معرفی کتاب

کتاب رساله افیونیه

دوره کامل اعتیاد شناسی در طب سنتی

«رساله افیونیه» تالیف حکیم عمادالدین محمود بن مسعود شیرازی طبیب قرن دهم هجری است. این اثر یک دوره کامل اعتیاد شناسی در ایران قرن دهم هجری و دوران شکوفایی حکومت صفوی است که از دیدگاه‌های مختلف قابل مطالعه و بررسی است.

معرفی کتاب رساله افیونیه

این کتاب برجسته درباره استفاده و سوء استفاده از تریاک است و شاید بتوان گفت مهم‌ترین رساله‌ای که در دوره صفویه راجع به افیون نوشته شده است. این کتاب در زمان خود رواج زیادی داشت. مطالب و جزئیات این کتاب مبنی بر تجربیات شخصی نویسنده می‌باشد و از جنبه‌ های مختلفی می‌توان آن را مورد بررسی قرار داد.

اعتقاد نویسنده به افیون

افیون که به فرنگی آن را اپیوم گویند جزئی از مجموعه‌های داروهای مرکبه بوده و همواره مورد استفاده داروسازان قرار می‌گرفته است. از این رو افیون و معرفی آن بسیارمورد توجه طبیبان بوده است.

  • عماد الدین از طرفداران افیون است و با این که صاحب تاریخ عالم آرای عباسی او را افیونی دانسته و می‌گوید که وی به افیون اعتقاد تمام داشته است؛ اما آنچه مسلم است عماد الدین به مصرف بی دلیل و بیش از حد آن اعتقادی ندارد و اهل توسط و میانه روی است و از تفریط و افراط نیز می‌پرهیزد.
  • کار ابتکاری حکیم عماد الدین شیرازی در ساخت داروی رتارد ( کندرهش ) با استفاده از تریاک و روغن بادام و نیز شیاف رکتال بطی الجذب به مدد کاربرد توام آن با جند بیدستر و کتیرا برای معتادانی که مایل به انجام فریضه روزه بوده‌اند در حد خود جالب است.

محتوای کتاب رساله افیونیه

  1. نویسنده در سه باب اول کتاب درباره افیون، ماهیت و طبیعت و خواص و طرق امتحان آن و نیز منافع و مضار مربوط به آن. بحث کرده است. در این بخش‌ها در ماهیت افیون از نظر سردى و گرمى و آزمایش خلوص و اثر آن در بدن شرحى مبسوط آورده شده است.
  2. در باب چهارم درباره مسمومیت‌ها و مضرت‌ها نکاتى ذکر است. در باب پنجم و ششم دربیان دلایل ایجاد و منشأ اعتیاد به افیون و منافع و مضرت‌ها مطالبى آمده است.
  3. در باب هفتم و هشتم ضررهایى که افیون به بدن مى‌رساند و چگونگى دفع این مضرات بحث‌هایى صورت گرفته است. بالاخره در باب نهم به این بحث مهم مى‌پردازد که معتادین چگونه مى‌توانند خود را درمان کنند. به نظر عمادالدین براى نیل به این مقصود سه راه وجود دارد: اول طولانى کردن فواصل استعمال، دوم تقلیل مرتب میزان مصرف و روش سوم جایگزین کردن ماده کم ضررتر دیگر مثل بیخ چینى به جاى تریاک است.
  4. در ادامه این موضوع مورد بحث قرار گرفته است که ترک ناگهانى تریاک چه عوارضى دارد و این عوارض را چگونه مى‌توان برطرف ساخت و در تأیید نظریات خود به شرح حال یکى از شاهزادگان صفوى که معتاد به افیون بوده است مى‌پردازد.
  5. فصل آخر کتاب بسیار مفصل است و شامل نظریات مختلفى است که یونانیان، اعراب اولیه و معاصرین وى درباره تریاک ابراز داشته‌اند و در مورد معاصرین به بهاءالدوله اشاره مى‌کند.

دانلود بخش هایی از کتاب

نویسنده یا مترجم

  • نویسنده: عمادالدین محمود بن مسعود شیرازی
  • تصحیح: دکتر رسول چوپانى، دکتر امید صادق‌ پور و خانم وجیهه پناهى

انتشارات

انتشارات طب سنتی ایران

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *