مقالات علمی

بارداری سالم از دیدگاه طب سنتی ایران و مقایسه اجمالی آن با طب نوین

نویسندگان روشنک مکبری نژاد, مژگان تن ساز, سودابه بیوس, عفت جعفری دهکردی, الهام اختری, سیده صدیقه یوسفی, منیرالسادات روح الهی, ملیحه تبرایی آرانی, سمیه ماهروزاده, نسرین بعیری
چکیده

مقدمه: بهداشت مادران باردار، یکی از اساسی ترین راه های حفظ سلامت جنین و مادر است. حکمای طب سنتی ایران تلاش اصلی خود را در زمینه حفظ سلامتی فرد و جامعه متمرکز کرده و دستورات ساده بهداشتی و دستورالعمل های کاربردی در دوران بارداری ارائه کرده اند که در این نوشتار، این دستورات جمع بندی و با مقالات و تحقیقات جدید مقایسه شدند.

روش کار: در این مطالعه مروری و کتابخانه ای، کتب مرجع و مهم طب سنتی و مقالات جدید مورد بررسی قرار گرفت و یافته های دانشمندان طب نوین با یافته های حکمای طب سنتی به طور اجمالی مقایسه شدند و تحقیقات جدید در مورد تغذیه، مقاربت، حمام و حالات روحی و روانی و سبک زندگی در دوران بارداری در پایگاه های Google scholar، PubMed، Magiran، SID،IranDoc  و IranMedex بررسی شدند.

یافته ها: از دیدگاه طب سنتی ایران، برای حفظ زندگی سالم و پیشگیری از بروز بیماری ها، رعایت اصولی ضروری است که از آنها تحت عنوان اصول شش گانه حفظ سلامت نام برده می شود که در مورد بهداشت آب و هوا، غذا، فعالیت بدنی متعادل، خواب و بیداری، حبس و دفع مواد از بدن و به خصوص بهداشت روانی، توصیه های کاربردی و دقیقی داده شده است.

نتیجه گیری: با توجه به دقت نظر اندیشمندان طب سنتی ایران در مراقبت های دوران بارداری، شاید امروزه بتوان در مباحث بهداشت بارداری و ایده پردازی ها و تحقیقات مربوط به این دوران از یافته های حکما استفاده کرد و زیربنای تحقیقات را بر گفته ها و تجربیات بزرگانی همچون ابوعلی سینا و رازی پایه گذاری کرد.

لینک دانلود مقاله بارداری سالم از دیدگاه طب سنتی ایران و مقایسه اجمالی آن با طب نوین
عنوان نشریه مجله زنان مامایی و نازایی ایران ،  هفته سوم آبان ۱۳۹۳
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *