لبه‌های میز یا مبلمان را محکم نگه دارید.
 • به منظور کاهش خطر سقوط، خطرات خانگی (مانند قالیچه‌ها) را برطرف سازید.
 • در طی شب، لامپ‌ها را روشن نگاه دارید، تا هنگام راه رفتن، اطراف خود را بهتر ببینید.
 • میله ایمنی مخصوص را در حمام نصب کنید.
 • کفپوش ضد لغزش را کنار وان حمام نصب کنید.
 • از قدرت بینایی خود اطمینان حاصل کنید. برای معاینه چشم‌های خود یک یا دو بار در سال به یک چشم پزشک مراجعه کنید.
 • کفش‌هایی بپوشید که کاملا” اندازه و پاشنه کوتاه هستند. این نکات را در مورد دمپایی هم رعایت کنید. دمپایی‌های بدون پاشنه می‌توانند باعث لیز خوردن و سقوط شوند.
 • در روزهای یخبندان، به تنهایی از خانه خارج نشوید.

پیامدهای بیماری پوسیدگی استخوان

مصرف داروهای پوسیدگی استخوان می‌تواند به جلوگیری از شکستگی استخوان در آینده کمک کند، اما مصرف آنها موجب قوی‌تر شدن استخوان‌های ستون فقرات که قبلا” شکسته شده‌اند، نمی‌شود.

پوسیدگی استخوان می‌تواند باعث ناتوانی و از کار افتادگی یک فرد مبتلا به ضعیف بودن استخوان‌ها شود. شکستگی لگن یکی از دلایل اصلی بستری شدن افراد مسن درخانه‌های سالمندان است.

پیشگیری

به منظور استخوان سازی و حفظ سلامت استخوان‌های خود، اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی کلسیم و ویتامین D را دریافت می‌کنید. پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند به دریافت کلسیم، ویتامین D و سایر مواد مغذی مهم به جلوگیری از پوسیدگی استخوان کمک کند.

نکات دیگر برای پیشگیری از پوسیدگی استخوان:

 • از مصرف زیاد نوشیدنیهای الکلی پرهیز کنید.
 • سیگار نکشید.
 • به صورت منظم ورزش کنید.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: