تدابیر تندرستی

گرمای لذت‌بخش کرسی و فواید باورنکردنی آن

فواید باور نکردنی کرسی در فصل زمستان

کرسی را یادتان هست؟ این مکعب زندگی، باشکوه‌ترین نشانه گفتگوست، زیباترین ابزار با هم بودن است. نه سرما دیگر سرمای آن روزهاست، نه حالِ ما مثلِ گذشته‌ست. راستی این گذشته چه دارد توی خودش که اینقدر آه حسرت بلند می‌کند؟

ما گول خوردیم. فکر کردیم گوشی هوشمند دست بگیریم و با انگشت تصویرهای حیرت‌انگیز را جابه‌جا کنیم همه چیز ساده‌تر و هیجان‌انگیزتر می‌شود. ولی گیر افتادیم. زمان از دست‌مان در رفت. همه چیز سخت‌تر شد.

گذشته چی داشت به‌جز سادگی؟ همین سادگی قشنگش کرده بود. بله، هزاربار هم بگویم «زیبایی در سادگی‌ست» باز هم کم گفته‌ام.

یک زمان دور هم جمع بودیم…

قدیم‌ترها که سرما سرما بود و باران می‌زد و برف می‌زد و هوا این‌طور مه‌سُرب نبود، ما بودیم و یک کرسی گرم در خانه‌ی عزیز و یک دیگ آش گرم. دور تا دور می‌نشستیم و می‌گفتیم و می‌خندیدیم. زیر کرسی آن امنیتی به تو برمی‌گشت که سال‌هاست دریغ شده. نه اینکه خیال کنی امنیت میوه نادانی و کودکی بوده باشد، نه، بزرگترها هم به پشت‌گرمی هم، به گرمی آن خانه، به آن دیگ آش، به سقف چوبی بالای سر، به سرسلامتی عزیز و آقاجان احساس امنیت می‌کردند.

«امنیتی که با هیچ چیز جایگزین نمی‌شود»

بیشتر بخوانید
چه کار کنیم تا زمستان خوش بگذره؟

بیایید دوباره کرسی برپا کنیم…

روزهای نیمه دوم سال کوتاه‌ترند. می‌دانید چرا؟ روزها کوتاهند و شب‌ها بلند تا وقت بیشتری برای کنار هم بودن، توی چشم هم نگاه کردن داشته باشیم. به‌نظر من ابداع‌کنندگان کرسی قدر شب‌های بلند را می‌دانستند. اما قصه همین جا تمام نمی‌شود، اگر شما هم می‌دانستید این مکعب قدیمی علاوه بر دور هم جمع کردن چه فواید باورنکردنی دارد، هر ساله آن را برپا می‌کردید.

در ایام قدیم استفاده از کرسی جزء بدیهیات و‌ نیازهای آن دوره بوده که به شکل تجربی هم از فواید آن بهره مند می‌شدند؛ بنابراین نیازی به اثبات فواید و ‌خواص کرسی نداشتند و به همین خاطر است که در کتب طب سنتی به طور مستقیم اشاره‌ای به خواص کرسی نشده است.

بنابراین آنچه امروز به عنوان خواص و فواید کرسی مطرح می‌شود برگرفته از علم استنباطی است که به کمک آن می‌توانیم پی به فواید گرمای کرسی ببریم.

فواید کرسی در سلامت بدن
فواید کرسی در سلامت بدن

طراحی هوشمندانه و سلامت محور کرسی

از تدابیر تندرستی آدمیان از نگاه پزشکی پارسی، یک توصیه این است که بدن باید تحت تأثیر گرمای تابستان و سرمای زمستان قرار گیرد، چیزی که امروزه اصلاً رعایت نمی‌شود و چنان در منزل و محل کار از تهویه مطبوع!!! بهره می‌بریم که معمولاً لباس کارمان می‌تواند یکی باشد و در همه فصول، با یک لباس نازک خانگی به سر می‌بریم.

در طراحی کرسی‌ها، همیشه هوای اتاق کرسی سرد و بدون وسیله گرمایشی دیگر است؛ یعنی سر و بخشی از تنه در معرض سرما هستند و نیمه پایینی بدن و به ویژه پاها، گرم می‎‌شوند، یک طراحی هوشمندانه! و البته که افراد، سر خود را در خواب، با کلاهی نازک یا روسری نازک نخی می‌پوشانند.

پس خوب است به دوستان خود توصیه کنیم:

از زیادی گرم کردن یا سرد کردن محل اقامت و به ویژه خانه‌های خود بپرهیزند و بگذارند مادر طبیعت، با تغییرات آب و هوایی خود، بدن‌هایشان را بسازد.

بیشتر بخوانید
تدابیر مصرف صبحانه در فصل زمستان

تاثیر کرسی در بهبود کارکرد بدن و درمان بیماری‌ها

استفاده از کرسی در بهبود کارکرد بدن و درمان بیماری‌های ناشی از سردی و ‌رطوبت بدن موثر است.

 •  از نظر منطق طب سنتی، گرم نگاه داشتن اعضای بدن به ویژه کمر و پشت، در فصل سرما بسیار حائز اهمیت است و به آن تاکید زیادی شده است.
 • در نوع پوشش لباس به پوشیدن شال و بستن آن به کمر بسیار سفارش شده است تا جایی که در لباس‌های سنتی علاوه بر کلاه، شالی برای بستن و گرم نگاه داشتن کمر نیز وجود داشته است.
 • بنابر این استنباط، می‌توانیم بگوییم که کسی که در زیر گرمای کرسی قرار می‌گیرد حرارت لازم به اعضای مورد نیاز بدنش می‌رسد و از ایجاد مشکلات ناشی از سرما پیشگیری می‌کند.
 • گرمای حاصل از کرسی به نقاط دور دست بدن می‌رسد و آن‌ها را از آسیب سرما در امان می‌دارد.
 • بنابرایت افراد هنگامی که از کرسی استفاده می‌کنند بدنشان در مسیر گرمارسانی به کلیه قرار می‌گیرد و این کار باعث ریخته شدن اخلاط در پا‌ها می‌شود که به اصطلاح امروزی خون‌رسانی در بدن صورت می‌گیرد همچنین چون حرارت کرسی تنظیم شده است؛ سرمای موجود در بدن خارج می‌شود و علاوه بر آن کلیه‌ها به گرمای مورد نیاز برای دفع سموم دست پیدا می‌کنند.
 • دست‌ها و پاها در قسمت بعد از مچ، مفاصلی‌اند که دورترین فاصله را با مرکز بدن دارند بنابراین بیش از سایر اعضای بدن در معرض سرمای محیط هستند و باید از آن‌ها محافظت کنیم.
 • وضعیت کف دست‌ها و‌ پاها در سلامت اعضای داخلی بدن موثر است و گرم نگاه داشتن کف پاها و دست‌ها به بهبود عملکرد دستگاه گوارشی کمک شایان توجهی می‌کند.
 • ماساژ دست و پا در آب گرم برای بهبود برخی بیماری‌های گوارشی توصیه شده است، پس گرمای کرسی نیز تاثیری مشابه ماساژ دست و پا در آب گرم دارد.
طراحی هوشمند و سلامت محور کرسی
طراحی هوشمند و سلامت محور کرسی

فواید باوردنکردنی کرسی که تاکنون به گوشتان نخورده است!

فواید کرسی داشتن، بسار فراتر از صرفه‌جویی در سوخت و انرژی و دور هم بودن است، کرسی نیز، به مانند بسیاری از سنت‌های ایرانی، یک طراحی هوشمندانه و حکیمانه سلامت محور است:

 • شیوع بیماری‌های ناشی از افزایش سردی و رطوبت در فصول سرد سال، بیشتر است، درد مفاصل و دردهای عضلانی از شایع‌ترین این موارد هستند و کرسی در کاهش دردهای مزمن مفصلی موثر است.
 • سرمای محیط موجب انقباض عضلات و بسته شدن منافذ پوستی و انقباض رگ‌های بدن می‌شود بنابراین تمرکز گردش خون به سمت عضوهای حساس و ‌حیاتی بدن مانند قلب، مغز، کلیه و  می‌رود تا اعضای حیاتی حفظ شوند. قرار گرفتن در زیر کرسی موجب تعادل گردش خون در محیط و مرکز بدن و در نتیجه گرم شدن بدن و کاهش رطوبات اضافی، می‌شود.
 • پیشگیری از ابتلا به واریس در پاها که با گرم نگه داشتن آن دستگاه گوارش و شکم به پیشگیری از یبوست شدید و تخلیه دستگاه گوارشی کمک بسزایی می‌کند.
 • تقویت دستگاه تنفسی
 • بهبود وضعیت ادرار شبانه در مبتلایان به دیابت و بزرگی خوش خیم پروستات
 • دفع سردی پروستات در مردان و مانع تشکیل کیست بلغمی در زنان
 • کاهش دردهای قاعدگی
 • تقویت خون سازی
 • بهبود حافظه
 • پاکسازی اعضاء و بافت‌های بدن از فضولات
 • بهبود عملکرد غدد درون ریز، از جمله تنظیم بهتر قندخون و …
بیشتر بخوانید
در روزهای زمستان نخوابید

در استفاده از کرسی احتیاط شود!

 از کرسی در دو‌ نوع ذغالی و برقی استفاده می‌شود:

 • استفاده ازاجاق برق یا گاز برای ایجاد حرارت در کرسی باتوجه به خشکی بیش از حد آن، جنس گرمای تولید شده در مقایسه با حرارت چوب و ذغال فواید را به طور کامل به بدن نمی‌رساند؛ ولی تا حدود زیادی مؤثر است
 • از طرفی استفاده از کرسی‌های ذغالی نیز مانند هر وسیله گازسوز دیگری موجب مسمومیت با گاز منوکسیدکربن می‌شود که باید هنگام استفاده از آن موارد ایمنی را رعایت کنید و  مراقب مسمومیت‌های حاصله از بخار‌ها مخصوصا زمانی که سر و بدن کامل در زیر پوشش لحاف یا پتوست باشید.
 • در صورت استفاده از کرسی زغالی، بهتر است شب‌ها در زیر آن نخوابید و در طول روز از آن استفاده کنید.
 • علاوه بر آن، رعایت موارد بهداشتی مانند شست‌و‌‌شوی پتو و ‌ملحفه در استفاده از کرسی توصیه می‌شود.
احتیاط در استفاده از کرسی
احتیاط در استفاده از کرسی

حرف پایانی…

چه خوب که کرسی‌هایمان را جایی دور از تلویزیون برپا کنیم و شب‌ها با اعضای خانواده، دور از جعبه فریبنده جادو، با میوه و تنقلات سالم زمستانی، دور آن جمع شویم  و به هم لبخند بزنیم، گپ و گفن کنیم، شعری بخوانیم، متلی بگوییم و از حال هم باخبر شویم که در چنین رفتار رویایی، فواید بسیار نهفته است.

شما تا حالا کرسی استفاده کردید؟ نظر شما درباره کرسی چیه؟ کلمه « کرسی» چه تصاویر یا خاطراتی را در ذهن شما یادآور می‌شود؟

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۲ رای)
منبع
دکتر مامک هاشمی حبیب آبادیدکتر ناصر رضایی پور در پیج پیام تندرستی

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *