مقالات علمی

پرونده الکترونیک ناباروری با رویکرد طب سنتی

نویسندگان مرجان قاضی سعیدی, مژگان تن ساز, لیلا شاهمرادی, علیرضا نصیری, فریده طهماسبی , زهره صحرایی
چکیده

پرونده الکترونیک می تواند به عنوان یکی از فناوری های کلیدی در عرصه مراقبت سلامت مورد استفاده قرار گیرد که با قابلیت های فراوان خود ابزار کار آمدی را برای مستند سازی، تبادل اطلاعات و مشارکت سازمان های مراقبت سلامت فراهم کرده است. لذا مطالعه حاضر با هدف طراحی پرونده الکترونیک ناباروری با رویکرد طب سنتی صورت گرفت.

روش: این پژوهش از نوع کاربردی- توسعه ای بود. پس از تکمیل پرسشنامه نیازسنجی اطلاعاتی توسط ۲۰ نفر از متخصصین طب سنتی، داده ها با استفاده از آمار توصیفی در نرم افزار ۲۲ spss تحلیل شد و سیستم بر پایه نتایج طراحی و در نهایت جهت ارزیابی قابلیت استفاده و رضایت کاربران در اختیار ۱۰ نفر از متخصصین طب سنتی قرار گرفت.

نتایج: پزشکان متخصص شرکت کننده، اکثریت عناصر داده ای پرسشنامه نیازسنجی را ضروری تشخیص داده و قابلیت استفاده از سیستم را در سطح خوب با میانگین امتیاز ۸.۶ (از مجموع نه امتیاز) ارزیابی نمودند. سیستم طراحی شده علاوه بر ذخیره، بازیابی و گزارش گیری از داده ها توانایی تغییر در داده های مورد استفاده در سامانه، ایجاد فرم های جدید، تغییر نحوه نمایش آیتم ها از نظر اندازه و نوع، با نظر کاربر و بدون نیاز به برنامه نویسی را دارد.

نتیجه گیری: یافته های پژوهش حاکی از آن بود که طراحی و پیاده سازی پرونده الکترونیک پزشکی یک گام موثر در مدیریت داده های پزشکی بیماران نابارور با رویکرد طب سنتی می باشد. طراحی پرونده الکترونیک ناباروری با رویکرد طب سنتی منجر به افزایش کارایی موثر، عملکرد و ذخیره سازی و بازیابی داده های سلامت خواهد شد.

لینک دانلود مقاله پرونده الکترونیک ناباروری با رویکرد طب سنتی
عنوان نشریه انفورماتیک سلامت و زیست پزشکی ، زمستان ۱۳۹۵
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *