نکات مهمّ قبل از زالو اندازی

اهمیت زالو اندازی و نکات مهم قبل از آن از منظر طب سنتی

زالو اندازی یک تجربه تاریخی و یک دانش کهن است که ایرانیان مهارت بالایی در به کار گیری آن داشته اند. درمان به وسیله زالو قطعا یکی از اسرار طول عمر است که تمدن جدید به تازگی به اهمیت آن پی برده است.

تأثیر شگفتی که زالواندازی در علاج بیماری ها دارد به راستی اعجاب آور است. پزشکان طب سنتی در چند دهه اخیر کوشیده اند تا با به رخ کشیدن هنر ایرانی و پیشرفت های بزرگی که در زالواندازی داشته اند، محافل پزشکی جهان را متوجه خود کنند اما این موضوع نیز مانند سایر موضوع ها مورد بی مهری برخی مسئولان قرار گرفته و اجازه گسترش این پدیده بزرگ که بر پایه علم و دانش پیشینیان ما نهاده شده مخالفت می ورزند.

زالواندازی سابقه چند هزار ساله دارد و در قرون قبل از میلاد مسیح (ع) به کار گرفته می شده است. زالواندازی توسط ایرانی ها به اوج پیشرفت و کارایی رسید. اما متاسفانه اکنون کشورهای غربی در حال سرقت آن هستند و مسئولان ما در خواب.

بوعلی سینا درباره زالو اندازی می گوید:

(( زالو بهتر از حجامت خون تباه را بیرون می کشد. زالو را ابتدا سرازیر نگه دارید تا استفراغ کند و محتویات شکمش بیرون آید سپس اندکی خون بره به او بدهید. سپس مواد چسبنده و مضر بدن او را با بوراکس پاک کنید. و جایی را که می خواهید زالو بیاندازید با دست مالش دهاید تا سرخ شود. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهید تا احیانا اگر آزار و عفونتی بر اثر نیش زالو عارض شده، از بین برود. اگر پس از زالو اندازی خون بند نمی آید مازوج سوخته، نوره، خاکستر یا سوده نرم ( یا پودر باقلا و زردچوبه) استعمال شود. زالو اندازی برای بیماری های پوست از قبیل جوش ها، دمل ها، لکه های سیاه و نقطه های سیاه و سپید و … مفید است.))

زالو اندازی و مزاج شناسی

کسانی که می خواهند علم زالواندازی را یاد بگیرند باید به مزاج شناسی تسلط کامل داشته باشند چرا که زالو اندازی ابزاری برای تعادل بخشیدن به اخلاط بدن  و در حقیقت یک پاکسازی برای دفع اخلاط اضافی و غیر طبیعی می باشد تا سوء مزاج بیمار به مزج طبیعی باز گردد.

قبل از زالو اندازی به این نکات توجه کنید:

  • برای اثربخشی بیشتر زالودرمانی، از چند روز قبل از زالواندازی، با مشورت پزشک معالج خود از داروهای ملیّن و مسهل استفاده نمایید.
  • یک راه ساده این است که روزی یک قاشق غذاخوری خاکشی را در یک لیوان آب داغ ریخته کمی شیرین و میل کنید.
  • قبل از اقدام برای زالو اندازی موضع مربوط را ابتدا با آب و صابون و سپس با آب فراوان بشویید چرا که زالوها به انواع «بوها»- حتّی بوی عرق- حسّاسند و هر گونه بویی(بوی صابون، عطـر، روغن های مالشی، اودکلن، موادّ آرایشی، ضدّ عفونی کننده ها مثل بتادین، الکل، ساولن و …) باعث کاهش تمایل آنها در چسبیدن به پوست می شود. توصیه می شود از دو روز قبل از زالواندازی، از مواد فوق استفاده نشود.
  • از ۱۲ ساعت قبل از زالواندازی از رابطه زناشویی بپرهیزید.
  • اگر محل زالواندازی موهای بلندی دارد، آنها را کاملا کوتاه کنید یا درصورت امکان بتراشید.
  • در هنگام مراجعه برای زالواندازی، روی موضع زالواندازی لباس های گشاد و راحت بپوشید. این کار، زالواندازی و پانسمان بعد از آن را تسهیل می کند.
  • در حالت ضعف، گرسنگی، تشنگی و بی حالی شدید، (و خانم ها، در ایّام عادت ماهیانه و بارداری) زالو نیندازید.
  • زالواندازی بانوان در زمان شیردهی باید با توجّه به وضعیت جسمانی و تنها با توصیه پزشک انجام شود.
  • اضطراب باعث تنگ شدن عروق و کاهش تمایل زالوها به خونخواری می شود. پس در هنگام زالواندازیّ آرام و راحت باشید.
  • در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون، (آسپرین، وارفارین، دی پریدامول و ….) پزشک را در جریان بگذارید.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *