مقالات علمی

جایگاه طب سنتی در سبک زندگی سالم: مقاله مروری

نویسندگان مسعود فردوسی, فاطمه سلطانی, یاسمین مولوی طالقانی
چکیده

سابقه و هدف: عوامل فردی، اجتماعی واقتصادی زیادی بر کیفیت زندگی فرد و ابعاد آن تاثیر می گذارند. یکی از مهم ترین عوامل فردی، تغذیه است. همچنین با توجه به تحولات صنعتی و مصرف غذاهای ناسالم در جوامع امروزی و به ویژه در کشورهای در حال توسعه با بروز بیماری های غیرواگیر روبه رو هستیم. بنابراین این مطالعه با هدف جایگاه طب سنتی در سبک زندگی سالم انجام شد.

مواد و روش ها: در این مطالعه مروری نقلی با استفاده از کلمات کلیدی طب سنتی (traditional medicine)، سبک زندگی (life style)، تغذیه (nutrition)، سالم (healthy) و ایران (IRAN) مطالعات مرتبط از سال ۱۳۸۳-۱۳۹۴ (۲۰۰۳-۲۰۰۱۵) در بانک های اطلاعاتی (PubMed، ISI Web of science، SID، Magiran و Iran doc)، کتابخانه های در دسترس و کتاب های مرجع مورد بررسی قرار گرفته اند. در نهایت، پس از اعمال معیارهای ورود، ۱۵ مقاله واجد شرایط انتخاب شدند.

یافته ها: با توجه به بررسی های صورت گرفته درباره نوع نگرش طب سنتی به بحث تغذیه می توان دریافت که امروزه بیماری هایی همچون چاقی، سکته قلبی، دیابت و بیماری هایی از این قبیل در اثر مصرف نادرست مواد غذایی و نیز مصرف غذاهای چرب و ناسالم، به ویژه توسط نوجوانان پدید می آیند. بنابراین، پیشگیری یکی از توصیه های مهم طب سنتی در این باره است که با بهره گیری از آن از بروز وگسترش هر چه بیشتر بیماری های غیرواگیر جلوگیری به عمل می آید.

بحث و نتیجه گیری: با توجه به وضع تغذیه ای جهانی و روزافزون بودن بیماری های مرتبط با تغذیه ناسالم که زندگی افراد را در معرض خطر قرار داده است، بهتر است از نکات برجسته و حائز اهمیت طب سنتی در سبک زندگی سالم بهره برد.

لینک دانلود مقاله جایگاه طب سنتی در سبک زندگی سالم: مقاله مروری
عنوان نشریه طب سنتی اسلام و ایران ،  بهار ۱۳۹۵
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها

اطلاعیه مهم!

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

مژده مژده!

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن