مقالات علمی

مباشرت و بایدها و نبایدهای آن از دیدگاه طب سنتی

نویسندگان الهام اختری, فرناز سهراب وند
چکیده

یکی از مهم ترین مسایل بشر امروز، حفظ سلامتی است. ابزارهای حفظ سلامت بر اساس دیدگاه های پزشکی نوین و سنتی در همه آن چیزی است که بشر را احاطه کرده است. مواردی مانند آب و هوا، خوردنی ها و آشامیدنی ها، نوع فعالیت بدنی و مسایل روحی فرد از این جمله اند.

از دیدگاه طب سنتی، جزء دیگری نیز در این میان دیده می شود و آن «مباشرت» و بایدها و نبایدهای آن، جهت حفظ سلامت است. طی این مقاله راهکارهای انجام یک مباشرت سالم در کتب مرجع طب نوین و طب سنتی بررسی شده اند. برای بررسی دقیق تر سایت های آسیب شناسی ارتباط جنسی نیز مورد بررسی قرار گرفته اند. از میان کتب مرجع طب سنتی، «قانون در طب»، «ذخیره خوارزمشاهی»، «مفرح القلوب»، «کامل الصناعه» و «خلاصه الحکمه» بررسی شدند.

به این ترتیب که برای این ابزار لذت بردن در جستجوی چهارچوبی بودیم که ضامن سلامت فرد باشد. مباشرت و ارتباط آن با غذا خوردن، با نوشیدنی ها، حمام کردن، خوابیدن، ساعت شبانه روز و حد زمانی آن از جمله مواردی است که در کتاب ها جستجو شدند.

آنچه که حاصل این تحقیق بود به روشنی مشخص کرد که در طب نوین مباشرت ابزار لذت و البته ابزار حفظ سلامتی است ولی همچون طب سنتی به جزئیات نمی پردازد دارد؛ چرا که مباشرت در طب سنتی دارای حد زمانی است؛ مقدماتی را برای شروع می طلبد؛ در ساعت خاصی از شبانه روز توصیه می شود و در رابطه با غذا و آب نیز محدودیت هایی دارد و نقش پررنگ تری را همراه آداب اجرای آن در سلامتی ایفا می کند.

به این ترتیب به نقش مهم مباشرت و لزوم به کار بستن توصیه های حکما برای درست انجام شدنش در حفظ سلامتی پی برده، لزوم آموزش افراد درباره بایدها و نبایدهای این مهم بیش از پیش مشخص می شود.

لینک دانلود مقاله مباشرت و بایدها و نبایدهای آن از دیدگاه طب سنتی
عنوان نشریه تاریخ پزشکی ، بهار ۱۳۹۲
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *