مقالات اسلامی

شفابخشی آیات قرآن از نگاه طبی

شفابخشی جسمی در نتیجه شفابخشی روحی و روانی قرآن

چگونه قرآن می‌تواند شفابخش باشد؟ ممکن است این سوال برای برخی افراد پیش بیاید که منظور از شفابخشی آیات قرآن چیست. آیا این شفابخشی فقط منحصر و محدود به بیماری های روحی و روانی است؟ یا اینکه دایره آن وسیع‌تر است. جهت یافتن پاسخ این سوالات در این پست از مجله اینترنتی طبایع با ما همراه باشید:

روایات معتبر در زمینه شفابخشی آیات قرآن (شفای روحی و روانی)

  • نقل شده مردى به خدمت پیغمبر صلى الله علیه و آله شکایت نمود از دردى که در سینه او بود. آن حضرت فرمودند: طلب شفا کن به قرآن و خواندن آن؛ زیرا که خداى عزوجل می‌‏فرماید که: «وَشِفآءُ لِما فِى الصُّدُورِ» (تحفه الأولیاء (ترجمه أصول کافى) ؛ ج‏۴ ؛ ص۶۰۹).
  • امام خمینی (رض) در باب شفای جسمانی و روحانی قرآن این بیان را دارند. « قرآن برای شفای امراض جسمیّه نازل نشده، گرچه شفای امراض جسمیّه به او حاصل شود؛ چنانچه انبیاء علیهم السلام نیز برای شفای جسمانی نیامده بودند گرچه شفا می‌دادند؛ آن‌ها اطبّای نفوس و شفادهندگان قلوب و ارواحند.» ‏‏(آداب الصلوه، ص۲۰۳)‏.

می‌توان اینطور نتیجه گیری کرد که هدف اصلی قرآن جلای روح و جان آدمی بوده و شفای بیماری های روحی را بیشتر مدنظر قرار داده است لیکن بواسطه شفای بیماری های روحی، بیماری های جسمی نیز از بدن زایل می‌شوند.

سلامت جسم و سلامت روح و روان

تأثیر سلامت روان بر سلامت جسم از دیدگاه طب سنتی

در طب سنتی ایران یکی از عوامل تاثیر گذار بر سلامت انسان عوامل روحی روانی معرفی شده است. از دید طب سنتی حالات مثبت روحی مانند امید، نشاط، صداقت، بخشندگی و … عامل سلامتی و تندرستی اند و غم، استرس، حسادت و … عامل بیماری. مولانا در ابیات زیر این نکته را به خوبی بیان کرده است.

آدمی را فربهی هست از خیال/ گر خیالاتش بود صاحب‌جمال

ور خیالاتش نماید ناخوشی/ می‌گدازد همچو موم از آتشی

اثر عوامل روحی روانی بر جسک از منظر کتاب ذخیره خوارزمشاهی (مرجع طب سنتی)

متن زیر بی کم و کاست از یکی از قدیمی‌ترین کتب مرجع طب سنتی با عنوان ذخیره خوارزمشاهی انتخاب شده که در آن اثر عوامل روحی روانی به زیبایی ترسیم شده است.

  • اثر اعراض نفسانى اندر تن مردم فزون از اثر طعام و شراب است که خورده شود و فزون از اثر خواب و بیدارى و حرکت و سکون و دیگر افعال و احوال مردم است، از بهر آن‌که از طعام و شراب و داروها که مردم را اتفاق افتد که بخورد، هیچ قویتر و اثر کننده‏ تر از زهر نیست و بیش‏تر زهرها که اتفاق افتد که خورده شود یا کسى به قصد به دهد، تا اندر تن مردم قرار نگیرد و حرارت و قوت معده و جگر او اندر آن زهر اثر نکند مضرت آن پدید نیاید، و اعراض نفسانى اندر حال بیهیچ مهلت اثر کند. نبینى که اندیشه‏‌اى که بر خاطر بگذرد و سخن‏‌ها و چیزهاى خوش و ناخوشایند اندر حال اثر کند، بیهیچ مهلت.
  • و اگر اعراض نفسانى اندر تن با تفاوت باشد و از هر یکى اثر به اندازه دیگر و در خورد و قوت آن کار باشد و این نیز هم با تفاوت باشد، از بهر آنکه اگر قوت حیوانى آن شخص که او را کارى پیش آید قوى باشد، یا مرد کار دیده و آزموده باشد اثر آن اندر وى کم‏تر پدید آید و اگر قوت حیوانى ضعیف باشد یا مرد کار دیده و آزموده نباشد، اثر آن اندر مرد بیش‏تر باشد. و سبب آنکه بعضى از مردمان از شادى عظیم یا از اندوهى عظیم که ناگاه اوفتد یا از خشم عظیم یا از ترس عظیم به میرند آن است که حادثه سخت قوى باشد و ناگاه افتد، و هم قوت حیوانى ضعیف باشد و هم مرد کار دیده و آزموده نباشد. (ذخیره خوارزمشاهى ؛ کتاب سوم؛ بخش دوم؛ باب دوم از گفتار سوم).

تأثیر سلامت روح بر سلامت جسم از دیدگاه پبامبر اکرم (ص)

پیامبر اکرم نیز می‌فرمایند: هر که غم بسیار دارد تنش بیمار است و هر که بدخلق است خود را عذاب دهد. (تحف العقول/ترجمه کمره‌‏اى؛ متن؛ ص۵۷).

حرف آخر …

شناخت خدا، اعتقاد به قرآن و تقاضای شفا از این کتاب مقدس باید مورد بررسی عمیق‌تری قرار گیرد. باید به قدرت لایزال و بی‌مانند خدا پی ببریم و به مقدس‌ترین کتاب فرستاده شده از طرف وی به عنوان راهنما در تمام اصول، اعتقاد راسخ داشته باشیم و از وی خواستار شفا و درمان شویم چراکه قرآن، نه یک درمانگر بلکه یک شفادهنده کامل است. چنین اعتقادی لازم است تا هر آیه آن شفای دردها باشد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *