مقالات علمی

مروری بر روش های تهاجمی و نیمه تهاجمی درمان خونریزی غیرطبیعی رحمی در طب سنتی ایران

نویسندگان علیرضا یارقلی ، محمدعلی زارعیان ، سوسن حفیظی ، رقیه فاریابی ، ملیحه تبرایی آرانی
چکیده

مقدمه: خونریزی غیرطبیعی رحمی، شایع ترین دلیل مراجعه زنان سنین باروری به پزشک است. در طب رایج بر اساس شدت و علت خونریزی، روش های مختلف درمانی شامل انواع درمان های دارویی سیستمیک یا موضعی و جراحی پیشنهاد می شود. در طب سنتی ایران نیز برای درمان خونریزی رحمی در کنار توصیه های غذایی و دارویی، اقدامات تهاجمی و نیمه تهاجمی نیز در نظر گرفته شده است. مطالعه مروری حاضر با هدف استخراج و بررسی درمان های تهاجمی و نیمه تهاجمی به کار گرفته شده برای درمان خونریزی بیش از حد رحمی در متون معتبر طب سنتی ایران انجام شد.

روش کار: در این مطالعه مروری و کتابخانه‏ای مقالات فارسی و انگلیسی مرتبط با جزئیات اقدامات تهاجمی و نیمه تهاجمی پیشنهادی مربوط به درمان خونریزی رحمی از پایگاه‏های Google scholar، PubMed، Scopus، SID با کلیدواژه‏های انگلیسی management و menorrhagia و کلیدواژه های فارسی «منوراژی»، «خونریزی غیرطبیعی رحم» و «افراط طمث» و ترکیب این دو کلمه بدون ایجاد محدودیت زمانی مورد جستجو و بررسی قرار گرفت. در انتها داده های حاصل بر اساس روش تحلیل محتوا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته ها: در جستجوی منابع موارد مختلفی از اعمال تهاجمی و نیمه تهاجمی برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحمی ذکر شده اند که شامل: فصد، حجامت، بادکش، بستن اندام ها، بستن پستان ها، دوش واژینال (حقنه)، قی و آبزن می باشد. هنوز سطح شواهد در زمینه تاثیر این درمان ها محدود می باشد و نیامند مطالعات بیشتر می باشد.

نتیجه گیری: در منابع طب سنتی ایران برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحمی اقدامات تهاجمی و نیمه تهاجمی متنوعی پیشنهاد شده اند که با توجه به عدم وجود مطالعات کارآزمایی بالینی و شواهد کافی نمی توان بین کارایی و عوارض این روش ها با جراحی مقایسه ای انجام داد، ولی می توان با انجام تحقیقات بیشتر و کارآزمایی های بالینی در جهت اثبات یا رد کارایی این اقدامات و کمک به کاهش عوارض ناشی از جراحی های ناحیه لگن گام برداشت.

لینک دانلود مقاله مروری بر روش های تهاجمی و نیمه تهاجمی درمان خونریزی غیرطبیعی رحمی در طب سنتی ایران
عنوان نشریه نشریه زنان مامائی و نازائی ایران  (پیاپی ۲۶۹) ، آذر ۱۳۹۶
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۰ (۰ رای)

مشاوره طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

آکادمی طبایع

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی با گواهینامه معتبر انجمن علمی به لینک زیر مراجعه نمایید...

مشاهده کلاس‌ها

اپلیکیشن طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: