مقالات علمی

بررسی اسباب و علائم بیماری پوستی کلف بر اساس منابع طب سنتی ایران و مقایسه آن با بیماری ملاسما

نویسندگان لیلا شیربیگی ،  باقر مینایی ،  روشنک ثاقبی ،  اسماعیل ناظم ، عفت شاه کرمی
چکیده

مقدمه: در منابع طب سنتی ایران بیماری های پوست همواره مورد توجه حکما بوده است و در بسیاری موارد روش های درمانی متعدد و کم خطری برای هر بیماری وجود دارد. بیماری پوستی کلف، یک اختلال تغییردهنده رنگ پوست صورت به سمت سیاهی می باشد که علل مختلفی از جمله بارداری و اختلالات قاعدگی (اختلال هورمون های جنسی)، بیماری های معده، کبد و … می توانند در ایجاد آن موثر باشند. از طرفی بیماری ملاسما در طب کنونی نیز با همین اسباب و علائم بالینی شناخته می شود. درمان ملاسما مشکل، طولانی مدت، علامتی و همراه با عوارض بالینی بسیار زیاد است. لذا این مطالعه طراحی گردید، تا بتوان با شناخت بیشتر هر دو بیماری (کلف و ملاسما) از روش های درمانی کلف در بیماری ملاسما استفاده نمود.

روش ها: مطالعه یک بررسی مروری سیستماتیک می باشد که به بررسی بیماری کلف در کتب طب سنتی معتبر در بین قرون دوم تا چهاردهم هجری پرداخته وپس از جمع آوری و تجزیه اطلاعات آن را با بیماری ملاسما مقایسه کرده است.

یافته ها: علائم بالینی بیماری کلف با علائم بالینی بیماری ملاسما مشابه می باشد (هر دو بیماری به صورت ضایعات تیره رنگ، فاقد خشونت و بدون خارش هستند که معمولا در صورت ایجاد می شوند). این ضایعات می توانند در روی پوست گسترده شوند. یکی از علل بسیار مهم ایجاد کننده هر دو بیماری بارداری و اختلالات قاعدگی (اختلال در هورمون های جنسی) می باشد. البته حکمای طب سنتی علل متنوع دیگری را نیز در ایجاد این بیماری ذکر کرده اند.

بحث و نتیجه گیری: علائم بالینی بیماری کلف مشابه علائم ملاسما می باشد. هر دو بیماری مذکور در زنان بیشتر رخ می دهند. بین اسباب ایجاد کننده هر دو بیماری علل مشابهی وجود دارد و به نظر می رسد علائم بیماری کلف در منابع طب سنتی ایران همان علائم بیماری ملاسمای موجود در طب کنونی باشد. بدین ترتیب با انجام مطالعات بالینی در آینده می توان از روش های درمانی ساده، ارزان و کم عارضه کلف در بیماری ملاسما استفاده کرد.

لینک دانلود مقاله بررسی اسباب و علائم بیماری پوستی کلف بر اساس منابع طب سنتی ایران و مقایسه آن با بیماری ملاسما
عنوان نشریه  طب سنتی اسلام و ایران ،   زمستان ۱۳۹۱
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *