بیماری هاترسروح و روان

پیشگیری و درمان ترس در پزشکی جدید

معرفی بیماری ترس و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

ترس چیست؟

ترس یا فوبیا شایع ترین نوع اضطراب می باشد و نوعی وحشت دائمی از مسئله ای است که شخص ترس روبرو شدن با آن را دارد و  باعث مختل شدن زندگی روزمره شخص می گردد. در این مسئله خود شخص نیز می داند که ترسش عقلانی نبوده ولی در درون خود نمی تواند آن را کنترل کند و تمام تلاش خود را می کند تا با آن موضوع مواجه نشود و هنگام مواجه وحشت بسیار زیاد و غیر قابل تحملی بر اون چیره می گردد. معمولا درمان این ترس مانند سایر بیماری های روانپزشکی با روان درمانی و داروهای خاص قابل درمان می باشد.

بیشتر بخوانید
آشنایی با بیماری ها و روش های درمانی آنها

ترس غیرواقعی

ترسی است غیرواقعی، شدید که ممکن است فرد بصورت طولانی مدت از یک جسم، شخص، حیوان یا موقعیت داشته باشد.

برخی فوبیا را نوعی اختلال اضطرابی می‌دانند و می‌گویند؛ شخصی که فوبیا دارد یا سعی می‌کند از چیزی که ترس ایجاد میکند اجتناب کند یا آن را با اضطراب و پریشانی فراوان تحمل می‌کند. بعضی از فوبیا‌ها بسیار خاص و محدود هستند.

بعنوان مثال، یک شخص ممکن است تنها از عنکبوت (arachnophobia) یا گربه (ailurophobia) بترسد و در این مورد، شخص با دوری کردن از چیزی که می‌ترسد، نسبتاً بدون اضطراب زندگی می‌کند.

برخی دیگر از فوبیا‌ها در مکان‌ها یا موقعیت‌های گسترده‌تر دردسرساز می‌شوند. بعنوان مثال، علائم ترس از ارتفاع (acrophobia) می‌تواند با نگاه کردن به بیرون از پنجره اداره یا با رانندگی روی پل‌های مرتفع بروز کنند. ترس از فضا‌های محصور یا تنگناهراسی (claustrophobia) می‌تواند با سوار شدن به آسانسور یا استفاده از دستشویی کوچک تشدید شود.

افرادی که این فوبیاها را دارند ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات چشمگیر در زندگی خود باشند. در موارد شدید، فوبیا ممکن است عامل تعیین کننده اشتغال، محل کار، مسیر رانندگی، فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی، یا محیط خانه شخص باشد.

شاید جالب باشد که بدانید؛ علت واقعی این اختلال ناشناخته‌است. علت احتمالی آن عبارتست از یک واکنش یادگرفته شده (ساخته شده در ذهن) مثلاً ناشی از تماس با فرد دیگری دارای ترس مشابه، یا داشتن تجربه یک ترس اولیه که همراه با یک شیئی یا موقعیت خاص بوده‌است. یکی از عللی که می‌تواند عامل ترس موهومی باشد تجربه‌ای در دوران کودکی است. ترسی که در ضمیر ناهشیار شخص پنهان است.

بیشتر بخوانید
تبادل تجربیات درمانی در رابطه با بیماری ترس

معرفی فوبیا‌های خاص

هراس‌های ویژه یا فوبیا‌های خاص شامل ترس غیرمنطقی و نامعقول از یک موضوع یا موقعیت خاص است که در اصل می توان گفت؛ پنج نوع هراس ویژه وجود دارد:

 1. هراس از حیوانات؛ ترس شدیدی که دلیلش یک حیوان یا حشره باشد مانند ترس از مار، عنکبوت‌هراسی، ترس از جوندگان، ترس از سگ و…
 2. هراس از عوامل طبیعی؛ ترسی که دلیلش عاملی در طبیعت باشد همچون ترس از توفان، ترس از آب، ترس از تاریکی، ترس از بلندی
 3. هراس شدید از زخم، تزریق، خون
 4. هراس موقعیتی؛ ترس شدیدی که با قرار گرفتن در یک موقعیت خاص ایجاد می‌شود مانند تنگناهراسی، هراس از آسانسور، پرواز، دندان‌پزشکی، تونل، پل‌ها و…
 5. هراس‌های دیگر؛ شامل هراس‌هایی است که در چهار گروه فوق نباشند مانند ترس از مرگ، خفگی، بیماری و…

معمولاً هراس‌های ویژه که شایع هستند از دوران کودکی یا نوجوانی آغاز شده و حدود ۵۰ ٪ آن‌ها هم ظرف مدت پنج سال خود به خود برطرف می‌شوند.

مواردی نظیر ترس از هواپیما، مکان‌های بسته، یا ارتفاع ممکن است در اوایل بزرگسالی نیز ایجاد شوند.

درمان مانند درمان سایر انواع هراس است.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به هراس یا فوبیا هستند؟

افرادی که سابقه‌ی اضطراب خانوادگی دارند، با احتمال بیشتری دچار انوع فوبیا می‌شوند.

سن، وضعیت اقتصادی و جنسیت هم ممکن است در ابتلا به انواع مختلف فوبیا مؤثر باشند.

به‌عنوان‌مثال زنان با احتمال بیشتری دچار هراس از حیوانات می‌شوند.

در میان کودکان و افرادی که وضعیت اقتصادی نامناسبی دارند، ابتلا به فوبیا‌های اجتماعی رایج‌تر است و همچنین اکثر افراد مبتلا به فوبیای دندان‌پزشکی، مرد هستند.

علائم فیزیکی و جسمانی فوبیا‌ها و هراس‌ها چیست؟

شایع‌ترین علامت جسمانی در فوبیا‌های شدید، حمله‌ی هراس است. حمله‌ی هراس شامل علائم زیر است:

 •  تپش قلب و افزایش ضربان؛
 • تنگی نفس؛
 • صحبت‌های بریده یا ناتوانی در صحبت‌کردن؛
 • خشکی دهان؛
 • ناراحتی‌های گوارشی یا تهوع؛
 • بالارفتن فشار خون؛
 • لرزش بدن؛
 • درد در قفسه‌ی سینه؛
 • احساس خفگی؛
 • سرگیجه و سیاهی‌رفتن چشم؛
 • تعرق شدید؛
 • احساس مرگ قریب‌الوقوع.

البته افرادی که دچار انواع فوبیا یا هراس‌ها هستند، لزوما دچار حمله‌ی هراس نمی‌شوند. بااین‌حال حمله‌ی هراس یکی از نشانه‌های بسیار مهمِ وجود فوبیاست.

روش های درمان ترس از نظر پزشکی مدرن چیست؟

فوبیا‌ها و هراس‌ها با استفاده از روان درمانی و دارو درمانی یا ترکیبی از هردو درمان‌پذیرند.

خودیاری

 • شما می توانید روشهای تمدد اعصاب را از طریق گروه ها ,افراد متخصص یا خودآموزی به وسیله دی‌وی‌دی ها یا سی‌دی ها ,یا  کتب فرا گیرید .
 • تمرینات مرتب به شما کمک می کند این کارها را به آسانی انجام دهید بنابراین می توانید ازآنها در بحرانهای اضطرابی استفاده کنید.

 درمورداضطرابتان با دیگران صحبت کنید

 • ممکن است نخواهید راجع به ترس تان یا احساس اضطرابتان با اعضای خانواده صحبت کنید اما اگر این کار را بکنید می تواند برای شما سودمند باشد. با یک دوست یا فامیل که به او اعتماد دارید و به او احترام می گذارید شروع کنید, کسی که شنونده خوبی است. ممکن است خودشان هم همین مشکلات را داشته اند یا کسی  که این مشکل را دارد بشناسند.

گروههای خود درمانی

 • صحبت کردن با مردمی که مشکلات مشابه دارند آسان تر است چونکه آنها درک می کنند که شما چه تجربه ای داشته اید.آنها ممکن است بتوانند راههایی برای برآمدن از پس مشکلات پیشنهاد کنند. این گروهها ممکن است روی اضطراب ها و ترسها تمرکز کنند یا روی مشکلاتی دیگر, برای مثال گروههای زنان- گروههای والدین داغدیده- بازماندگان تجاوز.

روان درمانی

 • این یک نوع درمان از طریق صحبت است که کمک می کند اضطرابتان را درک و کنترل کنید ,این نوع درمان می تواند در گروهها یا به صورت فردی انجام شود و معمولا هفتگی می باشد و هفته ها یا ماه ها طول می کشد. این به طور کلی فرمی از شناخت-رفتار درمانی محسوب می شود.

دارو درمانی

 • بنزودیازپین ها یا همان آرام بخش ها گاهی اوقات برای تسکین علائم اضطراب تجویز می شوند. آنها ممکن است اعتیاد آور باشند. به همین دلیل  به مدت ۲ هفته یا کمتر استفاده شوند و برای کسانی که سابقه اعتیاد به مواد مخدر یا الکل را دارند استفاده نمی شود و معمولا فقط برای تسکین کوتاه مدت اضطراب حاد از آن ها کمک گرفته می شود. این داروها عبارتند از: لورازپام (آتیوان)
  دیازپام (والیوم)
  کلرودیازپوکساید (لیبریوم)
  آلپرازولام (زاناکس)
 • داروهای ضد افسردگی :برای اضطراب خیلی خوب عمل می کنند ,اگرچه آنها معمولا ۲ تا ۴ هفته برای عمل کردن نیاز دارند و بعضی باعث تهوع ,خواب آلودگی ,گیجی ,خشکی دهان و یبوست می شوند.
 • بتا بلاکرها: (معمولا برای درمان فشارخون بالا استفاده می شوند). در دوزهای کم برای کنترل لرزشهای فیزیکی اضطراب مورد استفاده قرار می گیرند.
 • SNRI (مهار کننده بازجذب سروتونین نوراپی نفرین)
  SSRI (مهارکننده بازجذب سروتونین )
 • بوسپیرون یک داروی ضد اضطراب است و می تواند برای یک مدت زمان طولانی تر استفاده شود. برای تاثیر بهتر این دارو باید چند هفته از آن استفاده کرد.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: