بیماری هافشارخونقلب و عروق

پیشگیری و درمان فشارخون در پزشکی جدید

معرفی بیماری فشارخون و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

فشارخون چیست؟

فشارخون به شدت جریان خون در رگ ها که اگر از میزان استاندارد آن کمتر یا بیشتر گردد ممکن است سبب مشکلاتی در بدن گردد. معمولا فشارخون نرمال بین ۸۰ تا ۱۲۰ میلی متر جیوه باشد و کمتر و بیشتر آن غیر طبیعی می باشد. معمولا فشار خون بالا برای شخص مشکل ساز است و فشار خون پایین نمی تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

عوامل زمینه ساز فشار خون معمولا سیگار کشیدن، داشتن اضافه وزن، نداشتن فعالیت فیزیکی، رژیم غذایی پر نمک، مصرف مشروبات الکلی، استرس و اضطراب، سن بالا، عوامل ژنتیکی، سابقه خانوادگی فشار خون بالا، بیماری کلیوی مزمن، اختلالات غدد فوق کلیوی و تیروئید و سایر موارد می تواند باشد. نشانه های فشار خون را می تواند سردرد شدید، سر گیجه، مشکلات بینایی، درد قفسه سینه، تنفس سخت، ضربان قلب نا منظم، وجود خون در ادرار و بعضی نشانه های دیگر باشد.

راه های پیشگیری و درمان فشارخون در طب جدید چگونه است؟

درمان فشارخون امکان پذیر است. البته نه با قرص فشار و داروهایی که بیشتر جنبه کنترل شیمیایی فشار خون را بر عهده دارند. بلکه با انجام برخی تغییرات در زندگی، می توانید امیدوار باشید که به طور کلی فشارخون را درمان کنید. نکته جالب توجه در مورد قرص فشار خون این است که این قرص های شیمیایی به جای اینکه بیماری شما را درمان کنند، بدنتان را به خود وابسته کرده و مجبور هستید تا اخر عمر از قرص فشار مصرف کنید. در حالی که ممکن است با رعایت های غذایی و تحرکی بتوانید به سمت درمان فشار خون پیش بروید.
در ادامه به برخی از مهمترین راهکارها برای درمان فشار خون که به طور قطعی بسیاری از افراد با کمک آنها درمان شده اند، اشاره می کنیم. این راهکارها البته برای درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه مناسب نیست و بیشتر در دراز مدت اثرات خود را می گذارد. بعد از اینکه با این موارد آشنا شدیم، به سراغ معرفی روش های بهبود و کنترل فشار خون با مواد طبیعی می رویم که می تواند برای شما جذاب باشد.
بیشتر بخوانید
آشنایی با بیماری ها و روش های درمانی آنها

سبک زندگی خود را تغییر دهید

اولین گام برای درمان فشارخون بالا، این است که بتوانید سبک زندگی خود را تغییر دهید. این سبک زندگی شامل موارد مختلفی است. اگر می خواهید به صورت قطعی و ۱۰۰ درصد و بدون نیاز به داروهای شیمیایی، فشار خون خود را درمان کنید، ابتدا باید به فکر تغییر در سبک زندگی خود باشید. این تغییرات شامل موارد مختلفی می شود که به برخی از آن ها در ادامه اشاره می کنیم

کنترل چاقی

چاقی یکی از بدترین امراضی است که می تواند جلوی درمان فشار خون را بگیرد. برعکس، اگر سعی کنید سایز دور کمرتان متناسب با وزن و هیکلتان باشد، احتمالا می توانید برای درمان فشار خون بالا امیدواری بیشتری داشته باشید. مهمترین نکته برای تغییر در سبک زندگی به منظور درمان فشار خون این است که مراقب چاق شدن خود باشید و اگر چاق هستید با استفاده از روش های مختلف به سمت لاغری پیش بروید. لاغری برای درمان فشار خون اثرات معجره آسایی دارد.
فراموش نکنید که چاقی، خود عاملی برای بروز بیماری های جانبی مثلا آپنه خواب است. که در میزان و کیفیت خواب شما اثر گذاشته و به صورت مستقیم بر روی افزایش میزان فشار خون تاثیر می گذارد. به طور کلی برای درمان قطعی فشار خون، باید وزن خود را متناسب کنید و تا جای ممکن مراقب چاقی شکمی باشید.

ورزش منظم

شاید باور این نکته برای افرادی که مدت ها است به فشار خون بالا مبتلا هستند سخت باشد. که با روزانه بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش مداوم و منظم، می توانند میزان فشار خود را بین ۵ تا ۸ میلی متر جیوه کاهش دهند. این را تحقیقات علمی می گوید. کافی است هفته ای حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش منظم و بدون وقفه داشته باشید. حتی یک روز هم بدون ورزش ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ای نباید بگذرد.
مهمترین دلیلی که تاکنون ورزش نتوانسته برای شما به عنوان درمان قطعی فشار خون بالا اثر کند، احتمالا عدم تداوم در ورزش کردن است. اگر ورزش کردن را به صورت مداوم انجام دهید، اثرات شگرف ان را بر روی میزان فشار بالا خود خواهید یافت. در نتیجه سعی کنید تا جای ممکن هوشمندانه عمل کنید و نظم در ورزش را الگوی خود قرار دهید.

رژیم غذایی سالم تر

مهمترین عاملی که در تغییر سبک زندگی به درمان فشارخون بالا کمک می کند، تغییر در خوراکی هایی است که تاکنون مصرف می کرده اید. اگر می خواهید کاهش فشار خون بالا را تجربه کنید، بهتر است خیلی زود غذاهای مضر را از برنامه غذایی خود حذف کنید. و از خوراکی های مفید استفاده نمایید.
یک غذایی کامل و مفید که در آن انواع غلات کامل، میوه و سبزی و محصولات لبنی کم چرب وجود داشته باشد، می تواند شرایط را برای درمان فشار بالا مهیا کند. این تغییرات باید بر اساس اصول و هوشمندانه انجام شود تا مشکلی برای بدن شما ایجاد نشود. قطعا تغییر در رژیم غذایی کار بسیار سختی است. خوردن غذاهای کم چرب، کم نمک و ترجیحا آب پز شده، ممکن است باب میل شما نباشد. با این حال بهتر است به فکر سلامتی خود باشید و بیخیال این غذاهای به ظاهر خوشمزه اما مضر شوید.

پرهیزات

برای درمان قطعی فشارخون بالا باید به فکر رعایت برخی پرهیزات باشید. اگر پرهیزات را رعایت نکنید، به هیچ وجه برای شکست دادن فشار خون موفق نمی شوید. یکی از مهمترین پرهیزات قطع مصرف نمک تصفیه شده و منابع غذایی دارای پتاسیم است. پتاسیم می تواند باعث افزایش فشار خون و همچنین افزایش خطر احتمال سکته قلبی شود. در نتیجه باید در گام اول به فکر کاهش پتاسیم باشید.
شاید مهمترین پرهیزات در دوران درمان قطعی فشار خون بالا در خانه، عدم مصرف مواد پتاسیم دار است.
برای کاهش میزان سدیم در درمان فشارخون، بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:
 1.  قبل از خرید مواد غذایی حتما برچسب آن ها را مطالعه کنید. شما می خواهید به درمان فشار بالا در منزل اقدام کنید. در نتیجه هر نوع ماده غذایی برایتان مناسب نیست. حداقل این است که میزان پتاسیم هر ماده غذایی را چک کرده و سپس خرید کنید.
 2. غذاهای فراوری شده مصرف نکنید. بدون رودربایستی با خودتان بهتر است مشخص کنید که قصد درمان خانگی و بدون قرص و داروی فشار را دارید یا خیر. اگر جواب مثبت است، پس بیخیال غذاهای فراوری شده شوید.
 3. نمک را از غذاهای خود حذف کنید. کار سخت اما شدنی! کم کم و به مرور زمان میزان نمکی که در غذا مصرف می کنید را کم کنید. این کار به شما برای درمان قطعی فشار خون بالا کمک می کند. طبیعی است که مصرف مواد خوراکی آماده یا فست فود ها که عموما نمک زیادی دارد، به هیچ وجه برای شما مناسب نخواهد بود.
 4. مصرف سیگار و قلیان را تمام کنید. اگر می خواهید میزان پتاسیم را در مبارزه با فشار بالا کاهش دهید، بهتر است از کشیدن مواد دخانی خودداری کنید. سیگار و قلیان از کاهش فشار خون بالا جلوگیری می کنند و همین موضوع روند درمان شما را با اختلال مواجه می گیرد. تصمیم بگیرید و از همین الان دیگر سیگار و قلیان نکشید.

 چه داروهایی برای درمان فشار بالا تجویز می شود؟

یکی از روش های رایج برای درمان قطعی فشار خون! استفاده از قرص ها و داروهای شیمیایی است. در واقع پزشکان در مواجه با افرادی که فشار آن ها از ۱۳۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه تجاوز می کند، قرص فشار خون می نویسند. در ابتدای کار نیز دوز دارو کم در نظر گرفته می شود تا عوارض جانبی بر روی بیمار مبتلا به فشار بالا کمتر نمود کند. با این حال بعد از مدتی عموما برای درمان فشار خون دو نوع قرص فشار تجویز می شود تا فرد شروع به مصرف کردن کند.
به طور کلی داروهای زیر می توانند جزء کاندیداهای کاهش فشار خون و درمان این بیماری باشند. برخی از این ها به ویژه برای درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه فوق العاده عمل می کند. با این حال نباید بدون مشورت پزشک مصرف شود. این داروها عبارتند از:
    داروهای ادرار آور: داروهای ادرار آور کمک می کنند فشار خون کاهش پیدا کند
    داروهای گشاد کننده رگ: همانطور که می دانید، فشار خون به دلیل باریک شدن شریان عبوری خود ایجاد می شود. داروهای گشاد کننده رگ گزینه خوبی برای درمان فشار بالا هستند.
 •     مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین
 •     مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین
 •     مسدودکننده کانال کلسیوم
 •     آلفا بلاکرها و بتا بلاکرها
 •     آگونیست های مرکزی
 •     مهارکننده آدرنرژیک محیطی
نکات مصرف دارو
فراموش نکنید که هر قرص فشار باید تحت تجویز پزشک و زیر نظر او مصرف شود. همچنین این داروها دوره ای هستند و باید برای چکاپ دوباره مراجعه کنید. تا در صورت نیاز دوز مصرفی قرص فشار تغییر پیدا کند.
اما بهتر است بدانید که دارودرمانی برای درمان فشار بالا، یک روش درمانی نیست! در واقع شما با داروهای شیمیایی ایجاد شده، سعی می کنید مشکل را به صورت آنی برطرف کرده و با مداومت در مصرف قرص فشار، این مشکل روزانه برطرف می شود. به همین علت است که بدن روز به روز به قرص ها وابسته تر شده و اگر یک روز قرص فشارتان را نخورید، ممکن است شرایط بدنی شما بسیار وخیم شود. نکته بد استفاده از این قرص ها این است. که علاوه بر وابستگی دائمی، عوارض جانبی زیادی نیز به همراه دارند.
از مهمترین عوارض جانبی مصرف قرص های شیمیایی برای درمان فشار بالا، آسیب به کلیه است. آسیب های جدی ممکن است به سراغ فرد بیاید. به ویژه مصرف بی رویه برخی قرص های فشار تشدید کننده علائم بیماری های کلیوی بوده و همین موضوع ممکن است آسیب های جبران ناپذیری ایجاد کند.
برخی محققان به این نتیجه رسیده اند که داروهای رایج برای درمان فشار بالا، اگرچه به کاهش علائم این بیماری و کنترل آن کمک می کنند. اما در واقع موادی سمی هستند. که در دراز مدت عوارض جبران ناپذیری بر روی فرد می گذارند که از کار افتادن کلیه ها و نیاز به دیالیز یکی از این عوارض است.

درمان فشار خون عصبی بدون دارو در پزشکی جدید چگونه است؟

 • یکی از انواع فشارخون ها که وابسته به عامل ایجاد کننده آن است، فشارخون عصبی است. این نوع فشار خون عموما به دلیل استرس، اضطراب و.. ایجاد می شود. این نوع از فشار خون را بدون دارو و تنها با رعایت برخی نکات و اجرای تعدادی تکنیک می توان درمان کرد. بد نیست قبل از اینکه به سراغ مواد خوراکی مناسب برای درمان فشار بالا برویم، بدون هیچ ماده خوراکی به درمان فشار خون عصبی بپردازیم.

به کمک عادت های سالم به جنگ استرس بروید

 • برخی عادت های سالم می توانند استرس شما را کاهش دهند. یکی از این عادت های خوب، صحبت با خانواده و دوستان معتمد در شرایط بحرانی و استرس زا است. دانشمندان دریافته اند که صحبت کردن، چت کردن و در میان گذاشتن دغدغه ها با افرادی که دوستشان داریم، خطر ابتلا به فشا رخون عصبی را کاهش داده و به درمان آن نیز کمک می کند.

برای کارهایتان زمان بندی دقیق و هوشمندانه در نظر بگیرید

 • یکی از دلایل اصلی که استرس و اضطراب به سراغ ما می آید، عدم توجه به اولویت بندی ها و زمان بندی دقیق برای کارها است. مدیریت زمان برای کاهش استرس معجزه می کند. یک بار امتحان کنید و با مدیریت زمان هوشمندانه کارهایتان را برنامه ریزی کنید؛ در این صورت خبری از استرس نخواهد بود. البته فراموش نکنید که در این برنامه ریزی، جایی هم برای استراحت در نظر بگیرید.

نه گفتن را تمرین کنید

 • فرقی نمی کند در شرایط کاری یا خانوادگی باشید. در هر صورت عدم توانایی برای نه گفتن، استرس را برای شما به همراه دارد. اگر قدرت نه گفتن داشته باشید، تنش ها را کم می کنید. ممکن است با نه گفتن عده ای ناراحت شوند. اما نه نگفتن هم باعث ناراحتی آنها و ضربه زدن به سلامتی شما می شود. با یک نه گفتن، فشار خون عصبی را از خود دور می کنید؛ در نتیجه قطعا ارزش تمرین کردن برای رسیدن به این قدرت نرم را دارد. از همین حالا نه گفتن را تمرین کنید.

همه چیز تحت کنترل شما نیست؛ این را باور کنید

 • اتفاقات خارج از دست شما، قابل کنترل نیستند؛ پس با حرص خوردن در مورد آنچه در کنترل آن نقشی ندارید، برای خود فشار خون عصبی نخرید! اگر توانایی هندل کردن و مدیریت کردن شرایط را داشته باشید، همه چیز بر وفق مراد خواهد بود و بیماری های مختلف به دلیل استرس بالا به سراغتان نمی آید.

استراحت عاملی برای درمان فشار خون عصبی

 • یکی از دلایلی که فشارخون عصبی ایجاد می شود، عدم استراحت کافی است. بهتر است در فشرده ترین شرایط کاری هم وقتی برای استراحت خود در نظر بگیرید. حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز را برای نشستن یا دراز کشیدن، فکر کردن به افکار مثبت و تنفس عمیق در نظر بگیرید.

سبک زندگی سالم داشته باشید

 • همانطور که در این مطلب بارها اشاره کرده ایم، راهکار قطعی برای درمان کبد چرب به ویژه درمان کبد چرب عصبی، داشتن سبک زندگی سالم است. تا جای ممکن رفتارهای غلط از بی تحرکی و مصرف الکل و سیگار گرفته تا خوردن غذاهای ناسالم را ترک کنید. در این صورت زودتر می توانید به درمان کبد چرب عصبی امیدوار باشید.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: