درمان سنتی

نقش شلغم در درمان سرماخوردگی و ناباروری

تاثیرات خوردن شلغم بر روی بدن از نگاه طب سنتی

شلغم دارای خواص شگفت انگیزی برای سلامتی است. طبیعت آن گرم و تر است و در طب سنتی به عنوان یک ماده موثر در نسخه های طبی معرفی شده است. (برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد خواص و مزاج این خوراکی اینجا را کلیک کنید)

شلغم پخته شده مزایای زیر را دارد:

  • ملین سینه است.
  • باعث لینت مزاج است.
  • تقویت کننده بینایی است.
  • اشتها آور است.
  • افزاینده میل جنسی
  • افزاینده قدرت باروری
  • شلغم پخته شده، نفاخ بوده و هضمش سنگین است. جهت بهبود این حالت بهتر است از فلفل، زیره یا عسل استفاده نمود.
  • افرادی که دچار مشکلات ادراری به صورت سختی در دفع ادرار هستند بهتر است شلغم های کوچک را ریز رنده نموده، با عسل مخلوط کرده و میل نمایند

آثار شلغم بر روی بدن

در شلغم یک آنتى بیوتیک قوى موجود است. به این جهت، باوجود اینکه داراى مقدار زیادى مواد قندى قابل جذب است، با این همه هیچ گاه تحت تأثیر میکروب هاى هوا فاسد نمى شود و خوراکى هایى را که با شلغم مى پزند دیرتر فاسد مى شوند. شلغم معده و روده ها را ضدعفونى مى کند. شلغم داراى فسفر، کلسیم، آهن، ید، گوگرد و ویتامین هاى «آ»، «ب» و «ث» بوده و به این جهت براى تقویت باه و تقویت عمومى بدن مفید است. شلغم از سبزى هاى نادرى است که داراى آرسینک هستند و این ماده در درجه اول براى بیمارى هایى که علت آن فقر غذایى، تحلیل قوا و سل است، بسیار مفید است.

نقش شلغم در درمان سرماخوردگی

مصرف شلغم نقش مهمی در پیشگیری و درمان سرما خوردگی دارد. شلغم دارای مزاج گرم و معتدل بوده و ضمن خاصیت صاف کنندگی سینه داروی موثری در درمان مبتلایان به سرفه نیز می باشد. شلغم یک ماده غذایی مغذی، تقویت کننده چشم بوده و برای مبتلایان به سنگ کلیه نیز مفید است. از آنجایی که شلغم نفاخ و دیر هضم است بهتر است آن را با مصلح آویشن یا زیره مصرف کرد.

ضماد شلغم براى معالجه سرمازدگى اعضاى بدن نیز بسیار مفید است و ورم آن را به‏ کلى از بین مى برد؛ براى انجام این امر، یک شلغم را در تنور (یا فر) با پوست بپزید، وقتى خوب پخته و نرم شد بگذارید کمى سرد شود، سپس آن را به دو قطعه کرده و هر قطعه را روى عضوى بگذارید که سرمازدگى پیدا کرده است و محکم بمالید تا شیره آن بیرون آید.

شلغم عمده شهرتش را مرهون نقشی است که در درمان سرما خوردگی ایفا می کند . خلط سینه را دفع می کند ، به ویژه اگر با عسل پخته شود. به این منظور باید میان شلغم را خالی کرده و آن را عسل‌اندود کنید (با عسل پر کنید). شلغم پخته به داد دردهای مفاصل هم می‌رسد، باید شلغم پخته را روی مفاصلی که دردناک هستند، ضماد کنید. شلغم باعث افزایش میل جنسی می‌شود. خوردن شلغم برای افرادی که دچار مشکلات سوء‌هاضمه هستند یا دستگاه هاضمه ضعیفی دارند، توصیه نمی‌شود، به‌همین دلیل توصیه می‌شود حتی‌المقدور شلغم همراه مصلحاتش میل شود.

نقش شلغم در باروری

شلغم در طب ایرانی به عنوان تقویت کننده قوای باروری نیز مورد استفاده قرار می گیرد و ضد عفونی کننده دستگاه هاضمه است، ضمن آنکه ‎در افرادی که مشکل نفخ دارند و می خواهند از خواص شلغم استفاده کنند می توانند از مربای شلغم به عنوان صبحانه یا دسر بعد از غذا استفاده و یا آن را با مصلح شامل آویشن، سکنجبین یا گلقند مصرف نمایند.

منبع: مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)
برچسب ها
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن