مواد زائد و ضروری

کنترل غذا بعد از حجامت

توصیه های اطبای طب سنتی بعد از انجام حجامت

با توجه به اینکه

  1. حجامت در افزایش اکسیژن رسانی به بافت‌های خون و عضلات نقش موثری دارد به طوری که منجر به عملکرد بهتر اعضای بدن می‌شود.
  2. همچنین در تنظیم سیستم ایمنی و ترشحات غدد هورمونی بدن، تنظیم دستگاه اعصاب، سم‌زدایی از بدن، کاهش چربی خون، کاهش کلسترول و اوره، فشار خون و هم چنین قند خون کاربرد فراوانی دارد.
  3. دفع سموم از بدن و درمان و پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های مغزی از دیگر فواید حجامت است،
  4.  حتی یکی از روش های پیشگیری و درمان بیماری های ناشی از پرخونی به حساب می آید.
  5. حجامت، بدن را سبک می کند و بر خلاف خون دادن، قوت بدن را نمی گیرد، اما موضع حجامت تا زمان بهبودی کمی ضعیف می شود.
  6. و کلی فواید دیگر حجامت که در اینجا بیان کردیم.

اما باید نکاتی را در انجام حجامت و پس از آن رعایت کنید. یکی از این موارد این است که:

در غذاخوردن بعد از حجامت عجله نکنید

اگر ضعف، سرگیجه یا افت فشار ندارید تا یک ساعت پس از حجامت چیزی نخورید. در صورت وجود مشکل، قرار دادن کمی عسل در دهان تا خودش کم کم آب شود یا نوشیدن شربت عسل کفایت می کند و نیازی به غذا خوردن نیست. – پرخوری و یا خوردن غذاهای سنگین، چرب و دیرهضم، حدّاقل تا ۱۲ ساعت(و ترجیحا تا ۲۴ ساعت) اوّل بعد از حجامت به تاخیر انداخته شود. در چند روز اوّل بعد از حجامت، اولویت با مصرف آش ها، شورباها و سوپ های مقوّی امّا سهل الهضم و سبک است.

برای جبران خون از دست رفته در حجامت، اصراری بر مصرف امعاء و احشاء حیوانات(جگر، قلوه و …) و غذاهای سنگین دیگر نداشته باشید چراکه اوّلا اکثر حجامت شوندگان، با انجام حجامت، تنها، اضافه بار خود را بر زمین نهاده به تعادل رسیده اند و با مصرف این گونه خوراکی ها، دوباره به وضعیت نامطلوب قبل از حجامت برمی گردند و در ثانی عدّه کمی هم که پس از حجامت نیاز به تقویت دارند بهتر است از خوراکی هایی مانند شربت عسل، آب انار شیرین شده با عسل، خرما، مویز، گوشت کباب کرده پرندگان کوچک و … استفاده کنند. – خوردن انار، پس از حجامت هم توصیه می شود.

 انار املیسی، معانی مختلفی می تواند داشته باشد: انار ملس(ترش و شیرین)؛ انار دشتی و انار شیرین بی دانه. امّا با توجّه به حدیث ذیل، شاید انار شیرین، تعبیر مناسب تری باشد: امام حسن عسکری علیه السّلام می فرمایند:«کُلِ الرُّمَّانَ بَعْدَ الْحِجَامَهِ رُمَّاناً حُلْواً فَإِنَّهُ یُسَکِّنُ الدَّمَ وَ یُصَفِّی الدَّمَ فِی الْجَوْفِ: پس از حجامت انار شیرین بخور که خون را فرو می نشاند و آن را در درون بدن، تصفیه می کند.» – خوردن قند یا شکر: توصیه ما این است که اگر قصد مصرف شکر را داشتید، ترجیحا از شکر سرخ استفاده کنید. – تا ۴۰ دقیقه بعد از حجامت،  نمک، غذای شور، گوشتها و ماهی نمک سود خورده نشود: * «وَ أَکْلُ الْمُلُوحَهِ وَ اللُّحْمَانِ الْمَمْلُوحَهِ وَ أَکْلُ السَّمَکِ الْمَمْلُوحِ بَعْدَ الْحِجَامَهِ وَ الْفَصْدِ لِلْعُرُوقِ یُوَلِّدَانِ الْبَهَقَ وَ الْجَرَبَ‏: و خوردن غذاهاى شور، گوشتها و ماهی نمک سود، بعد از حجامت و فصد موجب بهق و جرب می گردد.» – برخی از صاحب نظران تاکید کرده اند که در روز انجام حجامت(یا تا ۱۲ ساعت پس از آن)، از مصرف ترشی و غذاهای ترش، لبنیات و ماهی هم پرهیز شود. البته در برخی احادیث توصیه به خوردن ماهی بعد از حجامت شده است که توصیه ای عمومی نیست و مربوط به شخص خاص با بیماری خاص بوده است. – بعد از حجامت، خوردن تخم مرغ به ویژه در افراد سردمزاج ممنوع است.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − هشت =

نوشته های مشابه

بستن