مقالات علمی

ناباروری در مکتب طب سنتی ایران با محوریت دیدگاه حکیم محمد اعظم خان

نویسندگان الهام اختری ، سودابه بیوس ، فرناز سهراب وند
چکیده

مقدمه: باروری و داشتن فرزند سالم از شاخص های ارزشمند در سلامتی افراد محسوب می شود. شیوع ناباروری در جهان علاوه بر بارِ اقتصادی درمان ، سبب ایجاد مشکلات روانی قابل توجهی برای زوج نابارور شده، سلامت خانواده را تهدید می کند. با توجه به اهمیت موضوع، توجه به طب مکمل و استفاده از طب سنتی ایرانی می تواند راهگشا و کمک کننده باشد. مطالعه حاضر با هدف بررسی علل نازایی از دیدگاه طب سنتی ایرانی با محوریت کتاب ارزشمند اکسیر اعظم حکیم محمد اعظم خان انجام شد.

روش کار: این مطالعه به روش کتابخانه ای بر اساس کتب مرجع، در دسترس و قابل اعتماد طب سنتی مانند قانون در طب، ذخیره خوارزمشاهی، خلاصه الحکمه و معالجات عقیلی با محوریت اکسیر اعظم انجام شد و در نهایت آنچه را که حکیم اعظم خان در خصوص اسباب نازایی توضیح داده، بیان شد.

یافته ها: حکیمان طب ایرانی علت های مختلفی را به عنوان دلایل ناباروری در زنان و مردان به صورت جداگانه مطرح کرده و روش های درمانی متفاوتی از گیاهان مفرده، داروهای ترکیبی، روش هایی که با اعمال دستی انجام می شود مانند حجامت، بادکش و ماساژ آورده و در انتهای روش درمانی نوع غذایی را که برای بیماری مفید است در قسمت غذا بیان کرده اند. علت های ناباروری را به دو دسته عامل مردانه و عامل زنانه تقسیم کرده و به وجود ماده منی در زن و مرد و نقش هر یکدر باروری تاکید کرده اند. تولید کافی ماده منی در مرد و تخمکدر زن به وجود سلامتی اعضای اصلی و رئیسه بدن (شامل قلب، مغز و کبد) بستگی دارد. با سلامتی اعضای تناسلی و تولید منی قابل باروری در هر دو و انزال هم زمان زن و مرد در هنگام برقراری رابطه جنسی، باروری را امکان پذیر می دانستند.

نتیجه گیری: با توجه به دقت نظر حکیم اعظم خان در توضیح علل نازایی و دسته بندی دقیق آن ها، هم چنین توصیف نحوه تشخیص و سیر درمان هر یکاز علل نازایی، به نظر می رسد امروزه می توان با تکیه بر نظرات ایشان در تحقیقات تجربی، روش های درمان کارآمدتری را در ناباروری به دست آورد.

لینک دانلود مقاله ناباروری در مکتب طب سنتی ایران با محوریت دیدگاه حکیم محمد اعظم خان
عنوان نشریه نشریه زنان مامائی و نازائی ایران  ،  هفته دوم خرداد ۱۳۹۴
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *