مقالات علمی

بررسی انواع و علل دردهای مفصلی در متون طب سنتی ایران

نویسندگان آیسان نوزاد ، میربهرام صفری ، فرزانه غفاری ، محسن ناصری
چکیده

پیش زمینه و هدف: «درد یا وجع مفاصل» از مباحث مهم طب سنتی ایران است که با شیوع بالا، هزینه گزاف و ناتوانی های شدید، جامعه امروزی را درگیر کرده است؛ در طب مدرن درمان دردهای مفصلی در اکثر موارد محدود به درمان علامتی جهت کنترل درد است ولی در طب سنتی، مکانیسم ایجاد درد به صورت کاملی آمده و درمان بر اساس آن انتخاب می شود.

مواد و روش ها: این مطالعه، یککار کتابخانه ای جهت بررسی انواع و علل دردهای مفصلی در کتب معتبر طب سنتی ایران مانند قانون، شرح اسباب و علامات، طب اکبری و اکسیر اعظم است و بعد از پرداختن به واژه«درد »، قسمت هایی از متون که در مورد علل و انواع درد مفصلی است را مطالعه کرده، با بخش هایی از طب مدرن تطبیق داده شده است.

یافته ها: علل اصلی دردهای مفصلی به دودسته ساده و مادی تقسیم می گردند که در نوع ساده صرفاً غلبه کیفیتی خاص ازجمله سردی و گرمی و خشکی موثر است و در نوع مادی، ماده بیماری زا نقش در ایجاد دردهای مفصلی دارند.

بحث و نتیجه گیری: انواع و علل دردهای مفصلی در طب سنتی بررسی شده و سعی در تطبیق آن ها با طب مدرن شد اما دیدگاه طب مدرن جزءنگر بوده و با دید کل نگر طب سنتی ایران متفاوت است درنتیجه آوردن مطالب در کنار هم مقدور نبود؛ در این مقاله مطالب منابع طب سنتی را که مورد تایید طب مدرن می باشد را همان جا با ذکر منابع معتبر آوردیم. به برخی از نکات توضیح داده شده در آن ها، در منابع جدید اشاره نشده است که بر نیاز به مطالعه و تحقیق زیادتر در این زمینه صحه می گذارد و امیدواریم این مطالعه زمینه ساز مطالعات مفصل تر در این باب باشد.

لینک دانلود مقاله بررسی انواع و علل دردهای مفصلی در متون طب سنتی ایران
عنوان نشریه نشریه پزشکی ارومیه    (پیاپی ۱۱۴) ، شهریور ۱۳۹۳
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *