مقالات علمی

شگفتی های درمانی انجیر و رازهای نهفته آن در قرآن و طب سنتی

نویسندگان ام البنین امجدی ، علیرضا رفیعی ، محمد یوسف پور
چکیده

سابقه و هدف: انجیر یکی از گیاهانی است که در قرآن از آن یاد شده است و همچنین جایگاه ویژه ای در طب سنتی دارد. انجیر به عنوان یکی از اجزای رژیم غذایی بهبود دهنده سلامتی مدیترانه که به طور گسترده در سراسر دنیا هم به عنوان دارو و هم به عنوان منبع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. این مطالعه با هدف ایجاد مروری کامل بر جایگاه انجیر در دین، طب سنتی، ترکیبات و فعالیت های دارویی و درمانی آن انجام شد.

مواد و روش ها: در این مطالعه مروری، پایگاه های SID، Medline، Pub med، Science Direct و ISI، ISC جهت جستجوی منابع و مقالات مرتبط مورد استفاده قرار گرفتند. قرآن مجید، تفاسیر قرآن، احادیث و روایات اسلامی و همچنین کتب معتبر طب سنتی، گیاهان دارویی بررسی شد. جستجو براساس کلید واژه های انجیر، قرآن، ترکیبات مغذی، گیاهان دارویی، و واژه های Fig، Ficus carisa، Holy Quran، Anticancer effect، Medicinal plant و از سال های ۱۹۹۴ – ۲۰۱۳ صورت گرفت، داده ها استخراج و نتایج به دست آمده دسته بندی شد.

یافته ها: نتایج این بررسی نشان داد که علاوه بر قرآن، احادیث متعددی بر مصرف انجیر تاکید داشتند و انجیر از دیرباز به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گرفته است. ترکیبات مختلف موجود در انجیر به خصوص وجود آنتی اکسیدان های فراوان، آن را به یک عامل حفاظتی و حتی پیشگیری کننده در برابر آسیب های اکسیداتیو تبدیل کرده است. نتایج مثبت درمانی آن بر روی رده های سلول های سرطانی و حیوانات آزمایشگاهی نیز موید نقش آن در درمان بیماری های مختلف از جمله سرطان است.

نتیجه گیری: انجیر دارای ترکیبات مفید با خواص درمانی است. تاثیر این ترکیبات به واسطه وجود فعالیت آنتی اکسیدانی آنهاست که در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله انواع سرطان ها حائز اهمیت است. این یافته ها می تواند تاحدودی تاکید دین مبین اسلام و شواهد طب سنتی درمورد انجیر را نشان دهد.

لینک دانلود مقاله شگفتی های درمانی انجیر و رازهای نهفته آن در قرآن و طب سنتی
عنوان نشریه نشریه طب سنتی اسلام و ایران ،  پاییز ۱۳۹۳
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: