گیاهان دارویی

خواص گیاه دارویی بولاغ اوتی، سبزی تندرستی

معرفی و بررسی گیاه دارویی بولاغ اوتی در طب سنتی

نام و مزاج گیاه دارویی بولاغ اوتی

شاهی آج، جرجیره آبی، رشاد، کرسون، آب تره، علف چشمه و بولاغ اوتی نام های این گیاه دارویی اند.

بولاغ اوتی در طب سنتی طبیعتی گرم و خشک دارد.

معرفی گیاه دارویی بولاغ اوتی

 • گیاهی از تیرهٔ شب‌بوها به ارتفاع ۱۰ تا ۶۰ سانتی‌متر است.
 • این گیاه دارای تعداد زیادی شاخه های خزیده و ساقه، برگ های عمودی و به شکل پر می باشد؛ قسمت فوقانی آن ۳ تا ۷ بالچه دارد و قسمت پایین آن دارای ۳ بخش به صورت بریدگی است.
 • دارای برگ‌های کوچک به رنگ سبز تیره و گل‌های خوشه‌ای کوچک سفید و ساقه‌های خزنده است که از نقاط مختلف آن ریشه‌های کوچک و سفید خارج می‌شود و معمولاً در کنار جوی‌ها و باتلاق‌ها می‌روید.
 • بولاغ اوتی  به صورت وحشی در بسیاری از نقاط آسیا و اروپا می‌روید و انسان‌ها از دوران باستان با آن آشنا بوده و خاصیت‌های درمانی گوناگونی را به آن نسبت می‌دادند

خواص بولاغ اوتی

 1. خون را تصفیه می کند.
 2. از سرطان جلوگیری می‎کند
 3. بازکننده قاعدگی می‎باشد.
 4.  تب بر و ضد انگل و کرم می باشد
 5. برای خرد کردن سنگ کلیه بسیار مفید می باشد.
 6.  برای رفع لک های پشت دست، صورت و گردن مفید است.
 7. کلسیم آن نیز بیشتر از شیر بیشتر است
 8. ویتامین ث آن از پرتقال هم بیشتر است.
 9. برای رشد مو و جلوگیری از ریزش بولاغ اوتی را در آب جوش دم کرده صاف نموده موی سر را ماساژ دهید.
 10. آهن قابل جذب علف چشمه از اسفناج هم بیشتر است و به همین جهت می‌تواند در بهبود کم‌خونی مؤثر باشد. برای درمان غده‎های چربی که زیرپوست قرار دارند و به صورت دمل عفونی ظاهر می‎شوند بسیار مفید است
 11. برای ناراحتی های صفراوی و گوارشی و افزایش اشتها ۲ قاشق غذاخوری خشک آن را در یک فنجان آب جوش دم کنید و میل نماییدو یا عصاره تازه ۵ بار رقیق شده ی آن  را استفاده نمایید.

کاربردهای دارویی بولاغ اوتی

 • بولاغ اوتی به علت داشتن «ید» ضد غمباد می باشد و چون منیزیم دارد ، ترمز سرطان می باشد و چنانچه آب آنرا به موشی که مبتلا به سرطان است تزریق کنند ، از پیشرفت این مرض در بدن او جلوگیری خواهد کرد .
 • در اطراف خانواده بولاغ اوتی ، مخصوصا تره تیزک ، از طرف غذاشناسان و دانشمندان ، چه در قدیم و چه در عصر حاضر ، عقاید و نظرات ضد و نقیض زیاد گفته شده است. عده ای از غذا شناسان عصر جدید آنرا ضد غمباد «گواتر» و دسته ای باعث این بیماری می دانند « گواتر زا».
 • یک دسته از فواید بولاغ اوتی مرهون مواد معدنی است که در ساختمان بدن آن وجود دارد . بولاغ اوتی این فلزات را از آب و خاکی که به آن می دهند می گیرد و اگر آنها فاقد این مواد باشند ، نسبت به آن گرسنه شده و نه تنها خاصیت اولیه ی خود را از دست می دهد ، بلکه برعکس عمل خواهیم کرد.
 • بنابراین، اگر بولاغ اوتی نسبت به شبه فلز « ید » گرسنه باشد ، نه تنها غمباد را معالجه نخواهد کرد ، بلکه « گواترزا » بوده ، و باعث ناراحتی غده درقی خواهد شد . به همین دلیل فقط در کنار آبهایی بطور خودرو عمل می آید، که دارای شبه فلز «ید» به حد کافی باشد.

بولاغ اوتی گیاهی سرشار از ویتامین ث

 • هر سه گیاه خانواده بولاغ اوتی سرشار از ویتامین «ث» بوده و ضد خونریزی و رقیق شدن خون می باشند، و به حدی از این اکسیر گرانبها دارد که خوردن مختصری از آنها رفع کمبود آن را خواهد کرد و با کمک یک ماده میکرب کش که در خانواده آنها وجود دارد ، در معالجه زخم روده و امراض داخلی و سرماخوردگی اثر معجزه آسا دارند و این ماده در بولاغ اوتی بیش از دو برادر دیگر آن است . این سه گیاه مخصوصا تره تیزک به علت داشتن یک ترکیب گوگردی در اصلاح دستگاه تنفس تأثیر فراوان دارند.
 •  سل ریوی، آسم، زکام و سیاه سرفه را شفا می بخشند و برای این کار بهتر است شیره ی آنها را گرفته و همه روزه صبح و عصر یک قاشق سوپ خوری به بیمار بدهند .
 • این خانواده خنک هستند و در رسانیدن مواد معدنی به یاخته ها نقش مهم دارند . صبح زود موقعی که از خواب بیدار می شوید ، یک استکان کوچک از آب آنها نوش جان کنید ، تمام سموم بدن شما دفع خواهد شد و انگل های معدی هم از بین خواهد رفت.
 • مخلوط نیم لیتر از آب بولاغ اوتی با روغن بادام شیرین یا زیتون، درمان بند آمدن ادرار و درد کلیه و مثانه است . زیرا آن ترشحات خارجی مثل شیر، عرق و ادرار را زیاد می کند و به ترشحات داخلی کمک می نماید و از این رو آنها را برای معالجه مرض قند ، غمباد و بد بویی عرق زیر بغل تجویز کرده اند. بانوانی که رحمشان بو می دهد میتوانند از این خاصیت این گیاه استفاده کنند.

بولاغ اوتی سبزی تندرستی

 • می گویند چون درخت انار ترش را با آب جوشانده ی بولاغ اوتی آبیاری کنند ، میوه اش شیرین می شود. تخم بولاغ اوتی که به «حب الرشاد» معروف شده است ، دارای اکثر خاصیت آن می باشد . جوشانده ی گرم آن قی آور بوده ، و بلغم را دفع می نماید .
 • با زرده تخم مرغ نیم بند جهت تقویت غرایز جنسی نافع است و ضماد آن جهت بر طرف کردن کک و مک و بثورات جلدی توصیه شده است و با زهره گاو جهت محکم شدن و جلو گیری از ترکیدن و شکستن ناخن ها و سم ستور سودمند می باشد .
 • خلاصه چون بولاغ اوتی سرشار از ویتامین های آ، ب ، ث و موادکانی مثل آهن ، فسفر، ید، منیزیم، منگنز، مس ، روی ، آهک و گوگرد است ، به آن لقب سبزی تندرستی داده اند .

موارد منع مصرف

 • در زنان باردار باعث سقط جنین و درد شدید در رحم می‌گردد.
 • مصرف بیش از اندازه این گیاه در برخی افراد موجب تشنجات مثانه و در برخی موارد باعث عدم دفع ادرار می‌ گردد.

شیوه استفاده

 • قابل خوردن و پختن می باشد. برگ ها و دانه های گیاه خوردنی  می باشند برگ ها را می توان به صورت خام یا پخته شده مصرف نمود به عنوان ادویه و برای تزئین غذا نیز قابل استفاده می باشد .
 • به صورت خوراکی مانند دیگر سبزی‌های خوراکی استفاده می گردد. در مصرف خارجی به صورت ضماد مصرف می گردد.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۱ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
1 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: