مقالات علمی

پرونده الکترونیک ناباروری با رویکرد طب سنتی

نویسندگانمرجان قاضی سعیدی, مژگان تن ساز, لیلا شاهمرادی, علیرضا نصیری, فریده طهماسبی , زهره صحرایی
چکیده

پرونده الکترونیک می تواند به عنوان یکی از فناوری های کلیدی در عرصه مراقبت سلامت مورد استفاده قرار گیرد که با قابلیت های فراوان خود ابزار کار آمدی را برای مستند سازی، تبادل اطلاعات و مشارکت سازمان های مراقبت سلامت فراهم کرده است. لذا مطالعه حاضر با هدف طراحی پرونده الکترونیک ناباروری با رویکرد طب سنتی صورت گرفت.

روش: این پژوهش از نوع کاربردی- توسعه ای بود. پس از تکمیل پرسشنامه نیازسنجی اطلاعاتی توسط ۲۰ نفر از متخصصین طب سنتی، داده ها با استفاده از آمار توصیفی در نرم افزار ۲۲ spss تحلیل شد و سیستم بر پایه نتایج طراحی و در نهایت جهت ارزیابی قابلیت استفاده و رضایت کاربران در اختیار ۱۰ نفر از متخصصین طب سنتی قرار گرفت.

نتایج: پزشکان متخصص شرکت کننده، اکثریت عناصر داده ای پرسشنامه نیازسنجی را ضروری تشخیص داده و قابلیت استفاده از سیستم را در سطح خوب با میانگین امتیاز ۸.۶ (از مجموع نه امتیاز) ارزیابی نمودند. سیستم طراحی شده علاوه بر ذخیره، بازیابی و گزارش گیری از داده ها توانایی تغییر در داده های مورد استفاده در سامانه، ایجاد فرم های جدید، تغییر نحوه نمایش آیتم ها از نظر اندازه و نوع، با نظر کاربر و بدون نیاز به برنامه نویسی را دارد.

نتیجه گیری: یافته های پژوهش حاکی از آن بود که طراحی و پیاده سازی پرونده الکترونیک پزشکی یک گام موثر در مدیریت داده های پزشکی بیماران نابارور با رویکرد طب سنتی می باشد. طراحی پرونده الکترونیک ناباروری با رویکرد طب سنتی منجر به افزایش کارایی موثر، عملکرد و ذخیره سازی و بازیابی داده های سلامت خواهد شد.

لینک دانلود مقالهپرونده الکترونیک ناباروری با رویکرد طب سنتی
عنوان نشریهانفورماتیک سلامت و زیست پزشکی ، زمستان ۱۳۹۵
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن