بیماری هاسرطانسرطان سینه

پیشگیری و درمان سرطان سینه پستان در پزشکی جدید

معرفی بیماری سرطان سینه پستان و علائم آن و ارائه راهکارهای درمانی پزشکی جدید

سرطان سینه پستان چیست؟

سرطان سینه پستان به رشد سلول های غیر طبیعی در سینه می باشد که اکثرا، بانوان به آن مبتلاء می شوند ولی در مردان نیز وجود دارد. از نشانه های این سرطان می توان به تغییر شکل سینه، توده در سینه، گودی پوست، ترشح مایه از نوک سینه اشاره کرد. در بیش از ۹۰ درصد مواقع این بیماری توسط خود شخص کشف می شود. عوامل خطر آفرین برای ایجاد این بیماری می تواند چاقی، عدم تحرک و ورزش، مصرف الکل، اولین قاعدگی در سن کم، پرتوی یونی، درمان جایگزینی هورمون در طول یائسگی و وراثت باشد. از این بیماری می توان با اصلاح تغذیه، ورزش و اصلاح سبک زندگی تا حد زیادی پیشگیری کرد.

پیشگیری از سرطان سینه پستان در طب مدرن چگونه است؟

پیشگیری از سرطان مقوله‌ای است جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان؛ با پیشگیری از سرطان، تعداد موارد جدید سرطان در جامعه کاهش می‌یابد. امید می‌رود که این کار، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان را نیز کاهش دهد.

برای پیشگیری از شروع سرطان‌های جدید، دانشمندان عوامل خطرزا و عوامل محافظ را بررسی می‌کنند. به هرچیزی که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد، عامل خطرزا و به هر چیزی که احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهد،‌ عامل محافظ می‌‌گویند. از برخی عوامل خطرزای سرطان می‌توان جلوگیری کرد ولی از بسیاری هم نمی‌توان اجتناب کرد. مثلاًً، سیگار و برخی ژن‌های وراثتی خاص، هر دو عامل خطرزای برخی انواع سرطان هستند. ولی تنها از کشیدن سیگار می‌توان اجتناب کرد. تمرین‌های ورزشی منظم و برنامۀ غذایی سالم عوامل محافظ در برابر برخی انواع سرطان هستند. اجتناب از عوامل خطرزا و افزایش استفاده از عوامل محافظ ممکن است خطر را کاهش دهد. ولی به این معنی نیست که احتمال بروز سرطان کاملاً منتفی شده است.

بیشتر بخوانید
آشنایی با بیماری ها و روش های درمانی آنها

راه‌های متعدد جهت پیشگیری از سرطان در دست مطالعه و بررسی است، از جمله:

 • تغییر در شیوۀ زندگی یا عادت‌های غذایی
 • اجتناب از عواملی که به سرطان منجر می‌شوند
 • استفاده از دارو برای درمان شرایط پیش سرطانی یا برای جلوگیری از شروع سرطان

اجتناب از عوامل خطرزا (ریسک فاکتورها) و افزایش عوامل محافظ به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند.

این عوامل خطرزا (ریسک فاکتورها)، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهند:

 • استروژن (درون زاد)
 • هورمون‌درمانی جایگزین / هورمون‌درمانی
 • قرار گرفتن در معرض پرتو
 • چاقی
 • الکل
 • خطرهای ژنتیک و وراثتی

این عوامل محافظ، خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهند:

 • ورزش
 • استروژن (کاهش مواجهه)
 • تعدیل‌کننده‌های اختصاصی گیرنده استروژن
 • مهارکننده‌های آروماتاز
 • پستان‌برداری پروفیلاکتیک (پیشگیرانه)
 • اووفورکتومی (پیشگیرانه)
 • Fenreninide

ثابت شده است که این موارد عوامل خطرزا برای سرطان پستان نیستند، یا تأثیرشان بر خطر ابتلا به سرطان پستان ناشناخته است:

 • سقط جنین
 • قرص‌های ضدبارداری
 • شرایط محیطی
 • سیگار کشیدن یا در معرض دود سیگار بودن
 • استاتین‌ها

پژوهش‌های بالینی پیشگیری از سرطان جهت مطالعه راه‌های پیشگیری از سرطان، انجام می‌شوند.

شیوه‌های جدید برای پیشگیری از سرطان پستان پستان ، از طریق پژوهش‌های بالینی در دست مطالعه و بررسی است.

روش های درمان سرطان سینه پستان در پزشکی جدید چیست؟

بیشتر روش های درمانی به منظور برداشتن یا تخریب بافت های سرطان و اطراف آن مانند غدد لنفاوی انجام می شود. که شامل:

جراحی سرطان سینه

جراحی برداشتن کامل سینه که به آن ماستکتومی یا برداشتن بافت سرطانی و تومورگفته می شود. و جراحی برداشتن بافت اطراف آن که لامپکتومی نام دارد که جراحی حفظ پستان می باشد، انوع روش های جراحی سرطان پستان است. جراحی یک گزینه درمانی رایج برای اکثر بیماران مبتلا به سرطان پستان است. بسته به اندازه، محل و گسترش تومور، روش انجام شده ممکن است به صورت روش های زیر باشد:

لامپکتومی (برداشتن تومور، بافت اطراف پستان و احتمالاً غدد لنفاوی مجاور)

روش لامپکتومی که اغلب برای خانم هایی با تومورهای کوچک و در مراحل اولیه انجام می شود. این روش می تواند تا حد ممکن پستان را حفظ کند. در لامپکتومی بخشی از پستان حاوی سرطان و همچنین برخی از بافت های طبیعی اطراف و گاهی اوقات غدد لنفاوی برداشته می شود. پس از آن، برای اغلب خانم ها انجام پرتودرمانی توصیه می شود. و برخی از آنها ممکن است درمان های دیگری مانند هورمون درمانی یا شیمی درمانی را نیز دریافت کنند.

ماستکتومی (برداشتن یک یا هر دو پستان، همراه با غدد لنفاوی مجاور)

ماستکتومی نیز ممکن است به عنوان یک روش کاهش خطر در زنان با خطر بالای ابتلا به سرطان سینه انجام شود. فناوری پیشرفته و تخصص جراحان به این معنی است که بیماران مبتلا به سرطان می توانند به نتایج بسیار خوبی در درمان برسند. این شامل جراحی های سرطان پستان با کمترین میزان برش، کاهش ناراحتی و زمان بهبودی است. همچنین رویکرد کم تهاجمی بودن این روش ها به بیماران این امکان را می دهد که زودتر تحت درمان های بعد از جراحی مانند پرتودرمانی پیگیری و درمان دارویی قرار گیرند.

برای اقدامات گسترده تر، جراحان پستان با تیم جراحی پلاستیک همکاری می کنند. این شامل ترکیب ماستکتومی های با حفظ پوست و نوک پستان طی یک جراحی با حفظ یا بازسازی ظاهر پستان بدون به خطر انداختن سلامتی بیمار است.

بیشتر بخوانید
تبادل تجربیات درمانی در رابطه با بیماری سرطان سینه پستان

ماستکتومی با حفظ نوک پستان 

در روش ماستکتومی با حفظ نوک پستان (یا ماستکتومی زیرجلدی)، بافت سرطانی پستان برداشته می شود. اما پوست و نوک سینه در جای خود باقی می ماند. غالباً، جراح بافت پستان را به همراه آرئول ( پوست رنگی اطراف نوک پستان) از بین می برد تا سلول های سرطانی باقی مانده را بررسی کند. گاهی اوقات در طول یا بعد از جراحی به بافت نوک پستان یک مقدار اشعه تابیده می شود تا خطر بازگشت سرطان کاهش یابد. بازسازی سینه به دنبال جراحی انجام می شود.

ماستکتومی با حفظ پوست پستان 

به دنبال حفظ هرچه بیشتر پوست پستان، این روش بافت داخلی پستان و نوک سینه را از بین می برد و پوست را در جای خود باقی می گذارد. پوسته باقیمانده با بافت خود بیمار از قسمت های دیگر بدن وی یا کاشت مصنوعی در حین عمل بازسازی پستان پر می شود. به طور معمول در طی عمل ماستکتومی یا بلافاصله پس از آن انجام می شود.

بازسازی پستان

گزینه های مختلفی برای بازسازی پستان وجود دارد، که پس از جراحی ماستکتومی، شکل پستان را بازسازی می کند. برخی از این روش ها همزمان با ماستکتومی انجام می شوند و برخی دیگر پس از گذشت مدت زمان انجام می شوند. در بازسازی پستان اگرچه شکل سینه بازیابی می شود، اما احساس در پستان و نوک پستان معمولاً محدود می شود.

قرار دادن پروتز سینه پستان در حین عمل ماستکتومی

بیمارانی که پس از جراحی ماستکتومی پوست پستان آنها باقی مانده است، ممکن است جهت بازسازی از پروتز سینه استفاده شود. برای بیمارانی که کاندیداهای خوبی برای انجام این روش هستند، بازسازی پستان بعد از ماستکتومی با پروتز سینه به جراح سینه این اجازه را می دهد. تا بلافاصله پس از عمل فرآیند کاشت پروتز سینه را انجام دهند.

تیم جراحی پلاستیک گزینه های بازسازی با عمل پروتز سینه یا بافت طبیعی را برای طیف گسترده ای از بیماران مبتلا به سرطان پستان ارائه دهند. این شامل:

 • بیمارانی که در گذشته ماستکتومی کرده اند.
 • بیماران با پستان بزرگتر یا شاخص توده بدنی بالاتر یا BMI
 • بیمارانی که از بازسازی قبلی سینه خود راضی نیستند.

جراحی انکوپلاستی پستان

جراحی انکوپلاستی پستان ترکیبی از روش های جراحی سرطان و جراحی پلاستیک است. این روش به طور معمول شامل تغییر شکل پستان در زمان جراحی اولیه است، مانند انجام بازسازی جزئی پستان همراه با جراحی که باعث حفظ پستان می شود.

برای بیمارانی که در معرض خطر بالایی از ابتلا به سرطان پستان هستند، روش های حفظ ظاهر یا بازیابی ظاهر نیز ممکن است پس از جراحی های کاهش خطر استفاده شوند.

پرتو درمانی

استفاده از موج های انرژی با سطح بالا برای از بین برندن سلول های سرطانی را پرتودرمانی می گویند.

شیمی درمانی

استفاده از دارو برای از بین بردن سلول های سرطانی را شیمی درمانی می گویند. به دلیل استفاده از دارو های قوی ممکن است فرد به برخی از عوارض مصرف این دارو ها مانند حالت تهوع ، ریزش مو ، یائسگی زودرس ، گرگرفتگی و خستگی دچار شود.

هورمون تراپی

داروهای حاوی هورمون برای درمان استفاده می شود که در ترکیب این دارو ها حتما از استروژن استفاده می شود. که باعث سوختن سلول های سرطانی می شود. این دارو ها ممکن است شامل داروهایی مانند تاموکسیفن (Nolvadex ، Soltamox) است. که برای خانم ها قبل و بعد از یائسگی و مهار کننده های آروماتاز شامل anastrozole (Arimidex), exemestane (Aromasin) letrozole (Femara) برای یائسگی تجویز شود. بیشتر تاثیرات هورمون تراپی می تواند شامل گر گرفتگی و خشکی واژن می شود.

برخی از انواع این روش درمانی برای جلوگیری از ساخت هورمون توسط تخمدان ها چه از طریق جراحی  و چه دارویی استفاده می شود.

(Fulvestrant  Faslodex)  دارویی تزریقی است که از رسیدن استروژن به سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۵ (۱ رای)

مشاوره دکتر طبایع

همراهان گرامی طبایع می توانند برای تشخیص مزاج و انجام مشاوره تخصصی به لینک زیر مراجعه نمایند...

ورود به سامانه

فروشگاه محصولات سالم

برای خرید محصولات سالم و طبیعی طب سنتی به فروشگاه کنجد زیر نظر سایت طبایع مراجعه نمایید...

فروشگاه کنجد

اپلیکیشن جامع طبایع

برنامه موبایل اندروید طبایع با امکانات بسیار آماده شد! جهت آشنایی با اپلیکیشن و دانلود به لینک زیر بروید...

دانلود برنامه
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *