معرفی کتاب

کتاب مرجع گیاهان دارویی

معرفی گیاهان دارویی و بیان خواص 703 گونه گیاهی

کتاب دو جلدی مرجع گیاهان دارویی، تالیف و ترجمه احمد امامی، شیرین فصیحی، ایرج مهرگان، با همکاری امیرهوشنگ محمدپور، امیرمهدی طالب، حسین خلیلی؛ با مقدمه محمدمهدی اصفهانی است که زیر نظر موسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی ایران گردآوری شده است که خرید آن به تمام متخصصان طب سنتی توصیه می‌گردد.

معرفی کتاب مرجع گیاهان دارویی

 • کتاب مرجع گیاهان دارویی (جلد ۱ و ۲) تألیفی از معتبرترین و برجسته‌ترین اساتید و دانشمندان این رشته بر اساس کتاب «PDR for Herbal Medicines» است.
 • این مجموعه در دو جلد منتشر شده است که جلد اول، حروف الفبای لاتین A-N و جلد دوم حروف الفبای N-Z را تحت پوشش قرار داده و دربردارنده تک نگارهای مربوط به ۷۰۳ گیاه دارویی است.
 • در هر تک نگار، نام علمی، نام‌های متعارف، خصوصیات تشریحی گیاه، اثرات درمانی با تکیه بر مکانیسم‌ها، موارد مصرف، تداخل‌های دارویی، موارد احتیاط و عوارض جانبی، عوارض ناشی از مصرف مقادیر بسیار زیاد، نحوه استفاده از گیاهان دارویی و سرانجام مآخذ مربوط به آن ارائه شده است.
 • افزون بر این کتاب دارای نمایه‌های مفیدی مانند نمایه اسامی علمی و متعارف، خواص درمانی و عوارض جانبی است. تصاویر رنگی مربوط به گیاهان، سبب آشنایی هرچه بیشتر مخاطب با آن گیاه خواهد شد.

محتوای کتاب مرجع گیاهان دارویی

 • در این کتاب علاوه بر نام‌های علمی، انگلیسی و فارسی گیاه، رویشگاه‌های آن در ایران و جهان، شرح خصوصیات مورفولوژیک، ترکیبات موجود، اثرات درمانی، موارد مصرف رایج، موارد مصرف در طب هومیوپاتی، موارد مصرف در مکاتب طبی چین و هند ونیز موارد مصرف در طب سنتی اسلام و ایران، عوارض جانبی، کارآزمایی بالینی و منع مصرف هر کدام از گیاهان، تداخلات دارویی، میزان مصرف و… در تک‌نگار هر گونه گیاهی، ذکر شده است.
 • در ابتدای این کتاب، تصاویری تمام رنگی از هرکدام از گیاهان دارویی آورده شده است؛ بخش اصلی کتاب که شامل ۱۷۰۰ صفحه مطلب است، دربردارنده تک‌نگارهای ۷۰۳ گیاه و همچنین تعداد ۲۲ ویتامین مهم، املاح و دیگر مکمل‌های غذایی است.
 • بخش پایانی کتاب با حجمی حدود ۵۰۰ صفحه، در بردارنده اصطلاح نامه، فهرست اسامی لاتین، انگلیسی، فارسی وعربی گیاهان مورد بحث در کتاب، واژه نامه‌های پزشکی فارسی- انگلیسی و نیز انگلیسی- فارسی و بالاخره نمایه‌های گوناگون شامل نمایه‌های اثرات درمانی، موارد مصرف رایج، موارد مصرف در طب هومیوپاتی، موارد مصرف در مکاتب طبی چین و هند، نمایه عوارض جانبی، نمایه تداخل‌های  داروهای شیمیایی با گیاهان دارویی، نمایه داروهای ممنوع‌المصرف طی دوران بارداری و شیردهی است.

نظر دکتر احمد امامی در مورد کتاب مرجع گیاهان دارویی

 • دکتر سیداحمد امامی، عضو هیات علمی گروه فارماکوگنوزی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در خصوص کتاب مرجع گیاهان دارویی عنوان کرد: این کتاب در پاسخ به احساس نیازی که نسبت به گیاهان دارویی و معرفی خواص هر گونه در پزشکان وجود داشت منتشر شد.
 • امامی اضافه کرد: این کار با همکاری دکترشیرین فصیحی و نیز دکتر رامین ابریشمی، دکتر حسین خلیلی، دکترامیرمهدی طالب، دکتر امیرهوشنگ محمدپور و دکتر ایرج مهرگان سامان یافته است. جلد نخست این کتاب در سال ۸۹ و جلد دوم آن در سال ۹۲ منتشر شد.
 • عضو هیات علمی گروه فارماکوگنوزی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه «در کتاب مرجع گیاهان دارویی، علاوه بر ذکر موارد مصرف رایج هر گیاه، موارد مصرف آن در طب هومیوپاتی ونیز مکاتب طب سنتی چین و هند و طب اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است» تصریح کرد: با توجه به آنکه این دو کشور بیشترین جمعیت جهان را به خود اختصاص داده‌اند و مسلمانان نیز بیش از یک میلیارد نفر هستند، به نظر می‌رسد در کتاب حاضر موارد مصرف گیاهان دارویی در بخش اعظم کره زمین لحاظ شده است.
 • این استاد دانشگاه با بیان اینکه «در نظام داروهای گیاهی هرج و مرج زیادی در کشور وجود دارد» اظهار کرد: تدوین این کتاب می‌تواند تا حدی به این مساله نظم داده و آن را انسجام بخشد. یکی از گلایه‌های پزشکان، فقدان مرجعی مناسب در این زمینه بود که این کتاب می‌تواند مرجع مناسبی در این مورد باشد.

نویسنده یا مترجم

نویسنده و مترجم (ان): احمد امامی، شیرین فصیحی، ایرج مهرگان با همکاری امیرهوشنگ محمدپور، حسین خلیلی، امیرمهدی طالب

انتشارات

انتشارات اندیشه آور

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۳ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: