مقالات علمی

بررسی اصول حفظ سلامتی در پیشگیری از بیماری دیابت و پیشرفت آن در طب سنتی ایران و طب کلاسیک

نویسندگانریحانه صبوریان ،  الهه کریم پوررزکناری , طاهره کاظمی , تهمینه اکبرزاده ، مینا سعیدی , حسین رضایی زاده , مهناز خانوی , محمدرضا شمس اردکانی
چکیده

سابقه و هدف: عوارض گسترده بیماری دیابت محققان را بر آن داشته است تا تحقیقات جامعی را به منظور ارائه راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری دیابت و پیشرفت آن توسعه دهند. در این میان، اصلاح سبک زندگی، تغییر عادات غذایی و افزایش تحرک از جمله دست آوردهای این تحقیقات است. در طب سنتی ایران که حاصل تجربه هزاران ساله است، رعایت اصول صحیح سبک زندگی که از آن به عنوان «سته ضروریه» یاد می شود، جهت پیشگیری و کنترل بیماری دیابت بسیار توصیه شده است.

مواد و روش ها: در این مقاله مروری، تمام شواهد موجود در زمینه پیشگیری از بیماری دیابت و پیشرفت آن در طب سنتی ایران و طب کلاسیک استخراج شده است. این مطالعه، بر پایه جستجوی نظام مند مراجع طب سنتی نظیر قانون ابن سینا، طب اکبری حکیم ارزانی، اغراض الطبیه جرجانی، حفظ الصحه ناصری حکیم گیلانی، خلاصه الحکمه عقیلی شیرازی، مفرح القلوب ارزانی، الحاوی فی الطب زکریای رازی و همچنین، بانک های اطلاعاتی Iranmedex، Cochrane، CRD، Embase، Pub Med، SID، MEDLIN،Scopus  و Google Scholar با استفاده از کلمات کلیدی “سبک زندگی”، “پیشگیری”، “دیابت”، “پر نوشی”، “پرادراری”، “هیپرگلایسمی”، “قند خون ناشتا”، “lifestyle”، “hyperglycemia”، “diabetes”، “fast blood sugar”، “prevention” و “non-medicine” صورت گرفته است. تمامی مراحل توسط دو نفر از پژوهشگران به صورت مجزا از یکدیگر جستجو شده و مقالات مرتبط با معیارهای مطالعه استخراج شده و مورد تجزیه و تحلیل جامع قرار گرفتند.

یافته ها: راهکارهای پیشگیری از بیماری دیابت و پیشرفت آن شامل رعایت رژیم غذایی، کاهش وزن، انجام فعالیت فیزیکی، بهبود خواب و استراحت و اصلاح عادات رفتاری، در طب سنتی و طب کلاسیک مشابه یکدیگر است. با این تفاوت که در طب سنتی ایران این راهکارها با در نظر گرفتن ویژگی های مزاجی و شخصی هر فرد ارائه می شود.

بحث و نتیجه گیری: با توجه به اینکه دستورالعمل های ارائه شده در طب سنتی ایران جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت و پیشرفت آن توسط عموم افراد قابل اجرا است، شایسته است از راهکارهای توصیه شده زیر نظر متخصصان مربوطه، با توجه به شرایط مزاجی هر فرد، بهره جست…

لینک دانلود مقاله

بررسی اصول حفظ سلامتی در پیشگیری از بیماری دیابت و پیشرفت آن در طب سنتی ایران و طب کلاسیک
عنوان نشریهطب سنتی اسلام و ایران ،   پاییز ۱۳۹۴
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن