مواد زائد و ضروری

تمام نکاتی که باید بعد از زالو اندازی رعایت کنید

آشنایی با ملاحظات طبی بعد از انداختن زالو

زالو اندازی یک تجربه تاریخی و یک دانش کهن است که ایرانیان مهارت بالایی در به کار گیری آن داشته اند. درمان به وسیله زالو قطعا یکی از اسرار طول عمر است که تمدن جدید به تازگی به اهمیت آن پی برده است.

اما این تکنیک نیز مانند سایر اعمال یداوی از جمله حجامت، فصد و … آدابی دارد و رعایت کردن این موارد بعد از انجام زالو اندازی ضروری است.

نکاتی که باید بعد از زالواندازی رعایت شود

 1. تا ۴۸ ساعت موضع زالو درمانی با آب معمولی تماس نداشته باشد. البته اگر آب را بجوشانید موردی ندارد.
 2. موضع زالوها به طور طبیعی ۸ تا ۱۶ ساعت خونریزی دارد و در صورت خونریزی عادی و ملایم نگران نباشید. تحرک کمتر و حالت دراز کش سبب کاهش خونریزی می گردد . پس از ۱۲ ساعت در صورت ادامه خونریزی به پزشک مراجعه کنید یا با مطب تماس بگیرید.
 3. ۲۴ ساعت پس از زالو درمانی پانسمان را باز کنید و در صورت خونریزی ضماد گیاهی انعقاد را روی موضع بریزید و مجددا پانسمان کنید و برای رفع سریع جای نیش زالو از روغن بادام تلخ روی موضع استفاده کنید.
 4. گاه خارش موضعی زالو پس از ۲۴ ساعت شروع می شود و گاهی تا یک هفته ادامه دارد و در صورت خارش محدود از روغن بنفشه یا روغن گشنیز یا روغن کافور یا روغن بادام تلخ استفاده کنید و در موضع زالو استعمال کنید. در موارد خارش شدید به مطب مراجعه کنید.
 5. پس از زالو درمانی تا ۲۴ ساعت مقاربت جنسی نداشته باشید.
 6. پس از زالو درمانی استراحت فیزیکی و بدنی و حتی استراحت فکری (پرهیز از تنش, مطالعه, تلویزیون, مهمانی یا …) توصیه می شود. (حدود ۸ ساعت )
 7. تا ۲۴ ساعت نمک, تخم مرغ, ماهی و ترشی جات و به طور کل سردی جات مصرف نشود.
 8. تماس سرما و آب سرد با موضع زالو سبب خارش شدید و تورم می گردد.

بعد از انداختن زالو بیشتر از غذاهای معتدل مصرف کنید

 1. به طور کلی غذاها و ادویه و میوه های بسیار گرم و بسیار سرد پس از زالو درمانی ممنوع و مضر می باشد.و بیش تر از غذاهای معتدل نظیر کرفس, جو, آبگوشت, گلابی, شیر برنج, قیمه, سیب, سوپ جو, سکنجبین, سرکه شیره و … باید استفاده کرد. البته شربت گلاب با عسل یا آب انار بعد از زالو درمانی خیلی مفید است.
 2. مصرف غذاهای سنگین, مقوی و چرب (مانند دل, جگر, قلوه و…) و پرخوری پس از زالو درمانی بسیار ضرر دارد. چون این مواد مولد خون غلیظ و کثیف هستند و اثر زالو درمانی را به شدت کاهش می دهد.
 3. پس از زالو درمانی حتی المقدور کم تر سرپا بایستید و پیاده روی کم تر داشته باشید.
 4. خواب پس از زالو درمانی تا ۶ ساعت ممنوع است .به علت مزاج سرد خواب.
 5. مصرف غذاهای شور و حمام گرم پس از زالو درمانی جایز نیست( هر ۸ ساعت یک لیوان شربت عسل تا ۳ روز ) مصرف شربت عسل, آب انار و گلاب, مالت جو و شربت زعفران و بیدمشک پس از زالو درمانی مفید است.
 6. ندرتا پس از زالو درمانی عوارضی نظیر تب و تپش قلب, ازدیاد فشار خون, اضطراب, سردرد, سردی و لرزش بدن, رنگ پریدگی, تهوع و … پیش می آید که پزشک شما را راهنمایی خواهد کرد. (این عوارض موقت و مقطعی بوده و جای نگرانی ندارد)
 7. تا بیست و چهار ساعت پس از زالودرمانی مصرف تخم مرغ و غذاهای حاوی تخم مرغ ممنوع است.
 8. غذاهای بسیار تند و تیز وبسیار ترش و بسیار شیرین تا بیست و چهار ساعت ممنوع است.(ادویه و کتلت و…).

بعد از زالو درمانی ماءالشعیر بنوشید!

 1. در صورت  عطش وخشکی دهان پس از زالودرمانی ماء الشعیر و شکر سرخ هر هشت ساعت میل شود.
 2. جهت جبران خون از دست رفته ۵ شب هر شب یک سیخ گوشت گوسفند کباب شده (بدون نان و برنج) خالی میل نمایید (بجای شام)با سماق و لیمو ترش و عسل میل شود کاملتر خواهد بود. شیره انگور نیز استفاده شود.
 3. زالو ها وقتی از خونخواری سیر شوند خود به خود منطقه را رها می کنند باید صبر کرد تا مقداری خونریزی ادامه یابد.
 4. به توصیه ی اغلب اطبای سنتی بهتر است با بادکش کردن موضع زالو درمانی مقدار بیشتری خون و مواد مضر را بیرون کشید.
 5. محل را با یک ماده ضدعفونی کننده مانند دم کرده صاف شده آویشن یا آب جوشیده ولرم شستشو داده , تمییز می کنیم و سپس پودر زردچوبه , خاکستر باقلا و… روی محل خونریزی (نیش زالوها) می ریزیم.
 6. خونریزی بعد از افتادن زالوها نقش مهمی در بیرون راندن کثافات خون دارد . بنابراین توصیه می کنیم که مانع ادامه خونریزی نشوید و هیچ نوع نگرانی به خود راه ندهید چرا که پس از گردش آب دهان زالو در داخل رگ های بدن و حل کردن غلظت ها و رسوبات دیواره رگها, خون آلوده ی متاثر از بزاق دهان زالو به تدریج در طول چند ساعت از محل نیش زالو خارج می شود. سپس خونریزی به خود ی خود بسته شده و خون منعقد می شود.
 7. در صورت بروز عفونت در محل زخم زالو که علامت آن با سفید و سرخ شدن دور زخم و دردناکی و ورم مشخص می شود برای گرفتن داروی ضدعفونی کننده به طبیب خود مراجعه کنید.
 8. در صورت ضعف و سرگیجه, بیمار سریعا دراز بکشد و پاها را بالا نگه دارد و سر را روی زمین قرار دهد و به او شربت گلاب, زعفران یا بیدمشک بدهید.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۲ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *