مقالات علمی

مروری بر روش های تهاجمی و نیمه تهاجمی درمان خونریزی غیرطبیعی رحمی در طب سنتی ایران

نویسندگان علیرضا یارقلی ، محمدعلی زارعیان ، سوسن حفیظی ، رقیه فاریابی ، ملیحه تبرایی آرانی
چکیده

مقدمه: خونریزی غیرطبیعی رحمی، شایع ترین دلیل مراجعه زنان سنین باروری به پزشک است. در طب رایج بر اساس شدت و علت خونریزی، روش های مختلف درمانی شامل انواع درمان های دارویی سیستمیک یا موضعی و جراحی پیشنهاد می شود. در طب سنتی ایران نیز برای درمان خونریزی رحمی در کنار توصیه های غذایی و دارویی، اقدامات تهاجمی و نیمه تهاجمی نیز در نظر گرفته شده است. مطالعه مروری حاضر با هدف استخراج و بررسی درمان های تهاجمی و نیمه تهاجمی به کار گرفته شده برای درمان خونریزی بیش از حد رحمی در متون معتبر طب سنتی ایران انجام شد.

روش کار: در این مطالعه مروری و کتابخانه‏ای مقالات فارسی و انگلیسی مرتبط با جزئیات اقدامات تهاجمی و نیمه تهاجمی پیشنهادی مربوط به درمان خونریزی رحمی از پایگاه‏های Google scholar، PubMed، Scopus، SID با کلیدواژه‏های انگلیسی management و menorrhagia و کلیدواژه های فارسی «منوراژی»، «خونریزی غیرطبیعی رحم» و «افراط طمث» و ترکیب این دو کلمه بدون ایجاد محدودیت زمانی مورد جستجو و بررسی قرار گرفت. در انتها داده های حاصل بر اساس روش تحلیل محتوا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته ها: در جستجوی منابع موارد مختلفی از اعمال تهاجمی و نیمه تهاجمی برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحمی ذکر شده اند که شامل: فصد، حجامت، بادکش، بستن اندام ها، بستن پستان ها، دوش واژینال (حقنه)، قی و آبزن می باشد. هنوز سطح شواهد در زمینه تاثیر این درمان ها محدود می باشد و نیامند مطالعات بیشتر می باشد.

نتیجه گیری: در منابع طب سنتی ایران برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحمی اقدامات تهاجمی و نیمه تهاجمی متنوعی پیشنهاد شده اند که با توجه به عدم وجود مطالعات کارآزمایی بالینی و شواهد کافی نمی توان بین کارایی و عوارض این روش ها با جراحی مقایسه ای انجام داد، ولی می توان با انجام تحقیقات بیشتر و کارآزمایی های بالینی در جهت اثبات یا رد کارایی این اقدامات و کمک به کاهش عوارض ناشی از جراحی های ناحیه لگن گام برداشت.

لینک دانلود مقاله مروری بر روش های تهاجمی و نیمه تهاجمی درمان خونریزی غیرطبیعی رحمی در طب سنتی ایران
عنوان نشریه نشریه زنان مامائی و نازائی ایران  (پیاپی ۲۶۹) ، آذر ۱۳۹۶
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *