مقالات علمی

تست های حساسیت زایی و تحریک پذیری پوستی حاد بر روی فرآورده موضعی عصاره روغنی شوید (مرهم شوید)

نویسندگان محسن ناصری ، محمود خدادوست ، فرزانه غفاری ، محمد کمالی نژاد ، سید شمسا شریعت پناهی ، علی دواتی ، سید علی مظفر پور ، سید ناصر استاد
چکیده

مقدمه: التهاب یکی از معضلات شایع پزشکی است. داروهای اصلی با اثرات ضد التهاب موجود شامل NSAIDS و گلوکوکورتیکوئیدها می باشند. این داروها خصوصاً در مصرف دراز مدت عوارض قابل توجهی ایجاد می کنند. پیشینه ی بسیاری از داروهای نوین، ریشه در مکاتب طب سنتی دارد؛ فرآورده های دارویی سنتی در بسیاری از جوامع، برای درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند و گرایش به داروهای سنتی و فرآورده های طبیعی به ویژه در سال های اخیر رو به گسترش بوده است. شوید از جمله گیاهانی است که در طب سنتی ایران به خواص ضد التهابی آن اشاره شده است و اثرات ضد التهاب موضعی عصاره ی روغنی این گیاه با استفاده از تست فرمالین در موش صحرایی نیز تایید گردیده است. هدف از مطالعه حاضر بررسی سمیت جلدی موضعی این دارو می باشد.

مواد و روش ها: در این مطالعه، سه گروه چهار تایی خرگوش های سفید آزمایشگاهی در گروه های کنترل مثبت(Positive control)، تحت نظر (observation ) و کنترل منفی (Negative control ) برای انجام تست حساسیت جلدی ساده و مکرر (Primary irritation) و ۲۰ سر موش سفید آزمایشگاهی نر از نژادNMRI جهت انجام تست ایجاد حساسیت(Skin sensitization) مورد ارزیابی قرارگرفتند.

نتایج: نتایج حاکی از آن است که این فرآورده بدون عارضه و مورد تایید بوده و در صورت مصرف موضعی بیش از ۲۴ ساعت هیچگونه تحریک پذیری ندارد.

بحث: از آنجایی که بنظر می رسد که اثرات ضد التهابی این دارو تائید شده است و با توجه به اثبات عدم حساسیت زایی و تحریک پذیری آن در مصرف موضعی، که بیانگر دقت بالینی حکمای طب سنتی ایران نیز می باشد می تواند بعنوان یک داروی ضدالتهاب موضعی مناسب مورد استفاده قرار گیرد..

لینک دانلود مقاله تست های حساسیت زایی و تحریک پذیری پوستی حاد بر روی فرآورده موضعی عصارهءروغنی شوید(مرهم شوید)
عنوان نشریه نشریه طب سنتی اسلام و ایران  ، تابستان ۱۳۹۱
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *