بیماری هاپوست و موزگیل

پیشگیری و درمان زگیل در پزشکی جدید

معرفی بیماری زگیل و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

زگیل چیست؟

 غده‌ای گوشتی یا یک تومور کوچک و زبر است که می‌تواند به گل کلم یا یک تاول سفت و سخت شباهت داشته باشد ,که انواع آن معمولا بر روی دست و پاها رشد می‌کند. زگیل‌ها عمومی هستند، و به سبب ویروس، به ویژه خانوادهٔ ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)، ایجاد شوند . و وقتی با پوست شخص آلوده تماس ایجاد شود واگیردار هستند.

زگیلها از نظر نوع و محلی که پدید می آیند در دسته های زیر طبقه بندی می شوند:

 1.  معمولی: که یک برآمدگی به اندازه دانه ماش بر روی دست یا پا است.
 2.  پهن: یک زگیل کوچک با سطحی پهن و صاف به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد است.
 3.  رشته‌ای یا انگشت مانند: که به‌طور معمول بر روی صورت به ویژه پلک‌ها و لب‌ها پدیدار می‌شود.
 4. پاشنه: یک تودهٔ سخت و بعضی مواقع دردناک، اغلب همراه با چندین لکهٔ سیاه در مرکز آن است که معمولاً فقط در پاشنهٔ پا پیدا می‌شود.
 5. خانه‌خانه: گروهی سخت از زگیل کف پا است که به‌طور معمول بر روی دست‌ها و کف پا پدید می‌آیند.
 6. تناسلی: که بر روی آلت تناسلی ایجاد می‌شود.
بیشتر بخوانید
درمان زگیل تناسلی

چگونه زگیل را تشخیص دهیم؟

زگیلها معمولا زاپده سفتی بر روی پوست هستند که دردسر خاصی برای شخص به وجود نمی آورند مگر اینکه در جایی بد برویند!

اما برای تشخیص نوع خاصی از زگیلها که زگیل تناسلی است باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با استفاده از ذره بین وجود زگیل تناسلی را تشخیص می دهد. ممکن است معاینه داخلی واژن یا مقعد برای بررسی وجود زگیل‌های داخلی انجام شود.
به ندرت لازم می‌شود تا برای معاینه دقیق‌تر زگیل از آن نمونه برداری شود. در صورت لزوم و با توجه به ناحیه نمونه برداری بی‌حسی موضعی اعمال می‌شود.

راه های پیشگیری از زگیل چیست؟

 • بهداشت فردی را رعایت کنیم و از وسایل شخصی خودمان استفاده نماییم.
 • در محیط های عمومی مانند استخر و حمام و … هیچگاه پابرهنه راه نرویم و حتما دمپایی یا کفش داشته باشیم.
 • از تماس با افرادی که زگیل دارند به شدت خودداری کنید.
 • از جوراب هایی که رطوبت را جذب می کنند استفاده کنید.
 • اگر زگیل ارید آن را خراش ندهید، چون این کار باعث شود که  گسترش یابد.
 • اگر زگیل نزدیک ناخن هایتان است، ناخن های خود را نجوید.
 • دست ها را به طور کامل پس از لمس کردن یک زگیل بشویید.

برای پیشگیری از زگیل تناسلی باید چه کرد؟

 • ویروس زگیل تناسلی در اثر تماس نزدیک با پوست یا مخاط فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود و به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می کند به طوری که بعد از تماس جنسی با فرد آلوده این ویروس انتقال می یابد.
 •  ویروس زگیل تناسلی می‌تواند خیلی آسان در محیط‌های مرطوب مثل استخر، حمام، جکوزی و سونا بین افراد منتقل شود.
 • افرادی که اقدام به انجام لیزر ناحیه تناسلی می‌کنند نیز باید بدانند اگر نکات بهداشت شخصی و بهداشت دستگاه لیزر رعایت نگردد، می‌توانند به راحتی در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار گیرند.
بیشتر بخوانید
پیشگیری و درمان بواسیر در پزشکی جدید

چگونه زگیل را درمان کنیم؟

زگیل‌ها غالبا بی ضرر هستند و بدون اقدام به درمان نیز، پس از مدتی از بین می روند. اما گسانی که زگیل، روی پوستشان آزارشان می دهد می‌توانند، برای درمان به پزشک مراجعه کنند. در برخی از موارد ممکن است بعد از درمان، دوباره زگیل‌ها بازگردند. ممکن است در مواردی به بیش از یک روش درمانی نیاز باشد. هر چند تمامی پزشکان سعی می‌کنند که زگیل‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بین ببرند، اما درمان زگیل معمولا به چندین جلسه‌ی درمانی نیاز دارد. روش‌های درمانی عبارتند از:

داروهای موضعی قوی محتوی اسید سالیسیلیک

با از بین بردن لایه‌‌های زگیل، به‌مرور زمان به درمان آن کمک می‌کنند. داروهای محتوی اسید سالیسیلیک باید به‌طور منظم استفاده شوند. بر اساس مطالعات صورت گرفته، استفاده از اسید سالیسیلیک به همراه سرمادرمانی تأثیر بیشتری خواهد داشت. بنابراین ممکن است پزشک به همراه اسید سالیسیلیک، سرمادرمانی را نیز برای‌تان تجویز کند.

سرمادرمانی

در این روش زگیلها به کمک نیتروژن مایع، منجمد و نابود می‌شوند. سرمادرمانی باعث ایجاد تاول‌هایی در اطراف زگیلها، می‌شود. وقتی که پوست با تاول کنده شود، همه یا بخشی از آنها نیز کنده خواهد شد. ممکن است برای نابودی کامل آن نیاز باشد هر چند هفته یک‌بار سرمادرمانی تکرار شود. بهتر است پس از بهبود زگیلها توسط سرمادرمانی در ناحیه‌ی مورد نظر از اسید سالیسیلیک استفاده شود.

ایمونوتراپی

در این روش از داروها یا محلول‌هایی برای تحریک دستگاه ایمنی به مبارزه با زگیلهای ویروسی استفاده می‌شود. در این روش پزشک ماده‌ای خارجی (پادگن) را به داخل زگیل تزریق می‌کند یا آن را به‌طور موضعی بر روی آنها می‌مالد.

نوار چسب داکت

بر اساس تحقیقات نوار چسب داکت در درمان زگیل مؤثرتر از روش‌های سرمادرمانی و انجماد عمل کرده است. محققان معتقدند نوار چسب داکت با تحریک دستگاه ایمنی بیمار به درمان زگیلها کمک می‌کند استفاده از این نوار چسب برای کودکان نیز ترس کمتری خواهد داشت. استفاده از نوار چسب داکت روشی بی‌خطر و بدون ترس برای درمان زگیلها در کودکان است.

کانتاریدین

این ماده با دیگر مواد شیمیایی ترکیب می‌شود و سپس روی زگیل مالیده می‌شود و باعث تشکیل تاول پوستی روی زگیل می‌شود. بعد از آغشته کردن زگیل، به محلول کانتاریدین، روی زگیل، بانداژ می‌شود. تاولی که روی زگیل ایجاد می‌شود، باعث کنده شدن زگیل می‌شود و سپس پزشک، بافت مرده‌ی زگیل را از روی پوست جدا می‌کند.

جراحی

در این روش، پزشک با تیغ جراحی زگیل را می‌برد و سپس ریشه‌ی زگیل، را با یک سوزن الکتریکی می‌سوزاند. ممکن است پزشک برای از بین بردن ریشه‌ی زگیل، از روش کرایوتراپی استفاده کند. روش جراحی در صورتی به کار می‌رود که سایر درمان‌ها برای از بین بردن زگیل، موثر نبوده باشند.

لیزر درمانی

این روش برای درمان زگیل‌هایی استفاده می‌شود که درمان‌ آن ها بسیار مشکل است (مقاوم به درمان هستند). در این روش اشعه لیزر به بافت زگیل، تابانده می‌شود و اشعه لیزر از لایه‌ی خارجی پوست (به نام اپیدرم) عبور می‌کند و در نزدیکی لایه‌ی درمیس در پوست، به مویرگ‌های ریزی می‌رسد که زگیل، را تغذیه می‌کنند. بنابراین با این روش خونرسانی به آن قطع می‌شود، تا جایی که خشک شده و می‌افتد. اشعه لیزر تنها  باعث مرگ بافت زگیل می‌شود و به نواحی اطراف آن آسیبی نمی‌زند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *