مقالات علمی

بررسی مقایسه ای علل، علایم و تاثیرات بیخوابی در انسان از منظر طب سنتی ایران و طب نوین

نویسندگان  محسن بهرامی ، معصومه مرتقی قاسمی ، داوود حسنی ،  آناهیتا حیدری ، مارال مرزبان ، عباداله سالک مقدم ، سعید یوسفی ،  زهره غلامی ،  معصومه عباسی
چکیده

سابقه و هدف: قرآن کریم در چندین آیه به مساله خواب در شب و روز اشاره و آن را از آیات الهی و مایه آسایش انسان برشمرده است. در بررسی منابع روایی ذیل کلمه «خواب» تعداد ۶۰۳۱ و از هم خانواده های آن، همچون «خوابیدن و…» ۲۶۳۹ مورد مشاهده شد. شیخ الرئیس ابوعلی سینا اولویت در سته ضروریه را، ابتداء با ریاضت، سپس ماکول و مشروب و پس از آن با خواب دانسته است. طب نوین خواب مناسب را برای سلامتی، ضروری و کمبود آن را عامل بسیاری از مشکلات جسمی و روانی می داند. در اهمیت خواب همین بس که، محرومیت از خواب در مدت چند روز منجر به مرگ می شود، فلذا هم طب سنتی ایران و هم طب نوین به مساله خواب، توجه ویژه ای نموده اند. خواب مورد نیاز بالغین در شبانه روز ۶ تا ۸ ساعت است که بر اساس سن و… تفاوت می کند. در حال حاضر ۳۰ تا ۴۵ درصد افراد به یکی از انواع اختلالات خواب مبتلا هستند. بیخوابی شایعترین نوع اختلالات خواب بوده و نیاز به ارزیابی دقیق علل زمینه ای دارد.

مواد و روش ها: روش بررسی در این تحقیق، بصورت کتابخانه ای و با استفاده از منابع طب سنتی، طب نوین، منابع دینی و مقالات علمی بوده است. مطالب مرتبط با خواب و بیخوابی، علایم و عوارض ناشی از آن در هر دو مکتب، مطرح و در انتها با بررسی مقایسه ای بین این دو، نتیجه گیری بعمل آمده است.

نتیجه گیری: طب رایج، طب سنتی و منابع اسلامی در رابطه با خواب، اختلالات خواب، علل و راه های رفع آن مطالب جامع و کاملی را ارائه نموده اند. مساله کمبود خواب و بیخوابی، تحت عنوان Insomnia در منابع طب نوین و “سهر” در منابع طب سنتی مورد بحث قرار گرفته است. علل بیخوابی در طب نوین ناشی از بیماری های داخلی و یا ناشی از بیماری های روانی و در طب سنتی، اسباب آن، درد، اندوه، شادی، خشم، … و البته همراه با عوارض متعدد می باشد.

لینک دانلود مقاله بررسی مقایسه ای علل، علایم و تاثیرات بیخوابی در انسان از منظر طب سنتی ایران و طب نوین
عنوان نشریه طب سنتی اسلام و ایران ،    تابستان ۱۳۹۶
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *