اختلالات خواببیماری هاروح و روان

پیشگیری و درمان اختلالات خواب در پزشکی جدید

معرفی بیماری اختلالات خواب و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

اختلالات خواب چیست؟

اختلالات خواب مثل  زیاد یا کم خوابیدن، بیداری ناگهانی از خواب، نرسیدن به مرحله خواب عمیق و سخت خوابیدن می باشد. این اختلالات می‌تواند ناشی از بیماریهای ذهنی  مثل استرس، اضطراب و هم چنین  بیماریهای تنفسی مثل خرناس یا نوعی بیماری پیری باشد. خواب دارای دو مرحله متفاوت است که در مرحله ی اول خواب همراه با رویا که مغز در آن در حال فعالیت می باشد و مرحله دوم خواب آسایش بیشتر است که همواره در خواب بین این دو مرحله متغیر است و هر ۹۰ دقیقه یک بار انتقال پیدا میکند که اگر این چرخه به هم بخورد باعث اختلالات متعدد خواب می گردد.

راه های درمان اختلالات خواب در پزشکی مدرن چیست؟

برای افرادی که مدت زمان زیادی است که با اختلالات خواب درگیر هستند، می‌توان گفت که هیچ درمان سریعی برای درمان اختلال خواب وجود ندارد. اما گزینه های زیاد موثری هستند که می‌توانند برای درمان بی‌خوابی مفید باشند. درمان های مبتنی بر دارو می‌تواند برای برخی افراد در ابتدا مفید باشد اما برای درمان قطعی بی خوابی و در طولانی مدت اثرگذار نیستند. متخصصین درمان بی خوابی برای افرادی که اختلال خواب شدیدی بر اثر سوء مصرف مواد مخدر و یا افسردگی دارند، عامل اصلی ایجاد مشکلات خواب افراد را ریشه یابی و به درمان هر بیمار بصورت جداگانه می‌پردازند، زیرا درمان عامل اصلی ایجاد بی‌خوابی در افراد متفاوت بوده و درمان جداگانه و منحصر به هر شخص بسیار موثرتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
آشنایی با بیماری ها و روش های درمانی آنها

درمان دارویی رایج‌ترین روش برای رفع انواع بی خوابی به شمار می‌آید. هرچند برای درمان انواع اختلالات خواب داروی معینی تجویز می‌شود. اما به طور معمول ترکیبی از درمان دارویی و روش‌های دیگر برای غلبه بر اختلال های خواب به کار برده می‌شود.

داروهای زیر برای درمان اختلال های خواب تجویز می‌شود:

  • داروهای خواب آور
  • داروهای مخصوص درمان عارضه اصلی‌ای که باعث بروز اختلال خواب شده است.
  • مکمل‌های ملاتونین
  • داروهای سرماخوردگی یا آلرژی

پرخاشگری ناشی از کیفیت نامناسب خواب غالباً منجر به بروز اختلال خواب می‌شود. تعدیل خشم با مصرف دارو می‌تواند کیفیت خواب را بهبود دهد. داروهای مختلفی که برای بیماران دچار اختلال خواب تجویز می‌شود، خشم و پرخاشگری را کاهش می‌دهد. از جمله داروهایی که برای کاهش خشم تجویز می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیشتر بخوانید
تبادل تجربیات درمانی در رابطه با بیماری اختلالات خواب

بنزودیازپین‌ها

  • بنزودیازپین‌ها پرخاشگری یا آشفتگی حاد مربوط به اختلالات خواب را درمان می‌کنند، اما واکنش‌های گیج کننده‌ای را نیز ایجاد می‌کنند. چون احتمال سوءمصرف بنزودیازپین‌ها وجود دارد، این داروها را نباید به صورت مداوم بدون نظارت پزشک مصرف کرد.

داروهای ضد روان‌پریشی

  • مصرف دوز بالای این داروها احساس آرامش عمیقی را ایجاد می‌کند. پزشکان داروهای ضد روان‌پریشی را برای کاهش پرخاشگری و پریشانی بیماران تجویز می‌کنند. مصرف این داروها باعث کنترل حرکت‌های مکرر غیرارادی و بدون هدف هنگام خواب همراه است.

داروهای ضدافسردگی

  • این داروها اضطراب، تحریک‌پذیری و هیجاناتی را که منجر به آشفتگی و پریشانی ذهن بیماران می‌شود، کاهش می‌دهند.

داروهای تثبیت کننده خلق

  • این داروها برای کنترل پرخاشگری بیماران مبتلا به عارضه‌های روانی مختلفی مانند دمانس، اختلال شخصیت مرزی، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی تجویز می‌شود.

مصرف داروهای ضد روان‌پریشی توصیه استاندارد برای بیمارانی است که رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز می‌دهند. چنانچه بیمار دچار اختلال‌های خواب نیز باشد، ممکن است داروهای ضد روان‌پریشی درمان مناسبی برای اختلال خاص بیمار نباشد.

مشاوره برای درمان

داروهای خواب آور درمانی قطعی برای رفع مشکل اختلال خواب نیستند و علائم اصلی را برطرف نمی‌کنند. به همین دلیل بسیاری از بیماران به دنبال منابع دیگری برای درمان هستند که یکی از موثرترین آن‌ها مشاوره است. مصرف دارو مشکل را برای مدتی کوتاه برطرف می‌کند، اما می‌تواند اختلال خواب را در درازمدت تشدید کند. به علاوه بیمارانی که داروی خواب‌آور مصرف می‌کنند، وقتی تحمل بدنشان نسبت به اثر دارو افزایش می‌یابد، نتیجه مطلوبی از دارو نمی‌گیرند و به آن وابسته شوند. حتی اگر درمان اختلال خواب تشخیص داده شده مستلزم تجویز دارو باشد، چنانچه مشاوره در کنار مصرف دارو انجام شود و بیمار تغییرات مفیدی را در سبک زندگی‌اش ایجاد کند، نتیجه بهتری از این درمان ترکیبی به دست خواهد آمد.

رفتار درمانی شناختی (CBT)

بسیاری از مشکلات بی خوابی پیامد الگوهای رفتاری خاصی هستند که عواقب اجتماعی و هیجانی متعددی مانند اضطراب، افسردگی، اعتیاد و عارضه‌های دیگر را به دنبال دارند. رفتار درمانی شناختی (CBT)، مدیریت اختلال خواب مختلف را به بیماران آموزش می‌دهد. رفتاردرمانی شناختی به بیمار کمک می‌کند که رفتارش را قبل از خواب تغییر دهد و افکاری را که او را شب‌ها بیدار نگه می‌دارد، متوقف کند.

رفتار درمانی شناختی بر ارتقای مهارت‌های آرامش بدن و بهبود آن دسته از عادت‌های سبک زندگی تاکید دارد که بر الگوهای خواب اثر می‌گذارند. رفتار درمانی شناختی روشی موثر برای درمان علائم و مشکلات اصلی مولد اختلالات خواب است و در نهایت به بیمار کمک می‌کند تا آیین خواب سالمی را برای خود ایجاد کند.

درمان اختلالات خواب و عارضه های همزمان

بسیاری از بیمارانی که درصدد درمان اختلال خواب برمی‌آیند. همزمان با عارضه های دیگری مانند سوءمصرف مواد، افسردگی و داروهای خواب آور نیز دست و پنجه نرم می‌کنند. این گروه از بیماران به سرعت متوجه می‌شوند که خوددرمانی فقط اختلال خوابشان را تشدید می‌کند. شناسایی علت اصلی بروز این اختلال‌ها و ایجاد توانایی و مهارت‌های لازم در بیماران برای غلبه بر مشکلاتشان، موثرترین روش برای درمان این گروه از بیماران است.

بیماران دچار انواع اختلالات خواب غالباً در مصرف داروهای خواب آور و داروهای تجویزی زیاده‌روی می‌کنند. مصرف مداوم این داروها بشدت وابستگی ایجاد می‌کند. چنانچه بیمار در دام اعتیاد به این داروها گرفتار شود، اختلال سوءمصرف دارو و اختلال خواب باید همزمان درمان شود. اعتیاد به قرص خواب مشکلات خواب شدیدتری را به وجود می‌آورد و اثر هر گونه درمانی را که فقط متمرکز بر بهبود خواب باشد، از بین می‌برد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: