مقایسه اثربخشی آموزش اصلاح سبک زندگی و درمان با فراورده حاصل از طب سنتی (اطریفل گشنیزی) بر کاهش علایم افراد مبتلا به میگرن

نویسندگان صفورا چوپان نژاد ،  شعله امیری ،  محمد مظاهری ،  احمد چیت ساز
چکیده

زمینه و هدف : اختلال سردرد میگرن از جمله اختلالات روان تنی است که به عنوان یکی از رایج ترین اختلالات ناتوان کننده در میان تمام بیماریهای غیر مسری در جهان به شمار می رود . پژوهش حاضر به مقایسه ی تعیین اثر بخشی آموزش سبک زندگی و طب سنتی بر کاهش علایم میگرن افراد مبتلا پرداخت .

مواد و روش ها : پژوهش از نوع نیمه تجربی دارای پیش آزمون ، پس آزمون و گروه شاهد پیگیری بود . ۴۵ نفر از مراجعه کنندگان به درمانگاه نورولوژی بیمارستان الزهرا (س) طی زمستان سال ۱۳۹۲ و بهار سال ۱۳۹۳ وارد مطالعه گردیدند که توسط پزشک متخصص عصب شناسی مبتلا به میگرن تشخیص داده شدند . انتخاب افراد به صورت در دسترس بود و به صورت تصادفی در سه گروه ( دو گروه آزمایش و یک گروه شاهد و در هر گروه ۱۵ نفر) قرار گرفتند۰ گروه آزمایش اول در ۸ جلسه آموزش اصلاح سبک زندگی شرکت نمودند . گروه آزمایش دوم توسط متخصص طب سنتی ویزیت و درمان دریافت کردند . علایم میگرن مشارکت کنندگان و سردرد ناشی از ان با پرسشنامه سر درد میگرن نجاریان طی سه مرحله پیش آزمون و پیگیری ( ۴۰ روز پس از آزمون ) ارزیابی شد .

یافته ها : آموزش اصلاح سبک زندگی ، تاثیر معنی داری بر نمرات میگرن در مرحله پس آزمون داشت . درمان طب سنتی بر روی کاهش نمرات میگرن تاثیر معنی داری نشان نداد و در مرحله پیگیری نیز معنی دار نبود . سن از بین متغیر های جمعیت شناختی همبستگی منفی با علایم میگرن داشت ، به طوری که با افزایش سن ، علایم میگرن کاهش می یافت .

نتیجه گیری : نتایج این پژوهش حاکی از آن بود که می توان از اموزش اصلاح سبک زندگی به عنوان یک درمان مکمل بر روی افراد مبتلا به میگرن جهت کاهش علایم آن ها استفاده کرد . برای پژوهش های آینده پیشنهاد می گردد که بر سایر رویکردهای طب سنتی متمرکز شوند و اثر بخشی آنها را بر کاهش علایم میگرن بررسی نمایند.

لینک دانلود مقاله مقایسه اثربخشی آموزش اصلاح سبک زندگی و درمان با فراورده حاصل از طب سنتی (اطریفل گشنیزی) بر کاهش علایم افراد مبتلا به میگرن
عنوان نشریه  تحقیقات علوم رفتاری ، ۱۳۹۵
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *