بیماری هاخروپفگوش و حلق و بینی

پیشگیری و درمان خروپف در پزشکی جدید

معرفی بیماری خروپف و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

خروپف چیست؟

خروپف معمولا به علت بسته شدن راه هوا در هنگام تنفس درخواب است که باعث گرفتگی مجرای تنفسی و ایجاد صدا است و گاهی نیز ممکنه بر اثر وقفه تنفسی در خواب باشد. عضو های درگیر این مشکل، زبان کوچک و نرم کام می باشند و عوامل ایجاد آن معمولا ضعیف بودن گلو و بسته شدن آن زمان خواب، جابه جایی فک، بسته بودن مسیر بینی، وقفه در تنفس، دارو های آرام بخش، مصرف الکل و خوابیدن نا متعارف می توانند باشند.

این مسئله مشکل چندان بزرگی نبوده و راه کار های متداول رفع این مشکل از جمله کاهش وزن، اصلاح نوع خواب، عدم مصرف الکل، رعایت بهداشت خواب، دوش گرفتن، تعویض بالشت، مصرف بیشتر مایعات و… می باشند.

بیشتر بخوانید
آشنایی با بیماری ها و روش های درمانی آنها
درمان خروپف

علت

 • خروپف ،ناشی از ارتعاشات در بافت های نرم دستگاه تنفسی فوقانی در هنگام تنفس است. می تواند در هر بخشی از راه هوایی فوقانی ،اتفاق بیفتد که شامل :
 • کام نرم:این بخشی از سقف دهان شما است که درست در پشت دهان قرار دارد.
 • پشت زبان:پشت گلو. لوزه ها را شامل می شود که بافت های برجسته ای هستند. که در هر دو طرف پشت گلو قرار دارند. این ،شامل زبان کوچک است. که گوشتی کوچک است و در وسط پشت گلو آویزان است.

دلیل اصلی

نقص در بینی گاهی اوقات باعث خروپف می شود ولی این تنها دلیل نیست و دلایل دیگر شامل:

 • داشتن اضافه وزن این اولین دلیل است. چربی زیاد, به گلو ، فشار می آورد و باعث خروپف می شود.
 • مصرف قرص های خواب آور بیش از حد می تواند ،شما را آرام کند و منجر به خروپف شود.
 • مشکل داشتن در پشت گلویتان، مثل داشتن کام(سقف دهان) نرم.
 • مصرف دخانیات می تواند منجر به تورم پشت گلوی شما شود و باعث خروپف شود.

خروپف می تواند در هر سنی، کودکان یا بزرگسالان رخ دهد اما بیشتر ،بین ۴۰ تا ۶۰ ساله ها شایع است.

خروپف در مردان بیشتر از زنان است. و در کودکان، معمولا به دلیل بسته شدن بینی در اثر سرماخوردگی، یا به دلیل اینکه لوزه ها و یا آدنوئید های بسیار بزرگ دارند، رخ می دهد. و در بزرگسالان معمولا به دلیل ضعف در پشت گلو یا اضافه وزن است.

عوارض خروپف

معمولا خروپف برای سلامتی شما مضر نیست تنها استثناء ،این است. که شما اضافه وزن داشته باشید و به معنای واقعی تنفس را برای ۵-۱۰ ثانیه در خواب متوقف کنید. این چیزی است که به معنای آن ‘انسدادی خواب’ میگویند و می تواند مضر باشد. بعضی از مردم از صدای بلند خروپف خود بیدار میشوند و شب آزار دهنده ای را میگذرانند. و در صبح احساس خستگی می کنند.

چه زمانی خروپف نگران کننده است ؟

اگر خروپف شما برای خودتان یا دیگران آزاری نمیرساند. لازم نیست که پزشک بروید ولی در برخی شرایط باید حتما به پزشک مراجعه کنید که این شرایط شامل:

 • اگر ،به طور منظم با نفس نفس زدن بیدار شوید (این می تواند مشکل دیگری را نشان دهد، مانند یک مشکلی در قلب).
 • اعضای خانواده می گوید که در طول شب، تنفس را متوقف می کنید. (اگر شما اضافه وزن دارید و این اتفاق می افتد، ممکن است آپنه انسدادی خواب داشته باشید).
 • در طول روز، احساس خستگی یا خواب آلودگی می کنید به خصوص در زمان هایی که باید کارهایی را که لازم است انجام دهید. مثل کار و رانندگی با اطمینان.
 • خروپف شما، واقعا بر شریک زندگیتان و یا رابطه شما تأثیر می گذارد.

پزشک شما، بعضی از سؤالات را می پرسد و سپس دلیل را بررسی می کند ، مواردی مثل قد و وزن شما را بررسی می کنند. و همینطور بینی، دهان، گلو و گردنتان را ؛ برای این مشکل معمولا هیچ آزمایشی لازم نیست. ولی اگر خروپف واقعا بد باشد، ممکن است شما را به یک متخصص گوش و حلق و بینی، ارجاع دهند.

بیشتر بخوانید
تبادل تجربیات درمانی در رابطه با بیماری خروپف

درمان خروپف در پزشکی جدید چگونه است؟

داشتن توده ی بدن نرمال، گاهی اوقات تنها کاری است که برای توقف خروپف می توان کرد. سعی کنید به طرفین بخوابید خوابیدن به کمر، اغلب باعث فشار بر پشت گلو می شود، و باعث خروپف می شود. اما اینها تنها بخش از توصیه هایی است که برای درمان و رفع خروپف وجود دارد. برای آگاهی از روش های بیشتر و کامل تر ادامه مطلب را بخوانید.

عمل جراحی

عمل جراحی تقریبا همیشه به خروپف کمک می کند، اما متأسفانه بعضی از مردم دوست ندارند. و راه های دیگری را امتحان می کنند. نکته :ابتدا سعی کنید، نظر یک منبع بی طرف مانند جراح گوش و حلق و بینی را قبل از انجام جراحی ، بپرسید.

عمل بینی

اگر پولیپ بینی دارید، برداشتن آن میتواند خروپف را متوقف کند اگر وسط خط بینی شما کج شده باشد. (انحراف تیغه بینی) ممکن است این کار را انجام دهد (اما نه همیشه).برخی افراد با این مشکلات، متولد می شوند و یا برایش عمل می کنند این ،دیواری است که دو طرف بینی را از هم جدا می کند و جریان هوا را محدود می کند. ممکن است، موجب تنفس دهانی شما، در طول خواب و باعث خروپف شود. و لازم باشد برای اصلاح این وضعیت عمل جراحی انجام دهید.

تنزیلکتومی

این بیشتر برای بچه هایی که خرخر می کنند، مناسب است. معمولا هر دو لوزه و آدنوئید(غده) برداشته می شوند. اینکار تنها برای خروپف ، انجام نمی شود، بلکه برای لوزه های بزرگ تری که ممکن است باعث مشکلات دیگری مانند آپنه انسدادی خواب یا تظاهرات منظم تاندونولیت می شود، نیز مناسب است.

روش درمانی UPPP

این عمل، با بیهوشی عمومی انجام می شود که در آن بخشی از بافت داخل و اطراف دهان و گلو برداشته می شود، و فضای بیشتری ایجاد می شود و این کار، شامل کوتاه کردن بافت نواری شکل است که در وسط انتهای دهانتان آویزان می شود (زبان کوچک) و برش هایی بر کام(سقف دهان) نرم شما که در پشت دهان قرار دارد. می تواند، به خروپف کمک کند، اما فقط به طور موقت، هوشیار باشید، کاری بسیار دردناک است.

با کمک لیزر (LAUP)

این یک روش مشابه است، اما لیزر انجام می شوداین لیزر، زبان کوچک و قسمتی از کام نرم را می سوزاند.

تخریب بسامدی رادیوییِ کام نرم

اینکار باعث سفت شدن کام نرم می شود. تا اینکه ارتعاش شدیدش متوقف شود. با تزریق بی حسی در سقف دهان شروع میشود (یک بی حس کننده موضعی). یک دستگاه ،به نام الکترود در سقف دهان شما قرار میگیرد امواج رادیویی از طریق الکترود به کام نرم شما ارسال می شوند.

ایمپلنت های کام نرم

این ایمپلنت ها در کام نرم شما تزریفق می شوند، که آن را سفت می کند که باعث می شود تا این ارتعاشات زیاد متوقف شوند. این نیز با بی حسی موضعی انجام می شود. بسیاری از این تکنیک های جراحی ،به طور رسمی اثبات نشده اند که برای توقف خروپف کار می کنند. هرچند ممکن است امکان توقف کوتاه مدتی را برایتان فراهم کنند. اما خروپف معمولا بر می گردد به همین دلیل است، که برخی از سیستم های دولتی، مانند NHS انگلستان، سرمایه برای درمان خروپف را به عهده نمی گیرند.

قرار دادن ایمپلنت های پاناتولد

همچنین به نام “روش ستونی و عمودی” معروف است. این درمان، شامل تزریق رشته های بافته شده از فیبر پلی استر به کام نرم دهانتان است این کار باعث می شود تا خروپف کاهش یابد.

تخریب بافتی رادیوفرکانسی (سومنوپلاستی)

این درمان جدید با استفاده از امواج رادیویی با شدت کم ،برای کاهش برآمدگی های بر روی کام نرم شما انجام می شود در جهت کاهش خروپف.

درمان و مراقبت

در بعضی از موارد ،خروپف کردن، مهم است. که حتما به دنبال مراقبت از پزشکی باشید. تا بتوانید از درمان های پزشکی که نیاز دارید بهره مند شوید انواعی از خروپف ها که ناشی از عوامل بی خطر و سبک است. مانند:وضعیت خوابیدن – که اغلب می توانند با درمان های خانگی درمان ،شود .

 1. اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش دهید: این به کاهش میزان بافت های مزاحم گلو کمک می کند. که باعث خروپف شما شده اند.
 2. به پهلو بخوابید: خواب به پشت، گاهی باعث می شود که زبان در پشت گلو حرکت کند. که بخشی از جریان هوا از طریق گلو را متوقف می کند.
 3. سر خود را در رخت خواب بالا ببرید: چهار اینچ بالا بردن سرتان از رخت خواب، باعث کاهش خروپف و باز نگه داشتن راه های هوایی می شود.
 4. استفاده از نوار بینی یا دیلاتور خارجی بینی: نوار های بینی چسبی را، می توان بر روی تیغه بینی قرار داد، تا به افزایش فضای داخل بینی کمک کند و می تواند، تنفس شما را بهتر کند و یا خروپف را کاهش داده یا از بین ببرد.
 5. آلرژی های مزمن خود را درمان کنید : آلرژی ها ،می توانند جریان هوا از طریق بینی را کاهش دهند.
 6. از خوردن داروهای آرامش بخش ،قبل از به خواب رفتن، پرهیز کنید.
 7. ترک سیگار و دخانیات: سیگار کشیدن ،یک عادت ناسالم است که می تواند خروپف شما را بدتر کند با پزشک خود دربارۀ درمانهایش صحبت کنید -،مثل آدامس یا برچسب هایی که می تواند به شما کمک کند.
 8. به مقدار کافی بخوابید: حتما هر شب هفت تا هشت ساعت بخوابید.
 9. با توپ تنیس بخوابید: یک توپ تنیس را در پشت خود بگذارید، تا عادت کنید به پهلو بخوابد.

سایر روش ها

 • گیره گوش: نه برای شما، برای شریک زندگیتان!
 • رقیق کننده بینی: می تواند مفید باشد، اگر سر و صدای خروپف شما عمدتا از بینی باشد ، این دستگاه ،در داخل بینی قرار میگیرد و قبل از رفتن به خواب برای باز نگه داشتن بینی استفاده می شود.
 • دستگاه بزرگ کننده فک پایین: تعدادی از برآمدگی ها و پوشش هایی وجود دارند ،که فک پایین و زبان را به سمت جلو حرکت می دهند ، قبل از خوابیدن ،این دستگاه را در دهان خود قرار دهید.این دستگاه، فضای بیشتر هوایی را در مجرای هوایی ایجاد می کند و می تواند از خروپف که از زبان نشات می گیرد ،را متوقف کند این ها، وسیله هایی هستند که اگر توسط دندانپزشکان به درستی انتخاب شوند، بسیار موثر خواهند بود.
 • چانه بند : اینها تسمه یا بندهایی هستند که شما در زیر چانه خود قرار می دهید تا در طول شب، دهانتان را ببندد و شما را مجبور به نفس کشیدن از بینی می کند ؛ می تواند مفید باشد، اگر خروپف شما از دهان باشد.
 • استفاده از دستگاه CPAP یا همان ماسک های ضد خروپف: اگر به لحاظ پزشکی مناسب باشد، قرار دادن ماسک هوایی تحت فشار روی بینی در زمان خواب، می تواند به باز نگه داشتن راه های هوایی کمک کند. این درمان ،معمولا برای درمان آپنه انسدادی خواب توصیه می شود.

مراقب باشید چرا که در بسیاری از درمان های مربوط به خروپف که خریداری می کنید، شواهد علمی زیادی وجود ندارد پس مراقب باشید. که زمان زیادی از آنها استفاده نکنید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: