مقالات علمی

تبیین درد رحم از منظر طب سنتی ایران و مقایسه با درد لگن از منظر طب رایج

نویسندگان پانته آ شیرویه ، مریم افراخته ، سودابه بیوس ،  روشنک مکبری نژاد
چکیده

مقدمه: طب سنتی ایران رویکردی سیستماتیک و کل نگر دارد. درد رحم از منظر طب سنتی ایران به معنای درد لگن با منشا ژنیکولوژیک است.بسیاری از علل ژنیکولوژیک درد لگن در طب رایج ناشناخته می باشند. لذا مطالعه حاضر با هدف علت یابی موارد ناشناخته و بررسی علل درد رحم از منظر طب سنتی ایران و مقایسه آن با طب رایج انجام شد.

روش کار: در این مطالعه مروری، علل درد رحم از منابع مرجع طب سنتی ایران طی قرن های چهارم تا چهاردهم قمری بررسی شدند. همچنین علل ژنیکولوژیک درد لگن از کتب مرجع ژنیکولوژی و ۱۶ مقاله در پایگاه های اطلاعاتی جمع آوری شدند. سپس علل درد رحم از منظر طب سنتی ایران با علل ژنیکولوژیک درد لگن از منظر طب رایج مقایسه شدند.

یافته ها: درد رحم از منظر طب سنتی ایران به دو دسته مرتبط با زمان خاص و غیرمرتبط با زمان خاص تقسیم می شود. درد رحم مرتبط با زمان خاص با قاعدگی، مقاربت و زایمان ارتباط دارد. درد رحم غیرمرتبط با زمان خاص نیز دارای علل مختلف ساختمانی، عملکردی و ساختمانی – عملکردی است. درد لگن از نظر طب رایج به سه دسته حاد، سیکلیک و مزمن تقسیم می شود که هر کدام دارای علل مختلفی می باشند.

نتیجه گیری: درد رحم مرتبط با زمان خاص از منظر طب سنتی با درد سیکلیک لگن از منظر طب رایج و درد رحم غیرمرتبط با زمان خاص با درد مزمن لگن با منشا ژنیکولوژیک مطابقت دارد. مهم ترین تفاوت علل ژنیکولوژیک درد مزمن لگن بین طب سنتی ایران و طب رایج، “سوءمزاج های تناسلی” و “نفخه رحم” است که جزء علل عملکردی می باشند و می توانند یکی از علل ژنیکولوژیک شایع و چالش برانگیز درد مزمن لگن در طب رایج یعنی علل ایدیوپاتیک را توجیه کنند..

لینک دانلود مقاله تبیین درد رحم از منظر طب سنتی ایران و مقایسه با درد لگن از منظر طب رایج
عنوان نشریه مجله زنان مامایی و نازایی ایران ،   هفته سوم فروردین ۱۳۹۵
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *