مقالات علمی

کاربرد روش های طب سنتی در درمان دیابت

نویسندگانمهین نادری فر, لیلی فروتن, علی کوه خیل
چکیده

مقدمه :بیماری دیابت از بیماریهای مزمن نسبتا شایع در جهان است که شیوع آن همواره رو به افزایش دارد. درمان آن بر پایه آموزش ، رژیم غذایی ، ورزش و دارو استوار میباشد.

هدف : در این بازنگری نقش گیاهان دارویی در درمان دیابت ، فواید و مضرات آنها در طول دوره درمان و نیز نکاتی در مصرف این دسته از داروها بایستی مد نظر قرار داد ، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

شرح موضوع : هماکنون داروهای متعددی جهت کاهش میزان قند خون بالا ارائه شده است ولی به دلیل عدم بهبودی کامل این بیماری با مصرف داروهای موجود ، تمایل به استفاده از درمان هایجایگزین و سنتی افزایشیافته است . لذا بکارگیری روشهای طب مکمل بر مبنای درمانهای گیاهی بایستی همواره مورد توجه قرار گیرد.

بحث و نتیجه گیری: تا کنون مطالعات حیوانی و انسانی مختلفی بر روی گیاهان انجام شده و اثرات کاهنده گلوکز خون را نشان داده است . اگر چه برخی از درمان های سنتی در بررسی های علمی نیز آزمون و مورد تایید واقع شده اند ولی نیاز به مطالعات بیشتر برای اثبات اثربخشی و ایمنی این داروها در انسان وجود دارد . بنابراین ، انجام پژوهشهای بیشتر برای تعیین مکانیسم عمل ، تداخل اثرها ، اثربخشی و ایمنی گیاهان دارویی و مواد موثره گیاهی مفید در درمان این بیماری ها ، ضروری به نظر میرسد و در این صورت استفاده از روشهای طبی سنتی و بومی کشور در کنار روشهای جدید ، یا به تنهایی میتواند مد نظر قرار گیرد.

لینک دانلود مقالهکاربرد روش های طب سنتی در درمان دیابت
عنوان نشریهپرستاری دیابت ،  پاییز ۱۳۹۲
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن