حرکت و ورزشزنان و بارداری

ورزش راه مبارزه با ناباروری

در طب سنتی برای درمان ناباروری اولین کار اصلاح سبک زندگی بیمار است.

ورزش چگونه بر سلامتی ما اثرگذار است

حرکت و سکون یکی از اصول شش گانه تدابیر حفظ سلامتی (سته ضروریه، اصول حفظ الصّحّه) در طبّ سنتی است. حرکت به معنای خروج ماده از غیرفعال بودن (قوه) به فعل است (مثل تبدیل انرژی پتانسیل به جنبشی) و سکون، بقاء ماده در حالت قوه و حفظ حالت موجود آن. نیاز به حرکت در تمام انسان ها وجود دارد.

حرارت غریزی در کنش ها و واکنش های خود، دچار تحلیل می شود و حرکت، حرارت غریزی را تقویت می‌کند (مانند باد زدن آتش نیمه افروخته) و باعث تسخین (گرمی) در بدن می‌گردد. نیاز به سکون در بدن نیز نباید نادیده گرفته شود، سکون و آرامش بدن را از رنج و تعب استراحت می‌دهد. اگر حرکتی دائمی و مستمر باشد و بین آن فاصله‌ای به نام سکون نباشد، رطوبت های بدن تحلیل می رود و با افنای رطوبت بدن، حرارت غریزی هم دچار تباهی می‌شود.

ابن سینا در کتاب قانون می‌ نویسد: «همچنان که خودت می‌ دانی، ما مجبوریم غذا بخوریم و می‌ دانی که تندرستی ما با غذایی است که مناسب مزاج ما باشد. یعنی غذایی که در کیفیت و کمیت، معتدل است. تمام قسمت‌ های غذایی که ما می‌ خوریم، بدون استثناء، کنش غذایی ندارد، بلکه در هر مرحله از مراحل هضم، بخشی از آن به صورت ماده زائد در می‌ آید و طبیعت می‌ کوشد آن را از بدن دفع کند ( از طریق مدفوع، ادرار، عرق و… )؛ اما باید دانست که طبیعت نمی‌ تواند مواد دفعی را به کلّی از بدن براند و حتماً بعد از هر هضمی، مقداری از این مواد زائد باقی می‌ ماند وقتی این مقادیر اندک، زیاد شدند و جمع آمدند، مواد دفعی زیاد می‌ شود و به تن زیان می‌ رساند.

مثلا اگر این مواد دفعی که باقی مانده و جمع شده است متعفّن شود؛ بیماری‌های عفونی به بار می آرد. اگر حالات و کیفیت آن‌ها شدت یافت بد مزاجی روی می‌دهد. اگر این تجمع بیشتر شد، بیماری‌های امتلاء (پر شدن بدن از اخلاط فاسد) به وجود می‌آید و اگر این مواد زاید خود را به اندامی برسانند ورم حاصل می‌شود. بخارهای این مواد باقی مانده، مزاج گوهر روح را تباه می‌گردانند.

به وسیله ورزش با ناباروری مبارزه کنید

در طب سنتی برای درمان ناباروری اولین کاری که انجام می‌ شود اصلاح سبک زندگی بیمار است. بسیار مهم است که فرد نابارور چه غذاهایی بخورد و از چه غذاهایی استفاده نکند. کیفیت خواب شبانه نیز در درمان ناباروری موثر است،‌ مثلا به یک فرد نابارور توصیه می‌ شود که سر شب بخوابد؛‌همچنین انجام ورزش بسیار مهم است و یکی از عواملی که می تواند در درمان ناباروری نقش اساسی داشته باشد ورزش است. عامل مهم دیگر در ایجاد ناباروری، استرس است.در بسیاری از موارد پیش می‌آید همین که بیمار اطمینان خاطر پیدا می‌ کند که ناباروری وی قابل درمان است و استرسش از بین می‌رود، بارداری اتفاق می‌افتد. بعد از اصلاح همه این موارد باید زوجین  به صورت جداگانه بررسی شوند که مشخص شود علت ناباروری از سمت مرد است یا زن زیرا روش درمان هر یک فرق می‌کند.

منبع

همکار متخصص طب‌سنتی سرکار خانوم دکتر سمیه ماهروزده

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *