مقالات علمی

تهوع و استفراغ از دیدگاه طب مدرن و سنتی ایران

نویسندگان محمدعلی کمالی, محمد مظاهری, مهدی برهانی, محمود باباییان, احمدرضا شریفی, مهین الصاق, محمدرضا حاجی حیدری, مریم یاوری, مجید آویژگان, پیمان ادیبی, علیرضا قنادی
چکیده

از جمله علل شایع مراجعه بیماران به درمانگاه گوارش و دیگر درمانگاه ها، تهوع و استفراغ می باشد که در صورت درمان می تواند تا حدود زیادی زندگی عادی فرد مبتلا را مختل کند.

در طب مدرن معمولا از دو واژه تهوع و استفراغ جهت توصیف بیماری استفاده می شود که تاکنون تحقیق های گسترده ای در راستای پیشگیری و درمان آن انجام شده و توصیه های فراوانی در این زمینه وجود دارد. در طب سنتی ایران چهار واژه تهوع، غثیان، تقلب نفس وقی به کار رفته که در قسمت علل ایجاد کننده آن یک سبب کلی و هفت سبب جزیی به نام «اسباب و علل» قی، تهوع و مواردی دیگر ذکر شده است. در این طب از نقش اخلاط، ضعف معده، فساد غذا در معده و مشارکت دیگر اعضا در ایجاد این بیماری سخن به میان آمده و سپس پیشگیری و درمان بر اساس سبب بیماری و نوع خلط بیماری زا پایه ریزی می شود.

برخی از اوقات ممکن است علت اصلی ایجاد این بیماری در اعضای دیگر مانند دماغ، جگر، طحال و دیگر اعضا باشد (مشارکت اعضا)، که در این حالت درمان اصلی باید متوجه رفع مشکل آن عضو گردد. رنگ مواد مستفرغه دال بر نوع خلط و ماده مسبب قی می باشد. رابطه قی با رطوبت و ضعف معده از دیگر موارد ذکر شده در این طب است.

انجام قی داوطلبانه با تشخیص و نظارت طبیب حاذق در موارد خاص به عنوان پیشگیری و درمان جهت پاکسازی بدن از فضولات و مواد زاید از دیگر موارد پیشگفت در طب سنتی ایران است.

لینک دانلود مقاله تهوع و استفراغ از دیدگاه طب مدرن و سنتی ایران
عنوان نشریه طب سنتی اسلام و ایران ، تابستان ۱۳۹۱
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *