درمان های بی خوابی از دیدگاه طب سنتی ایران و مقایسه آن با طب نوین

نویسندگان زهره فیض آبادی, رقیه جوان, روشنک مکبری نژاد, ژاله علی اصل
چکیده

مقدمه : بی خوابی از شایع ترین اختلالات خواب است که بر کیفیت زندگی تاثیر به سزایی دارد. این بیماری در متون طب سنتی ایران سهر نامیده میشود. با توجه به میزان شیوع بالای این بیماری و عوارض جانبی داروهای خواب آور و افزایش تمایل مردم برای استفاده از داروهای گیاهی ، مطالعه حاضر با هدف بررسی انواع درمانهای بی خوابی از دیدگاه طب سنتی ایران و مقایسه آن با درمانهای رایج در طب نوین طراحی شد.

روش کار : در این تحقیق ، متون به روش کتابخانه ای بررسی میشوند. حاصل کار بر روی متون معتبر طب سنتی ایران است که مطالب مربوط به بی خوابی و درمانهای آن به تفکیک بیان شده است . از طرفی مقالات و تحقیقات جدید نیز بررسی شده اند.

یافته ها : پزشکان طب سنتی ایران برای درمان بی خوابی ، رعایت حفظ الصحه خواب را ضروری میدانند و سپس تدابیر غذایی ، استفاده از داروهای مفرد و مرکب و اعمال یداوی را تجویز میکنند. آنان انواع روشهای استنشاقی و موضعی مصرف دارو مانند روغن مالی پیشانی ، ملاج سر و کف پا ، استعمال انواع آبزنها ، پاشویه و ماساژ کف پا مانند داروهای خوراکی برای درمان بی خوابی را تجویز میکنند ، در حالی که در طب نوین اغلب ، روشهای خوراکی  و شناختی –رفتاری در درمان بی خوابی استفاده می شوند و درمانهای موضعی کمتر به کار میروند.

نتیجه گیری : استفاده از انواع روشهای موضعی مصرف دارو در درمان بی خوابی ذر طب سنتی موجب کاهش عوارض جانبی در مقایسه با روش خوراکی میشود و این امر می تواند راهگشای درمان در بسیاری از بیماران گرفتار عوارض جانبی داروهای طب نوین باشد.

لینک دانلود مقاله درمان های بی خوابی از دیدگاه طب سنتی ایران و مقایسه آن با طب نوین
عنوان نشریه تاریخ پزشکی ،  تابستان ۱۳۹۳
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *