مقالات علمی

بررسی درمان زخم سوختگی بر مبنای طب سنتی مردمی و شفاهی از طریق عطاری های استان مازندران

نویسندگان ابراهیم نصیری ،  سیدجلال حسینی مهر ،  محمد آزادبخت ، سیدعبداله مدنی
چکیده

مقدمه: آسیب های سوختگی در کشورهای در حال توسعه یک مشکل اساسی می باشد. هدف از این مطالعه تعیین درمان های گیاهی، حیوانی و معدنی زخم های سوختگی بر مبنای طب سنتی سینه به سینه توسط عطاران و فروشندگان دارو های گیاهی در استان مازندران و عوامل مرتبط با آن بوده است.

روش بررسی: این مطالعه مقطعی توصیفی است. جامعه مورد مطالعه ما کلیه عطاران و یا فروشندگان داروهای گیاهی استان مازندران بوده و با استفاده از یک پرسشنامه به روش Snow ball نمونه گیری انجام شد. داده های مربوط به مشخصات دموگرافیک تجویزکنند گان گیاهان دارویی، چگونگی درمان سوختگی با استفاده از فرآورده طبیعی، درمان خارش، کنترل درد و سوزش محل سوختگی به روش مستقیم جمع آوری شد و نتایج مورد بررسی و آنالیز قرار گرفت.

نتایج: در این تحقیق ۲۹ فرآورده گیاهی و چهار فرآورده حیوانی برای درمان زخم سوختگی توصیه شده بود. نتایج تحقیق نشان داد که ۵۳ نفر (۷۷ درصد) از مشارکت کنند گان برای درمان زخم های سوختگی، فراوردهای طبیعی و داروهای گیاهی را توصیه نمودند. ۲۶ نفر (۳۸ درصد) از عطاران اولین انتخاب فرآورده طبیعی خود را ژل گیاه آلوئه ورا معرفی نمودند. مهم ترین علت مراجعه بیماران، برای دریافت دارو های گیاهی را اعتماد شان به درمان های طب سنتی می دانند.

نتیجه گیری: درمانهای طب سنتی شفاهی سینه به سینه، نشان از بستر مناسب شناسایی و توسعه داروهای جدید درمان کننده زخم های سوختگی می باشد و به دلیل کمبود مطالعات کامل فاز های حیوانی و بالینی، اطلاعات کافی برای به کارگیری اکثر فرآورده های معرفی شده وجود ندارد و شناخت ترکیبات گیاهی آنها هم با اهمیت بوده و مطالعه علمی بر روی آنها توصیه می شود.

لینک دانلود مقاله بررسی درمان زخم سوختگی بر مبنای طب سنتی مردمی و شفاهی از طریق عطاری های استان مازندران
عنوان نشریه   گیاهان دارویی ، پاییز ۱۳۹۲
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *