مقالات علمی

بررسی تاثیر الکل در عملکرد بدن انسان با نگاهی به آیه های قرآن کریم، احادیث و طب سنتی

نویسندگان زینب ملک زاده ،  علی احمدی نایب ، وحیده نصر
چکیده

سابقه و اهداف: انسان از هزاران سال پیش ، از نوشیدنی های الکلی استفاده می کرده است. نخستین بار ، دانشمند ایرانی جابربن حیان ، تخلیص اتانل را انجام داده است . مطالعه نشان داده که در بسیاری از جوامع غربی ، ۲۰ درصد از مردان و ۱۰ درصد از زنان با بیماریهای مرتبط با مصرف الکل ، درگیر هستند. بررسی مطالعه ها نشان می دهد که مصرف اتانل منجر به ایجاد آسیب های روانی و جسمانی متعددی می گردد. بابراین آسیب به سیستم عصبی ، قلب و عروق ، سیستم تولید مثل ، سیستم گوارش ، سیستم اندوکرین ، سیستم تنفس ، سیستم ایمنی و خون ساز ، جنین و همچنین بسیاری از سرطان ها ، مرتبط با مصرف اتانول است. دین اسلام ، با رهنمودهای قرآن و روایت ها ، مسلمانان را از مصرف نوشیدنی های حاوی اتانول منع کرده است .قران در آیه ی ۲۱۹ سوره بقره ، آیه های ۹۰و۹۱ سوره مائده و آیه ۴۳ سوره نساء و همچنین روایت های ائمه اطهار ، با صراحت مسلمانان را از نوشیدن شراب بر حذر داشته است . طب سنتی نیز نگاهی مشابه به مصرف الکل دارد .بررسی متون و مطالعه های پزشکی روز ، در سنجش تطابق با این فرمان مبتنی بر فرهنگ اسلامی –ایرانی، در بعد سلامت جسمانی و روانی ، از اهداف این مطالعه است.

موارد و روش ها: این مطالعه، از نوع توصیفی- کتابخانه ای است که در آن ، مصرف الکل از دیدگاه ایه ها و روایت ها ، با نگاهی به طب سنتی و تاثیر ان بر سلامت جسم و روان ، و تطابق ان با نتایج مطالعه های پزشکی بررسی شده است. این پژوهش تمام موارد اخلاقی مرتبط را رعایت کرده است.

یافته ها: آنچه از بررسی متون علمی نوین برمی آید این است که مصرف الکل تاثیر نامطلوب و فراگیری بر جسم و روان آدمی دارد ، و نتیجه مطالعه نیز ، موید همسو بودن علم پزشکی با فرامین اسلام است .

نتیجه گیری: نتیجه پژوهش نشان می دهد که اسلام تنها به عصر ظهورش تعلق ندارد و در واقع برنامه ی جامعی برای سعادت دنیوی و اخروی انسان است.

لینک دانلود مقاله بررسی تاثیر الکل در عملکرد بدن انسان با نگاهی به آیه های قرآن کریم، احادیث و طب سنتی
عنوان نشریه  پژوهش در دین و سلامت ،  زمستان ۱۳۹۵
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *