اسکلت و عضلهبیماری هاروماتیسم

پیشگیری و درمان روماتیسم در پزشکی جدید

معرفی بیماری روماتیسم و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

روماتیسم چیست؟

روماتیسم رایج ترین بیماری مفصلی در بین عموم بوده و حدود ۳۵ درصد افراد مبتلا به آن بعد گذشت حدود ۱۰ سال دچار مشکلات جدی شده و نمی توانند حتی کار های روزمره خود را انجام دهند. نشانه های آن در ابتدا مفاصل فرد متورم شده، درد گرفته و بی حس می گردد. بعد از گذشت مدتی بی تحرکی باعث می شود که نواحی مفصلی خشک شده و مفاصل به شدت آسیب پذیر گردند. علاوه بر این علامت ها گاهی تاثیرات و نشانه های دیگر سایر اندام ها رخ می دهد مانند نمایان شدن در ریه، قلب و چشم می باشد.

هنوز علت اصلی این بیماری تخیص داده نشده ولی عفونت ها که باعث ضعف سیستم دفاعی بدن شده می تواند یکی از علل این بیماری باشد. از آن جایی که دلیل اصلی این بیماری مشخص نیست، درمانی قطعی نیز برای آن وجود ندارد و بیشتر برای جلوگیری و کاهش دردها و عوارض آن تلاش می شود.

آیا روماتیسم درمان قطعی دارد؟

قبل از هر بحثی باید به این نکته توجه کنید که به دلیل تغییرات شدید هورمونی و یکسری موارد متغییر دیگر به تکرر در تحقیقات مختلف این موضوع به اثبات رسیده است که روماتیسم در زنان نسبت به مردان بسیار شایع تر است. اما در مورد قطعی بودن درمان روماتیسم باید بدانید که در حال حاضر جواب مطمئن برای این سوال وجود ندارد و منابع مختلف اطلاعات گوناگونی در اختیار ما قرار می دهند، اما آن چه از اکثریت آن ها قابل برداشت هست، عدم وجود درمان قطعی برای این بیماری در حال حاضر است.

 • محقق روماتیسم کنگره روماتولوژی ایران در مصاحبه ای، این گونه بیان می کند. که این مشکل درمان قطعی ندارد و بیماران نباید فکر کنند که پس از یک دوره مصرف دارو،‌ می توانند داروها را کنار بگذارند.
 • جمعی از پزشکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درمان روماتیسم را در دسترس می دانند و معتقدند که این بیماری علاوه بر راه های موثر خانگی نظیر مصرف قهوه، ژل رویال، سیر و …، بزودی درمان های دارویی قطعی نیز خواهد داشت.
 • محققان دانشگاه میسوری با بررسی مطالعات مختلف، در مقاله ای این موضوع را بیان کرده اند که درمان روماتیسم به طور قطعی تا ۱ الی ۲ سال آینده با کمک گیری از فناوری بازسازی سلولی و کاهش توان ایمنی امکان پذیر می شود.
بیشتر بخوانید
آشنایی با بیماری ها و روش های درمانی آنها

راه های درمان روماتیسم در پزشکی جدید چیست؟

امواج صوتی در درمان روماتیسم

اگر تا چند سال پیش در مورد درمان روماتیسم با امواج صوتی صحبت می شد، کسی آن را باور نداشت اما امروزه تکنولوژی به کمک پزشکی آمده است و ما شاهد روش های نوینی در این عرصه هستیم. درمان آرتریت به کمک امواج اولتراسونیک یکی از فناوری های نو ظهور اما کارآمد است. در این روش ابتدا پزشک به کمک تصویربرداری محل و شدت آسیب را در روماتیسم مورد بررسی قرار می دهد و سپس تحت روشی به نام اولتراسوندتراپی به درمان روماتیسم بیمار می پردازد.

این روش به میزانی کارآمد و موثر است که بعد از مدت کوتاهی درد و التهاب بیماری تا حد زیادی برطرف می شود. محققان انگلیسی در سال ۲۰۰۳ به بررسی تاثیر امواج صوتی در درمان بیماری های خودایمنی نظیر روماتیسم پرداختند. نتایج حاصل شده نشان داد که با انجام اولتراسوندتراپی، بیمار توانایی این که چیزی را دست بگیرد، پیدا می کند. البته این تنها مزیت این روش درمانی نیست، بلکه درمان به کمک امواج صوتی مزیت های دیگر هم دارد.

 • انعطاف پذیری مچ دست را افزایش می دهد.
 • خشک و سفت شدن مفاصل را هنگام صبح، کاهش می دهد.
 • تعداد مفاصل متورم و دردناک را کاهش می دهد.
 • کمک به ترمیم استخوان علاوه بر درمان روماتیسم براساس مقالات منتشر شده از دانشگاه آکسفورد
 • کنترل پیشرفت بیماری روماتیسم براساس نتایج آزمایشات دکتر فردریک سالامانکا

تزریق اوزون، روشی جدید و عجیب در درمان روماتیسم

این روش درمانی برای انواع مختلفی از دردهای ماهچه ای و مفصلی مفید است. در موارد آسیب به رباط های اسکلتی، تزریق اوزن باعث بازگشت جریان خون به بافت ها شده و با مهیا کردن مواد لازم برای بافت های آسیب دیده باعث بهبودی این بافت ها می شود. در درمان روماتیسم با تزریق اوزون، ترکیبی از اوزون، پروکائین، ویتامین بی ۱۲ و مواد دیگر در بافت های نرم تزریق می شود. این تزریق باعث درمان تورم و سپس افزایش جریان خون می شود و ترکیبات فیبری را برای افزایش ترمیم پذیری تحریک می کند. این تزریق باید هر ۱۵ روز یکبار تکرار شود.

درمان روماتیسم با اوزون روش جدیدی نیست اما بیماران به دلیل کاهش درد خود از آن رضایت دارند. لازم به ذکر است که مصرف نوشیدنی ها مختلف در طی دوره کمک زیادی به سرعت گیری روند درمان می کنند. نوشیدنی هایی مانند قهوه بهترین دارو برای کمک به درمان روماتیسم و کاهش علائم آ« هستند. البته توجه داشته باشید که تاثیر قهوه در افراد مختلف متفاوت است.

بیشتر بخوانید
تبادل تجربیات درمانی در رابطه با بیماری روماتیسم

رایج ترین روش های درمان روماتیسم قلبی کدامند؟

پزشکان معمولا به راحتی نمی توانند درمانی برای این بیماری انتخاب کنند. انتخاب روش درمان روماتیسم قلبی بسته به شرایط بیمار و شدت مشکل او، متفاوت خواهد بود؛ اما به طور معمول روش انتخابی برای درمان روماتیسم در یکی از گروه های زیر قرار خواهد گرفت:

 • بستری در بیمارستان برای درمان نارسایی
 • معاینات مکرر برای بررسی شرایط بالینی بیمار و تطابق روش های درمانی با شرایط بیمار
 • آنتی بیوتیک برای درمان عفونت به خصوص برای دریچه ها
 • درمان روماتیسم قلبی با داروهای رقیق کننده خون برای پیشگیری از سکته مغزی یا رقیق کردن خون برای تعویض دریچه ها
 • قرار دادن بالون از طریق یک ورید برای باز کردن دریچه بسته شده طی آنژیوگرافی
 • درمان روماتیسم با جراحی دریچه قلب برای ترمیم یا تعویض دریچه آسیب دیده
 • داروهای پیشگیری کننده برای کاهش درصد ایجاد این اختلال و پیشرفت آن
 • سوق دادن بیماران به مصرف داروهای طبیعی که به روند درمان کمک می کنند، مانند قهوه، ژل رویال، سیر و…

درمان دارویی شما را از روماتیسم قلبی نجات می دهد؟

شاید در اکثر بیماران، درمان روماتیسم قلبی با کیت های دارویی، موثرترین روش باشد؛ اما این روش به همان اندازه که کارایی دارد، مشکلاتی را برای فرد و کادر درمانی به همراه خواهد داشت. تجویز دارو برای درمان روماتیسم قلبی بدون بررسی وضعیت بالینی بیمار اصلا امکان پذیر نیست؛ به همین دلیل در طی انتخاب دارو برای درمان روماتیسم مراحل زیر حتما باید انجام شود:
 • بررسی منظم فرد توسط متخصص قلب برای پایش قلب و بررسی شدت بیماری برای تعیین دوز مشخص دارو
 • در درمان روماتیسم قلبی تزریق واکسن آنفولانزا و پنوموکوک حتما یکی اصول خواهد بود.
 • در طی درمان، استفاده از آنتی بیوتیک ها به طور منظم صورت می گیرد. این مرحله برای پیشگیری از عفونت گروه آ باکتری استرپتوکوکوس در گلو و تب روماتیسمی عودکننده است.
 • بهداشت دهان و دندان مناسب باید به طور کامل در درمان روماتیسم رعایت شود؛ زیرا ورود باکتری از طریق دهان به جریان خون می تواند خطر ایجاد عوارضی مانند عفونت لایه درونی قلب را افزایش دهد.
 • از آن جایی که بارداری خود یکی از دلایل ایجاد روماتیسم قلبی است، در انتخاب دارو باید این موضوع به طور کامل در نظر گرفته می شود.
توجه داشته باشید که درمان روماتیسم قلبی با دارو زمانی موثرترین روش درمان خواهد بود که شما بیشترین همکاری را با پزشک خود داشته باشید. اگر مطابق با دستور او داروهای خود را مصرف نکنید؛ قطعا درمان دارویی هم تاثیری ندارد.

چند مورد از بهترین روش های درمان روماتیسم دست

التهاب مفصلی دست، روی زندگی فرد تأثیرات گسترده‌ ای می‌گذارد؛ از خستگی مفرط گرفته تا کاهش اشتها و انزوا. شاید تمامی این مشکلات قابل تحمل باشند، اما درد روماتیسم به قدری شدید است که فرد را ملزم به مراجعه به پزشک و انتخاب یکی از روش هایدرمان روماتیسم می کند. علت اصلی درد رماتیسم دست، التهاب ناشی از تورم لایه پوشاننده مفصلی است. لایه پوشاننده، کیسه ‌ای نازک است که اطراف مفصل را می ‌پوشاند و مایعات درون آن باعث لغزنده کردن مفاصل و در نتیجه تسهیل حرکت می ‌شوند. پزشکان بهترین درمان روماتیسم دست را یکی از روش های زیر می دانند:
 • ارتباط ذهن بدن

افسردگی از مواردی است که عموما با روماتیسم دست همراه می شود. زمانی که شما با بیماری همچون روماتیسم زندگی می‌ کنید، حفظ دیدگاهی روشن به زندگی کار دشواری خواهد بود. شما باید بیاموزید چگونه عادت‌ های زندگی سالم را در زندگی‌ خود برقرار کنید تا بتوانید علائم بیماری را از بین برده و درمان روماتیسم دست را مدیریت کنید. برای این روش درمانی می توانید از یوگا و مدیتیشن کمک بگیرید.
 • داروهای ضدالتهاب

تمام مکانیسم‌ های کنترل درد بعد از کنترل التهاب قرار می‌ گیرند. اولین مورد در بین روش ‌های کاهش درد، داروهای ضد روماتیسمی کنترل التهاب (DMARDs) است. برای کنترل التهاب و درمان روماتیسم دست باید با دکتر خودتان در ارتباط باشید. متوتروکسات، بیشترین داروی استفاده شده برای درمان روماتیسم است.
 • داروهای مسکن

بهترین داروها برای درد حاد، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی هستند که با نام اختصاری NSAIDs شناخته می‌شوند. داروهای قوی ‌تری که داروهای شبه ‌افیونی نامیده می ‌شوند، ممکن است برای درد غیرقابل تحمل تجویز شوند، اما بهتر است تا حد ممکن از آنها استفاده نشود. درمان روماتیسم دست و درد آن، در بیشتر موارد به کمک داروهای مسکن ساده انجام می شود.
 • درمان‌های غیردارویی

درمان ‌های مدرن برای این بیماری بسیار اثرگذارند. داروها، درمان‌های فیزیکی، کاردرمانی و سایر درمان‌ ها به تنهایی یا در ترکیب با هم می ‌توانند التهاب، سفت شدن عضلات، درد و ناتوانی را کاهش دهند. البته توجه داشته باشید که زمانی دارو درمان روماتیسم بیشترین اثر را خواهد داشت که شما در کنار مصرف آن، سبک زندگی خود را هم تغییر دهید.
 • استفاده از نوشیدنی های جادویی و طبیعی

بسیاری از مردم برای درمان بیماری های مختلف به دنبال راه های سخت هستند. این در حالی است که بهترین روش های درمان روماتیسم دست در طبیعت وجود دارد. قهوه یک نوشیدنی بی نظیر برای درمان روماتیسم است. شاید این نوشیدنی نتواند به طور کامل بیماری روماتیسم را سرکوب کند؛ اما کافئین موجود در آن، علائم درد را به طور کامل از بین می برد؛ به همین دلیل توصیه می کنیم درمان روماتیسم با قهوه را حتما امتحان کنید.
 • استراحت

خواب کافی برای سلامتی فیزیکی و روانی شما حیاتی است. گاهی روماتیسم دست به دلیل کار زیاد به خصوص کارهای کامپیوتری ایجاد می شود. شما با تعیین زمان استراحت می توانید کمک زیادی به درمان روماتیسم خود بکنید.
 • رژیم غذایی

داشتن یک رژیم غذایی سالم شامل خوراکی‌های بی‌خطر، کلید تندرستی است. رژیم متعادل می ‌تواند در نگهداری وزن مطلوب، حمایت از سیستم ایمنی بدن و بهبود خلق به شما کمک کند. چنین رژیمی شامل انواع مختلف میوه، سبزیجات، دانه‌های کامل و پروتئین بدون چربی می‌ شود. همچنین یک رژیم غذایی سالم به درمان بیماری های مختلف مانند درمان روماتیسم دست کمک زیادی می کند. برای درمان روماتیسم مصرف امگا ۳ خود را بالا ببرید.
 • ماساژ

ماساژ می ‌تواند درمان مکمل آرام‌ بخشی برای دردهای روماتیسمی باشد. تحقیقی در سال ۲۰۱۴ منتشر شد که طی آن به مدت چهارهفته، هفته ‌ای یک بار، به ۵۰ فرد مبتلا به روماتیسم دست، توسط ماساژتراپیست ماساژ ملایم یا متوسط داده شد. این افراد بعد از پایان دوره تنها ۱۰ درصد علائم روماتیسم را بروز می دادند و بقیه علائم از بین رفته بود.
 • استفاده از اُرتوزها و بریس ‌ها

اُرتوزها و بریس ‌ها، دستکش درمان روماتیسم دست هستند. این دو مورد شامل وسایل کمکی هستند که حین حرکت از مفاصل شما حمایت و محافظت می ‌کنند. شما می توانید این دستکش را برای درمان روماتیسم دست خود تهیه کنید. شاید این گزینه بهترین روش برای درمان روماتیسم مفصلی انگشتان باشد و بعد از مدت کوتاهی علائم درد را سرکوب کند.

داروهای شیمیایی برای درمان روماتیسم مفصلی

بهتر است استفاده از این داروها را به حداقل برسانید و از مصرف پی در پی خودداری کنید. این داروها در کنار اثربخشی بالا، عوارض جانبی بسیاری هم دارند:
 • قرص ادویل : یک داروی مسکن ضد التهاب غیر استروئیدی هست که به صورت ژله ای وجود دارد. و بیشتر برای افرادی که گرفتار مشکلات گوارشی هستند، مورد استفاده قرار می گیرد تا وضعیت بیماری گوارشی را تشدید نکند. این قرص در دردهای نسبتا شدید مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص در استفاده های مکرر، ایجاد حالت اعتیاد و وابستگی می کند.
 • مفنامیک اسید
 • ژلوفن: بسیار مشابه ادویل است و تمامی ویژگی های آن را دارد. بهترین داروی مسکن و تاثیر گذارترین دارو در جهت کاهش دردهای میگرن در دنیا است؛ اما عوارضی هم دارد.
 • دیکلوفناک
 • کتورولاک
 • ایندومتاسین
 • ملوکسیکام
 • ناپروکسن
 • اتودولاک
 • سلکسیب
 • پیروکسیکام: این مورد شاید بهترین تجویز پزشک برای سوال برای درمان روماتیسم مفصلی چه بخوریم، باشد. این دارو اثربخشی بالایی دارد؛ اما در عین حال کمترین عوارض جانبی برای آن ذکر شده است. تهوع، واضح ترین عارضه پیروکسیکام است که آن هم در موارد استفاده مکرر بروز می کند. درمان روماتیسم به کمک این دارو به سرعت انجام می شود؛ اما با این حال پزشکان انواع خوراکی آن را کمتر تجویز می کنند.

آسپرین

 • آسپرین، با تاثیری نامعین روی هیپوتالاموس، درد را کاهش می دهد. این مورد از آن دسته داروهایی است که در حال حاضر خیلی تجویز نمی‌ شود. این دارو با تاثیر روی غلظت خون، یکسری آثار منفی دارد که به همین دلیل دیگر از آن به عنوان داروی مسکن استفاده نمی شود.

نکته: عوارض کلی داروهای شیمیایی به شرح زیر است. البته این عوارض تنها در ۳ درصد استفاده بروز می کنند. تهوع، درد شکم، سوزش سر دل، اسهال، یبوست، نفخ شکم و خونریزی گوارشی و زخم معده، گیجی، سردرد، خارش پوست، تار شدن بینایی و سوت زدن گوش، وزوز گوش، ‌تهوع، ‌نارسایی حاد کلیه و کهیر.

اصلی ترین راه های درمان روماتیسم چشمی

روماتیسم چشمی یک بیماری با دلایل مختلف است که پزشک تنها با بررسی شواهد بالینی بیمار می تواند بهترین راه های درمان روماتیسم چشمی را انتخاب کند؛ اما آنچه در رفرنس های پزشکی به آن اشاره می شود، این است که درمان های رایج به یکی از اشکال زیر هستند:
 • استفاده از دارو های استروئیدی

بیشتر روماتیسم های چشمی را می توان با دارو های استروئیدی درمان کرد. دارویی به نام پردنیزولون معمولا مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته دارویی با اخلال در عملکرد طبیعی سیستم ایمنی کار می کنند، بنابراین دیگر مواد شیمیایی که باعث التهاب می شوند را آزاد نمی کند. اشکال استفاده از کورتیکواستروئیدی ها عبارت است از:
 • قطره های چشمی

رایج ترین شکل درمان روماتیسم چشمی با کورتیکواستروئید، قطره ها هستند. البته قطره ها می توانند فشار را در چشم افزایش دهند.
 • تزریقات کورتیکواستروئیدی

یکی دیگر از راه های درمان روماتیسم چشمی، تزریقات کورتیکواستروئیدی است. اگر روماتیسم چشمی وسط یا پشت چشم دارید، یا قطره چشمی کورتیکواستروئیدی برایتان عمل نمی کند، ممکن است به تزریقات کورتیکواستروئیدی نیاز داشته باشید.معمولا تنها به یک تزریق نیاز دارید و تزریق اثرات جانبی قابل توجه ندارد.
 • قرص ها

قوی ترین شکل کورتیکواستروئید هستند. معمولا در صورتی استفاده می شوند که قطره چشمی کورتیکواستروئید و تزریقات کورتیکواستروئیدی جواب ندهند. قرص ها می توانند منجر به دامنه وسیعی از عوارض جانبی شوند؛ به همین دلیل آخرین مرحله درمان در نظر گرفته می شوند.
 • تزریقات کورتیکواستروئیدی

یکی دیگر از راه های درمان روماتیسم چشمی، تزریقات کورتیکواستروئیدی است. اگر روماتیسم چشمی وسط یا پشت چشم دارید، یا قطره چشمی کورتیکواستروئیدی برایتان عمل نمی کند، ممکن است به تزریقات کورتیکواستروئیدی نیاز داشته باشید.معمولا تنها به یک تزریق نیاز دارید و تزریق اثرات جانبی قابل توجه ندارد.
 • قرص ها

قوی ترین شکل کورتیکواستروئید هستند. معمولا در صورتی استفاده می شوند که قطره چشمی کورتیکواستروئید و تزریقات کورتیکواستروئیدی جواب ندهند. قرص ها می توانند منجر به دامنه وسیعی از عوارض جانبی شوند؛ به همین دلیل آخرین مرحله درمان در نظر گرفته می شوند.

دارو درمانی برای غلبه بر روماتیسم ستون فقرات

یکی از مطمئن ترین راه حل ها برای درمان روماتیسم ستون فقرات استفاده از داروها است. در طول درمان ممکن است از داروهایی برای کنترل درد و التهاب استفاده شود مانند:
 • داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی

غالبا اولین داروهایی هستند که برای درمان روماتیسم ستون فقرات تجویز می ‌شوند. این داروهای به کاهش درد بیماران کمک زیادی می کنند. تا روند درمان طی شود، ممکن است فرد درد زیادی داشته باشد که این داروها به کاهش این درد کمک می کنند.
 • کورتیکواستروئیدها

 • داروهای ضد روماتیسمی اصلاح‌ کننده

‌ این دسته از داروهای درمان روماتیسم برای کمک به کاهش تورم و کاهش سرعت پیشرفت بیماری مورد استفاده قرار می ‌گیرند. در درمان روماتیسم ستون فقرات با طب سنتی سعی می شود تا استفاده از این داروها به حداقل برسد. این داروها عوارض متعددی دارند و استفاده محدود از آن ها بهتر است.

 • محدودکننده ‌ها و مسدودکننده ها

تحقیقات جدید نشان می ‌دهد که بهترین داروها برای درمان روماتیسم ستون فقرات، مسدودکننده‌ های عامل نکروز تومور هستند. این داروها واکنش بدن به عامل NT که یک ماده شیمیایی است را سرکوب می ‌کنند. همچنین لازم به ذکر است که این دسته دارویی از تومورهای پیش رونده که ممکن است ستون فقرات را درگیر کنند، جلوگیری می کنند.

جدیدترین روش های درمان روماتیسم ستون فقرات

 • اصلاح حالت بدن

حفظ یا بهبود تعادل و توازن مهره ها یکی از هدف‌ های اولیه ‌ی درمان است. شما باید تغییرات به وجود آمده در حالت مهره های خود را تحت نظر داشته باشید تا بدین ترتیب بتوانید آن‌ها را اصلاح کنید. شاید تصور بر این باشد که این روش از درمان روماتیسم ستون فقرات با طب سنتی مشتق می شود؛ اما به دلیل دخالت دستگاه های جدید، نمی توان اینگونه برداشت کرد.
 • اوزون تراپی

یک روش درمانی کم تهاجمی برای مشکلات اسکلتوماسکولار است که در طی آن، ترکیبی از یک محلول دارویی طبیعی و اکسیژن فعال به طور مستقیم به بافت ملتهب شده تزریق می‌ شوند. درمان روماتیسم ستون فقرات با ازون تراپی آسان بوده و زمان زیادی از شما نمی گیرد.
 • لیزر تراپی سرد

لیزر درمانی سطح پایین می ‌تواند اثر خوبی بر روی دردهای روماتیسمی داشته باشد. اشعه ‌ی لیزر در طول ‌موج ‌های منظم به درون بافت ‌ها نفوذ کرده و پاسخ ‌های شیمیایی و بیولوژیکی تولید می‌ کند. زمانی که این نور جذب می ‌شود، باعث تشکیل مولکول‌ های اکسیژن تکی شده که تولید انرژی زیستی را تا ۱۰ برابر سریع ‌تر می ‌کنند.
 • الکتروتراپی

یکی از کارآمدترین شیوه‌های درمان روماتیسم ستوان فقرات است. تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست،  یکی از انواع این روش است که از جریان الکتریکی با فرکانس بالا برای تحریک اعصاب استفاده می‌ کنند. این نوع روش درمانی می‌ تواند به شکل موثری علائم روماتیسم ستون فقرات مانند درد و التهاب را کاهش دهد.
 • مگنت تراپی

 • تزریق PRP

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *