زیبایی و تناسب اندام

عوارض رژیم های لاغری

از نظر طب سنتی رژیم لاغری باید مواردی را رعایت کند.

یک متخصص تغذیه درباره عوارض رژیم‌های لاغری ناگهانی و خودسرانه که گاه با پیشنهاد افراد غیرمتخصص انجام می شود، هشدار داد: این افراد اگر بدون مراجعه به متخصصان، خودسرانه رژیم بگیرند، ممکن است آسیب‌های جدی به اعضای مختلف بدن خود وارد کنند و دچار عوارض متعددی شوند.

آیا رژیم لاغری مفید است؟

دکتر محمدعلی کشاورز افزود: یکی از عوارض این نوع رژیم‌ها، تحلیل رفتن عضلات بدن در ناحیه صورت و چروک شدن پوست است، همچنین این افراد دچار ریزش موی شدید شده که در بعضی مواقع این عوارض قابل برگشت نیست و یا برگشت آن بسیار زمانبر و طولانی مدت خواهد بود. احتمال ابتلا به سنگ صفرا در افرادی که از رژیم‌های غیرتخصصی استفاده می کنند نیز یک مساله بسیار مهم و جدی است.

به گفته این متخصص تغذیه، افرادی که رژیم‌های غیرمعقول می گیرند، چنان‌چه اقدام به مصرف مکمل‌های غذایی کنند، در صورتی که مصرف آن زیر نظر متخصصان و کارشناسان تغذیه نباشد، مصرف خودسرانه آن می تواند خطر آفرین باشد.

دکتر کشاورز درباره مصرف خودسرانه مکمل‌های غذایی در دوران رژیم‌های غیراصولی توضیح داد: با نرسیدن موادغذایی اصلی و مصرف مکمل‌های غذایی به کلیه و کبد این افراد آسیب وارد می شود.

مدیر گروه تخصصی تغذیه بالینی دانشکده رژیم شناسی دانشگاه تهران افزود: بسیاری از افراد برای عضله سازی  با استفاده از دستوراتی که در بدن‌سازی‌ها به آنان داده می‌شود اقدام به مصرف مکمل‌ها و هورمون‌هایی می کنند که علاوه بر ناباروری در مردان می‌تواند موجب تحلیل قدرت جنسی در آن‌ها نیز شود.

وقتی در رژیم به جای چربی، عضله می سوزد

همچنین دکتر منصور رضایی، متخصص تغذیه نیز درباره عوارض رژیم‌های سخت و غیراصولی توضیح داد: این عوارض و بیماری‌های ناشی از رژیم‌های غذایی با توجه به نوع رژیم متفاوت است. افرادی که به این شکل اقدام به لاغری و کاهش وزن می‌کنند با حداقل کاهش دریافت ویتامین و املاح بدن، پرخاشگر و عصبی خواهند شد، علاوه بر آن ضعف عضلانی و مشکلات روده‌ای  و موارد متعدد دیگر می‌تواند از عوارض این رژیم‌ها باشد.

وی افزود: اقدام به گرفتن رژیم‌های ناگهانی و غیرمعقول اگرچه ممکن است در ظاهر فرد را به سرعت به وزن مطلوب خود برساند، اما این کاهش وزن، موقتی و قابل برگشت خواهد بود.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه