کلاس آموزشی حفظ سلامت روح و روان از دیدگاه طب سنتی

خانم دکتر محبوبه ابریشم کار

دومین کلاس آموزشی آکادمی طبایع با همکاری انجمن علمی طب سنتی ایران برگزار می گردد:

عنوان کلاس

وبینار (آموزش مجازی) حفظ سلامت روح و روان از دیدگاه طب سنتی

زمان برگزاری کلاس

جمعه ۳ مرداد ماه ساعت ۹ الی ۱۳ به مدت ۴ ساعت (دو جلسه دو ساعته)

در انتهای این دوره یک گواهینامه از انجمن علمی طب سنتی ایران تنها مرجع قانونی و تخصصی این حوزه در کشور دریافت خواهید کرد.

توضیحات دوره

سلامت روح و روان نیز به اندازه سلامت جسم و یا حتی شاید هم بیشتر از آن در حفظ سلامت و تندرستی عمومی افراد نقش دارد اما بعضاً نادیده گرفته می‌شود که شاید این امر منجر به بروز برخی بیماری ها نیز گردد.

ممکن است در اینجا این سوال برایتان پیش بیاید که برای دستیابی به این هدف یعنی سلامت روح و روان چه باید کرد؟ رعایت چه اصول و تدابیری منجر به حفظ سلامت روح و روان خواهد شد؟ جهت پاسخ به این سوال و سایر سوالات مشابه در این زمینه، سایت تخصصی طب سنتی طبایع اقدام به برگزاری دوره آموزشی حفظ سلامت روح و روان از دیدگاه طب ایرانی در طی دو جلسه نموده است.

سرفصل های این دوره آموزشی بدین شرح می‌باشد:

جلسه اول

 • اصول حفظ سلامت روح و روان از دیدگاه طب ایرانی

سبک زندگی ناسالم و نامناسب از مهم‌ترین علل افزایش بیماری‌ها بخصوص بیماری‌های مزمن روحی و روانی در سال‌های اخیر بوده است. به طوری که انجام رفتارها و رعایت اصول ارتقاء دهنده‌ی سـلامت_ چه سلامت جسم و چه سلامت روان _ به همراه کاربست یک شیوه‌ی زنـدگی سالم، از بهترین راهکارهایی اسـت کـه مـردم توسط آن می توانند سلامتی خود را در همه ابعاد، ارتقاء بخشند.

در این راستا، طبق تعریف  سـازمان سلامت جهانی؛ طب سنتی مجموعه‌ای از دانش، مهارت و شیوه های مبتنی بر نظریه‌ها، باورها و تجار بومی در فرهنگ‌های مختلف است که به منظور حفظ سلامتی و همچنین در پیشگیری، تشخیص، بهبود و یا درمـان بیماری های جسمی و روانی به کار گرفته می‌شـود. و این موضوع، کارگزاران و مسئولان نظـام سلامت از جمله متخصصان و کارشناسان طب سنتی ایرانی را ملزم می‌کند تا با آگاه کردن مردم و ارائه‌ی اطلاعات کافی و صحیح، آنها را در مسیر حفظ سلامت جسمی و روحی یاری رسانند.

 طب سـنتی ایرانی با ارائه‌ی راهکارها و تدابیر مناسب برای حفظ سلامتی و تندرستی می‌تواند نقش مهمی در ارتقای سلامت جامعه داشته باشد. در واقع آموزش اصول حفظ سلامت جسمی و روانی طب سنتی ایرانی باعث تغییر رفتار معنادار در پنج اصل هوا ، خواب و بیـداری، خوردن و آشامیدن، حفظ مواد ضروری و دفع مواد زائد و حالت روانی (اعراض نفسانی) گردیده است.

 • شش اصل حفظ سلامتی

طبیبان و متخصصان طب سنتی ایران، با سعی و تلاش فراوان در زمینه‌ی حفظ و ارتقاء سلامتی فرد و جامعه، قوانین و دستورات ساده بهداشتی و در عین حال بسیار دقیق و اصولی را وضع و تـرویج نموده اند. ایـن دستورات و تدابیر که به شش اصل ضروری حفظ سلامتی یا سته‌ی ضروریه طب سنتی موسوم‌اند در مورد آب و هوا، تغذیه (خوردن و آشامیدن)، فعالیت بدنی متعادل (ورزش و حرکت)، خواب و بیداری، حبس و دفع مواد از بدن و بهداشت روحی و روانی بوده و موجبات سلامت جامعه را فراهم می‌آوردند. رفتارهای به قاعده بـر اساس ایـن اصول ششگانه، می‌تواند ضامن سلامتی در دو بعد جسمی و روحی باشد و از بین رفتن تعـادل بـین ایـن شش اصل بیماری‌های مزمنی را بـه همراه خواهد داشت.

 • انواع حالات روحی (اعراض نفسانی) از جمله: شادی، غم، خشم، ترس، نگرانی، خجالت

اعراض نفسانی یا حالات روحی و روانی مانند شادی، خشم، نگرانی، غم، خجالت و ترس همواره وجود دارند و بروز هر یک از این حالات موجب تعادل در تغییر ناگهانی و شدید در بدن انسان می‌گردد. افزایش و کاهش این حالات که مستقیم و غیرمستقیم روی متابولیسم، گردش خون، تنفس، ترشحات دستگاه گوارش و غدد داخلی و عضلات تأثیر دارند می‌توانند معضلات و مشکلات پیچیده جسم و روان را برای انسان به وجود بیاورند. بنابراین (همانطور که) نباید با بروز طبیعی و منطقی این حالات روانی مقابله نمود، افراط و تفریط در این حالات روانی نیز پسندیده نمی باشد و باید تحت مداخله طبی قرار گیرد.

جلسه دوم

 • تدابیر اعراض نفسانی
 • نقش تغذیه در حالات روحی
 • تمرین تنفسی
 • ماساژ درمانی
 • ورزش

بیشتر مردم وقتی که اصطلاح «صحت و سلامت روان» را می‌شنوند، به بیماری های روحی و روانی مانند افسردگی، ترس، استرس، اعتیاد و… فکر می‌کنند. در حالی که سلامت روانی فقط در نبودن عوارض چنین بیماری هایی خلاصه نمی‌شود و معنایی فراتر در در این اصطلاح نهفته است، بنابراین در جلسه دوم این دوره آموزشی به ارائه تدابیری برای حفظ تعادل اعراض نفسانی و راه حل ها و تمرین‌های عملی و مبتنی بر شواهد (تمرین تنفسی،  ماساژ دست‌ها، ورزش و …) برای تقویت بهداشت روان و صحت روحی و روانی پرداخته شده است.

در طب ایرانی مهم‌ترین روش برای حفظ سلامت انسان چه در بعد جسمی و چه در بعد روانی، ورزش است و  اولین قدمی هم که برای درمان بیماری مطرح شده تغییر رژیم غذایی بر اساس شرایط و مزاج فردی است. به همین علت برای رسیدن به سلامت در ابعاد مختلف، این دو مورد یعنی ورزش و غذا جزو اساسی‌ترین اقدامات هستند.

سوابق استاد دوره خانم دکتر محبوبه ابریشم کار

 • متخصص طب سنتی ایران
 • محقق طب سنتی، پژوهشگر مرکز تحقیقات ترمیم ضایعات مغزی و نخاعی بیمارستان امام خمینی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • تخصص در درمان بیماریهای داخلی با روش تلفیقی طب سنتی و مدرن، بیماریهای اعصاب و روان، بیماریهای پوستی
 • تجربیات بالینی در زمینه جوانسازی و لیفت صورت و درمان ریزش مو
 • دارای پایان نامه و مقالات علمی و کتاب در زمینه درمان بیماریهای تنفسی از جمله رینوسینوزیت مزمن
 • سابقه کار در کلینیک ضایعات نخاعی، سکس تراپی، اورولوژی و ترک اعتیاد

 با استفاده از کد تخفیف TBY40 می‌توانید با ۴۰ درصد تخفیف در این دوره شرکت کنید.  

لینک ثبت نام

ثبت نام این دوره آموزشی به پایان رسیده است، اما فایل صوتی و اسلایدهای آموزشی کلاس با هزینه کمتر در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت، جهت کسب اطلاعات بیشتر به شماره ۰۹۳۵۹۸۷۱۴۹۸ در واتساپ یا تلگرام پیام دهید. با تشکر

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۴ (۴ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4 (4 رای)

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

 1. سلام علیکم.من خیلی علاقه دارم که بتونم تو این وبینار شرکت کنم اما هزینه آن برام سنگینه.کاش امکان حضور رایگان یا با تخفیف بیشتر برای من وجود داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *